Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 25.9.2018, svátek má Zlata 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 498
Registrovaní čtenáři: 497
Publikovaných článků: 12483
Komentářů: 10774


MěřeníZkusíme to bez mámy?

08.02.2018   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Že je to hračka? Pro někoho ano, pro jiného bezvýchodná situace. Nicméně tato situace jednou chtě – nechtě přijde.

Všechno, co opravdu potřebuji znát, jsem se naučil v mateřské školce”.
Tak zní název světového knižního bestselleru od autora Roberta Fulghuma, který v předmluvě své knihy říká:
Poznatky ze školky na nás budou vyskakovat bez ustání až do smrti. A nepochybně ve složitější podobě za použití cizích slov – narazíme na ně v přednáškách, encyklopediích, biblích, firemních řádech, u soudů, v kázáních a různých příručkách. Život nás pořád bude zkoušet, aby bylo jasné, jestli tomu, co jsme se naučili, také rozumíme.”

Přijde – li rozhodnutí, že už nezůstanete se svým miláčkem doma, nastává pro vás velký den. Půjdete poprvé do školky. Vaše dítě pozná nové kamarády, naučí se básničky, hry a možná na vás bude trošku méně závislé.

Mateřská škola hraje v životě člověka podstatnou roli. Přechod z domácího prostředí do cizího kolektivu je pro každé dítě obrovskou změnou a správným výběrem mateřské školy můžete ovlivnit, zda půjde o změnu pozitivní nebo negativní. Pokud tedy máte jako rodič na výběr, měli byste popřemýšlet, jaký typ školky bude vám i vašemu dítěti nejvíc vyhovovat.

Ať už vybíráte školku podle jakýchkoli kritérií, (místo, cena, vzdělávací program, prostředí, personál, struktura tříd, mějte vždy na paměti, že to děláte pro své dítě.

Ředitelka a maminka čtyř dětí Lucka z mateřského centra Klárka doporučuje začít s dítětem navštěvovat školičku ze začátku jen na pár hodin, a postupně odloučení od rodičů prodlužovat. „Svou práci děláme nejspíš dobře, dětem se od nás kolikrát nechce vůbec domu.“

Zabavme děti

Školka v dětech rozvíjí měkké dovednosti a cíleně je připravuje na další vzdělávaní. Snaží se podpořit zejména kladný vztah k učení a rozvíjet individuální potenciál každého dítěte.
Nabízí mnoho aktivit za každého počasí jak venku, tak uvnitř.

Hudební činnosti

- V hudebních hrátkách dominuje hudba a rytmus ve spojení s pohybem, mluveným slovem, zpěvem a zapojuje si fantazie
- děti se seznámí s hudebními směry (lidové písně, klasická hudba)
- seznámení se s rytmem a notami
- rozvíjíme u dětí smysl pro rytmus, pro spolupráci, pro pohybovou koordinaci, muzikálnost, tvořivost a schopnost spontánně vyjadřovat vlastní emoce

Sportovní činnosti

- Děti si vyzkouší různé druhy sportovních her a činností
- cvičení je zaměřeno na rozvoj pohybových dovedností
- protože je pohyb základní potřebou dětí a podporujeme celkový vývoj, zaměřujeme se na jeho kultivaci a na zlepšení motoriky jednotlivých částí těla
- děti se též učí pracovat ve skupině, řešit běžné situace a dodržovat pravidla při sportovních činnostech můžeme odhalit talent vašeho dítěte

Tvořivé činnosti

- Podporujeme s dětech výtvarničení jako formu sebevyjádření – radost z tvorby
- naučí se pracovat s různými výtvarnými materiály a technikami
- výtvarničení přizpůsobujeme aktuálnímu ročnímu období, snažíme se spojovat s příběhem, který je pak společně výtvarně zpracován
- pracujeme samostatně i ve skupinkách – děti se zároveň učí komunikovat, sdílet své zážitky

Jsem MÁMA a dítě je pro mne na prvním místě. S dcerou jsem se snažila být doma co možná nejdéle, ale vědoma si toho, že děti jsou její svět a že je kolem sebe potřebuje, zkrátka, že tato situace dříve či později přijde, hledala jsem takovou instituci, kam bych své štěstí, své všechno s klidným svědomím zanechala a neměla výčitky svědomí. Hledala jsem místo, kde by se mé dítě cítilo „jako doma“, obklopené láskou, dětmi a v neposlední řadě vstřícným a tolerantním personálem. Bohužel aktuální situace je taková, že dětí je moc a samotných vzdělávacích předškolních zařízení jakbysmet. Nicméně úroveň se v mnohém liší, každému vyhovuje něco jiného a každé dítě je jiné, každé potřebuje jiný přístup. Hledala jsem pro nás to NEJlepší a našla jsem.
 
Našla jsem rodinné centrum, splňující všechny předpoklady klasické mateřské školy. Příjemné, rodinné prostředí, ve kterém se dcera cítí bezpečně a přirozeně. Daří se jí (přestože doposud byla samotář) zařadit se do kolektivu dětí, učí se novým věcem a hlavně, zvládá tak velkou změnu, jako je přechod z rodinné péče, do péče školy.
 
Školka má pestrý program, zaměřený hudebně - pohybově, výtvarně, motoricky. Navazuje tak na vzdělávací program nazvaný Začít spolu je v ČR realizován od roku 1994. Mezinárodní název tohoto programu je „Step by Step“. Začít spolu buduje základy pro postoje, znalosti a dovednosti a intenzivně rozvíjí tři klíčové dovednosti: komunikaci, kooperaci a řešení problémů. Program připravuje děti na to, aby se v budoucnu aktivně zajímaly o učení, uměly se učit efektivně, učení je bavilo a nebylo pro ně spojeno s nadměrným stresem. Učí se především přijímat změny a aktivně se s nimi vyrovnávat, kriticky myslet, umět si vybírat, poznávat a řešit problémy, rozvíjet představivost, mít odpovědný přístup ke svému okolí, starat se o své zdraví a tělesný rozvoj, osobní spokojenost a pohodu.
 
My jsme moc spokojené a protože kritizovat umí každý, ale pochválit jen málo kdo, dovoluji si zmínit školku, kde je nám dobře. Místo, které nás posunulo o krok dál a umožňuje rozvoj malé holčičce, pro kterou žiji, pro kterou tu jsem a vždy budu.

Foto: https://rodinne-centrum-klarka9.webnode. - cz/ -
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2018 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0762 s