Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníSPÁČI – TV tip - jedna chyba, tvrdý trest, zasloužená pomsta

22.09.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nerozlučná čtveřice kamarádů, kteří prožívají relativně hezké dětství. Bohužel je osud vrhl do neslavně proslulé newyorské čtvrti Hell´s Kitchen (Pekelná Kuchyně), což je místo lichvářů, hráčů a pouličních gangů. Není to místo pro padavky, ale tihle kluci na prahu dospělosti se tu cítí jako ryby ve vodě. Až do chvíle, kdy z mladické nerozvážnosti ukradnou párek řeckému párkaři a jeho nehlídaný vozík způsobí smrt jednoho muže.
 


Bezstarostné dětství skončilo. Čtveřice končí v polepšovně pro chlapce, což je ve skutečnosti tvrdé nápravné zařízení řízené sadistickým velitelem a pedofilními dozorci. Tohle vydrží málokdo. Stávají se z nich „sleepers“, což je slangové označení pro ty, kteří dostali trest delší než devět měsíců. Násilné hrůzy připomínající VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHOWSHANK se vryjí divákům do paměti, byť je kamera poměrně milosrdná.
Vlivem tvrdého znásilňování se dva z chlapců dají na dráhu zločinu. Když se po letech náhodou setkají se svým hlavním trýznitelem, bez milosti ho zastřelí. A tím začne třetí anabáze – zbylí dva chovanci, státní žalobce a novinář se jim pokoušejí pomoci a přitom dokáží veřejně odhalit špinavé praktiky v amerických vězeních pro mládež.
    
Jakoby tři různé filmy se spojují v příběhu čtveřice, radostné dětství, tvrdé dospívání a mstící se dospělost. Ve všech případech jsou hlavní aktéři v podání herců jako Kevin Bacon, Dustin Hoffman, Brad Pitt a Jason Patric přesvědčiví. Vynikajícím výběrem hereckých představitelů docílil režisér Barry Levinson silné účinnosti, což podtrhuje i obsazení role kněze Robertem de Nirem.
                                                             Brad Pitt, Dustin Hoffman
Na podkladě autobiograficky laděného stejnojmenného románu Llorenza Carcaterry (česky vyšel v nakladatelství Klokan) vznikl ve své době velmi chválený film o kořenech zločinnosti. Dostat se na dráhu zločinu je snadné, často stačí jen krůček a miska vah dobra a zla se převáží na tu nesprávnou stranu. Sám Dustin Hoffman se na toto téma vyjádřil: „Film SPÁČI ukazuje, že násilí plodí zase násilí. Poukazuje na dlouhodobé následky zneužívání výchovných prostředků pochybnými metodami. Problém je, jak zlikvidovat zlo v nitru mladého chlapce. Pro mnohé je jediným prostředkem násilí, jenomže výprask je v tomto případě jen výrazem bezmocnosti, Nezřídka se stává, že lidé, kteří byli tímto způsobem v dětství „vychováni“ jednají později stejně.“
*****************************
SPÁČI (Sleepers)
USA 1996, režie Barry Levinson
uvádí v pátek 19. září od 22,05 hodin Nova Cinema

 

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0261 s