Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníDrak přichází

21.05.2018   Radka Zadinová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak je to konečně tady. Princezna Lia se vrátila a s ní všichni, které jsme si tak oblíbili: Tajemný, nečitelný Rafe, nepředvídatelný, jizvami poznamenaný Kaden, zraněná, opuštěná Pauline... Po předchozích knihách "Falešný polibek" a "Zrádné srdce" už víme, že ne všichni jsou těmi, za které se vydávají. Každá z tváří, které nám spisovatelka Mary E. Pearsonová naservírovala a tak barvitě vykreslila, má ne dvě, ale několik tváří, v nichž se čtenář často jen velmi těžko vyzná. A to je možná záměr. A možná je to prostě jen život. Protože tak to je.

Lidé, kteří tvoří osu příběhu, jsou totiž stejní jako ti, které denně míjíme při cestě do práce a za jejichž očima se skrývají nečitelné, sotva znatelné příběhy, které možná nikdy nikdo neodhalí. Svět, který jsme poznali v sérii "Letopisy Pozůstalých", a zejména ten, který před námi ožívá na stránkách knihy "Temná krása" se od toho našeho ale přece jen dost liší. Možná však to, co autorka popsala, má teprve přijít. Pokud uděláme stejné chyby, pokud se nepoučíme, pokud si nebudeme naslouchat.

A o to především jde Lie, která se rozhodne zachránit ty, na kterých jí záleží. Lidi žijící na území království Morrighan, ale i ty, které poznala ve Vendě. Ty obyčejné, po naději toužící lidi, kteří už nechtějí válčit, ale chtějí docela obyčejně žít. Kteří chtějí zapomenout na hrůzy, jež zažili, na bolest, která nikdy neutichá, na to, co jim osud vzal, i na co, co jim ještě může vzít...

Lia už ví, že Komizar je člověk bez srdce, který touží pouze po moci. Ale ví i to, že právě tohohle člověka zabila. Může věřit tomu, že skutečně zemřel? Nebo to bylo všechno jinak?

Na útěku z Vendy jí pomáhá Rafe a jeho muži, kteří se stanou jejími přáteli. Nikdo netuší, jestli se z toho pekla, které je jim v patách, vůbec někdy dostanou. Nikdo netuší, co je čeká tam, kam míří, jestli záchrana nebo smrt. A nebo zrada...

Mary E. Pearsonová napsala příběh, který vás upoutá tak moc, že se od něj nedokážete odtrhnout. Příběh, který ve vás bude vzbuzovat strach, obavy, vášeň, bolest,který rozdmýchá lásku a něhu, který vás bude nechávat v napětí, dokud nedočtete. Ruce vás budou svrbět, jak moc budete chtít otáčet stránky, abyste "už věděli"... Příběh tak barvitý, nabitý zvraty, tak překvapivý, že jsem mnohdy nevěřila tomu, co čtu a musela se vracet a číst to znovu. Člověk zkrátka věří tomu, čemu věřit chce. A tahle autorka dokázala převrátit moje představy naruby, zatřást mými předpoklady tak, že se mi sesypaly k nohám ve změti střepů, které už nikdy neposkládám zpátky.

Kniha je velkolepým zakončením celé série a věřte tomu, že se s ní nebudete chtít loučit - stejně jako já. Je nádherná už svou obálkou, zpracováním, ale především obsahem. Budete Liu milovat a budete jí spílat. Budete ji chápat a vzápětí budete vrtět hlavou nepochopením nad jejími činy. Budete pro ni plakat a budete doufat společně s ní, že nakonec najde to, co hledá. Je to láska? Je to naděje? Nebo je to šance pro všechny, na kterých jí záleží?

Co musíme obětovat, abychom něco získali? Co obětovat chceme? A když to uděláme, dokážeme být šťastní?

Všechny tyhle otázky vám potáhnou hlavou. Temná Venda, protkaná spoustou ještě temnějších chodeb, spoustou jizev, bolesti a strachu, pyšný Dalbreck, chvástající se svou nepřemožitelností, i Morrighan, prolezlý zrádci a tajemstvími, které neměl nikdy nikdo odhalit - všechny tyhle světy ožívají na stránkách knihy a vy ten příběh prožíváte, jako byste tam byli. A po otočení poslední stránky doufáte, že ještě není konec. Že ještě něco přijde.

A ona tam skutečně je. Čeká a doufá. Naděje. Protože dokud věříme, žijeme...

Mary E. Pearsonová, Temná krása
Nakladatelství CooBoo ve spolupráci s Albatros Media 2018
Zdroj foto: megaknihy.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0323 s