Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníCo je to Minecraft

26.12.2017   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Minecraft je nezávislá budovatelská hra s otevřeným světem a velmi jednoduchou krychlovitou grafikou. První verze spatřila světlo světa již 17. května 2009 po zhruba týdnu vývoje a díky obrovskému úspěchu se začala transformovat do rozsáhlé komplexní hry. Autorem je švédský vývojář Markus "Notch" Persson, který právě kvůli úspěchu Minecraftu opustil své původní zaměstnání, založil vlastní firmu a začal se plně věnovat vývoji.

Základem všeho jsou krychle o velikosti jednoho metru krychlového, které tvoří celý svět. V tomto světě může hráč vydolovat nebo zničit prakticky vše a získaný materiál lze pak zpět kamkoliv umístit. Tento svět rozhodně není prázdný. Všude rostou stromy, lze pěstovat pšenici a bambus či potkávat mírumilovnou zvěř. Pod rouchem noci a v temných zákoutích dolů a jeskyň se potulují smrtelní pavouci, kostlivci, zombie, explodující creapeři a další havěť, která si nenechá nic líbit. A pokud se hráč vytvořením speciálního portálu dostane do paralelní dimenze, čeká na něj doslova hotové peklo. A to vše lze prožít i ve více lidech v multiplayeru, kde s trochou snahy není problém vytvořit prosperující město plné živých hráčů.

Divíte se? Také jsem se divila. Když nakladatelství Egmont ve spolupráci s Albatros Media vydal letos před vánoci tolik očekávanou hráčskou kolekci Minecraft, tvrdili mí malí přátelé, že ji prostě musí mít. A tak jsem se nechala přemluvit, abych si knihu objednala jako recenzní výtisk, ačkoli jsem do té doby vůbec netušila, oč jde.

Hráčská kolekce, která se skládá ze čtyř tenkých manuálů s návody ke hře, je v dárkové papírové kazetě, která působí moc dobře a knihy jsou v ní hezky uložené a přitom po ruce. I ten, kdo o hře slyší vůbec poprvé (jako třeba já), se v podrobném manuálu, který nám nakladatelství Egmont předkládá, snadno vyzná. Knihy jsou barevně odlišené. Například "Průvodce světem průzkumníka" vám pomůže přežít. Naučíte se, jak najít suroviny, vyrábět nářadí a bránit se proti nepřátelským příšerám. Protože svět Minecraftu, ačkoli doslova čeká na důkladné prozkoumání, je nebezpečný, a i ti nejodvážnější dobrodruzi budou mít problém přežít...

"Průvodce osadníka" vás zase naučí všechno, co potřebujete vědět a znát při vytváření staveb ještě úžasnějších, než si můžete představit. Takže, páni stavitelé, stačí se na to vrhnout. S novým průvodcem k této hře nebudete mít problém postavit ty nejvelkolepější stavby, na jaké jen pomyslíte. V knize najdete jak stavební tipy pro začátečníky, tak pro ty, kteří už mají něco za sebou a chtějí se pustit do složitějších staveb a světů, kterými oslní ostatní hráče... A hlavně, kterými si splní své dětské sny.

Knihy jsou skutečně velkolepě udělané. Myslím, že i naprostý laik se dokáže zorientovat v tomto uměle vystavěném a vymyšleném světě tak rychle, že kouzlu této hry naprosto propadne. Obzvlášť, když má po ruce tak skvělé pomocníky, jakými jsou tyto čtyři příručky.

Poslední dvě příručky: "Průvodce k využití ruditu" a "Průvodce světem Netheru a Endu" nám, naprostým analfabetům, co se týče světa Minecraftu, přiblíží ještě vyšší cíle těch, kterým svět Minecraftu připadá už naprosto probádaný a nemá jim co nabídnout. Tady se setkáte s neprobádaným světem lávových řek a temných jeskyní, odhalíte tajemství Netheru (když jste dost odvážní a máte v sobě touhu dobývat virtuální svět) a můžete zdokonalovat ruditové obvody.

Upřímně, knihy jsou plné mně neznámých slov jako je Ghast, Whither kostlivec, Zombie Pigman aj. Kdo tuto hru hraje, jistě ví, o čem - nebo spíš o kom, je řeč. Já se přiznávám, že tápu. Nicméně si myslím, že s tak úžasně a skvěle vymyšlenými průvodci jsem se nejspíš ještě nesetkala. Ten, kdo svět Minecraftu vymýšlí a kdo si s knihami pohrál, má rozhodně opravdu velkou představivost o fantastičnu. Pro malé i velké hráče jde o počin, který bude náležitě odměněn nadšením, a věřím, že knihy budou rychle rozprodány.

Nápad, přijít před vánocemi na knižní trh s Minecraft - hráčská kolekce, byl opravdu nedocenitelný. Ježíšek zřejmě letos nadělí spoustu radosti všem, kdo této hře propadli - nebo se k tomu alespoň chystají...

Minecraft - hráčská kolekce, Egmont v Albatros Media, 2017


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4539 s