Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 2.7.2022, svátek má Patricie 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13231
Komentářů: 11309


MěřeníSlyšíš, jak mluví stromy?

10.02.2018   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo rozumí stromům nejlépe? Přirozeně lesník. A tím právě je německý autor knihy pro děti "Slyšíš, jak mluví stromy?" Peter Wohlleben. Učí malé čtenáře, aby se na stromy v lese dívali nejen jako na živoucí organismy, ale doslova jako na originální "bytosti", které se vzájemně vnímají a pomáhají si. A aby se to lépe četlo, kromě zajímavých informací obsahuje kniha spousta obrázků i úkolů, které pobaví děti i dospělé.

Kniha je rozdělena do dvanácti hlavních kapitol, které se týkají určité oblasti života v lese (jak stromy komunikují, co je jim potravou, jakým zvířatům poskytují úkryt, jak stárnou a také jak jejich potenciálu využívají lidé). Každá z dvanácti kapitol se striktně skládá ze čtyř podkapitol - tato pravidelnost jistě není náhodná, svědčí o autorově smyslu pro pořádek, ale také zajišťuje, že jednotlivé kapitoly sahají do zhruba stejné hloubky.

Přestože jde o život v lese, kniha se zaměřuje opravdu na stromy. O zvířatech se dočtete jen v souvislosti se stromy. Přesto je to skutečná zábava. Na každé stránce objevíte překvapivý detail či vzrušující úkol, který si můžete vyzkoušet. Dozvíte se, jak vypadají ústa stromu, jak odlišný med vyrábějí lesní včely od lučních, jak určíte stáří stromu nebo třeba kolik semen za rok vytvoří osika.

V knize se dobře orientuje, grafické zpracování je příjemné a pestré, ovšem jen tak decentně, že lahodí oku. Číslování stránek doprovází kreslená lištička, kvízové otázky veverka a praktické úkoly housenka. Každá strana publikace obsahuje minimálně jednu a více názorných fotografií plus doplňkové kresby.   

Typickým znakem celé knihy je obrovské množství personifikací (stromy mají velikou žízeň, jak si stromy pořizují děti, umí stromy mluvit?), díky kterým se zapojuje čtenářova fantazie a samozřejmě hlavně emoční složka. Celá publikace tak s využitím obdivuhodných znalostí o lese i dětech učí malé človíčky porozumění a lásce k přírodě. A protože si myslím, že přesně tohle současné lesy potřebují, aby je lidé měli více rádi, děkuji za každou knihu tohoto typu.
 
Podle údajů na obálce je kniha určena dětem a lidem zvídavým od šesti let. V reálu myslím, že pro šestileté dítě je text příliš složitý, ale určitě může sloužit rodičům jako inspirace. Starší děti si knihu jistě rády přečtou i samy. Pomoci bychom jim však měli s úkoly, které leckdy vyžadují les navštívit. Kniha tedy může být důvodem, proč do lesa jít, návodem, jak ho začít objevovat. 


Wohlleben Peter
Slyšíš, jak mluví stromy? Co všechno můžeš objevit v lese
Nakladatelství Kazda, 2017
Foto obálky(objednávky): knihykazda.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0369 s