Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníOmbudsman pro zdraví radí…. Víte, že vaše slovo rozhoduje?

20.03.2019   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Každý zákrok lékaře může být proveden pouze s vaším souhlasem, kterému předchází řádné vysvětlení toho, v jaké jste zdravotní situaci a navrhované léčby. Zdá se to být jednoduché, ale pravdou je, že informovaný souhlas patří mezi nejčastější dotazy, na které odpovídají právní poradci Kanceláře Ombudsmana pro zdraví. 
 

Jakmile vás poskytovatel zdravotních služeb přijme do péče, zavazuje se starat se o vaše zdraví v rámci svého povolání či předmětu činnosti. „Péče o zdraví je občanským zákoníkem specifikována jako úkon, prohlídka nebo rada a všechny další služby, které se týkají bezprostředně ošetřovaného, a které jsou vedeny snahou zlepšit či zachovat jeho zdravotní stav,“ říká právní poradkyně Mgr. Ilona Hlaváčová, LL.M, z Kanceláře Ombudsmana pro zdraví. I přesto však, až na výjimky, nelze nic dělat bez vašeho souhlasu. Pouze vy rozhodujete, zda se chcete léčit a zda budete akceptovat způsob, který vám lékař navrhl.
Zanedbání poučení na denním pořádku
Forma souhlasu nemusí být vždy jen písemná. Například při odběru krve se za souhlas považuje to, že nastavíte ruku. V jiných případech stačí ústní souhlas, který je zaznamenán do zdravotnické dokumentace – zápis najdete například v každé lékařské zprávě, která je vystavena po ambulantním vyšetření.

Při hospitalizaci jde však vždy o souhlas písemný. Musí mu předcházet podrobné poučení kompetentním zdravotnickým pracovníkem. Za něj lze považovat pouze lékaře, který bude zákrok provádět. Měl by vám vysvětlit, jaké jsou příčiny vašeho onemocnění, v čem spočívá váš zdravotní problém, proč je nezbytná další péče a jaký je její účel, jaké následky lze očekávat, a to včetně možných rizik. Také by vám měl říci, co bude po zákroku následovat, např. s jakými omezeními máte počítat, jaká další léčba vás čeká a jaká doporučení má pro váš následný způsob života. Rovněž by vás měl seznámit s alternativními řešeními, pokud existují. 

Pokud vám tedy důkladné vysvětlení následujících kroků podá sestra, nebo vám pouze předloží k podpisu unifikovaný formulář informovaného souhlasu, ve kterém si údajně vše podstatné můžete přečíst, nestačí to. Informovaný souhlas je platný pouze tehdy, je-li podán osobně a jestliže jste dostali prostor k otázkám. Díky stručným, neúplným či pro pacienta nesrozumitelným informacím může snadno dojít k získání mylné představy o navrhované léčbě. 

Kdy váš souhlas lékař nepotřebuje?
Bez souhlasu vám tedy může lékař poskytnout zdravotní služby jen v případě tzv. neodkladné péče, tj. tehdy, když váš zdravotní stav nedovoluje, abyste souhlas s péčí vyslovili. „Bez souhlasu lze pacientovi poskytnout zdravotní služby také v případě, že trpí vážnou duševní poruchou a v důsledku jejího neléčení by došlo se vší pravděpodobností k vážnému poškození zdraví pacienta nebo jeho okolí,“ říká právní poradkyně a vysvětluje: „Může se však jednat také např. o zdravotní služby, jejichž smyslem je zabránit šíření infekčních chorob.“  Pacientovi s omezenou svéprávností a nezletilému lze bez souhlasu poskytnout zdravotní služby i při podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání. 

Nechcete se léčit?
Jak už jsme řekli na začátku, žádný zdravotník vám nemůže poskytnout zdravotní služby bez vašeho souhlasu (pokud váš zdravotní stav dovoluje, abyste ho udělili). Jestliže si tedy nepřejete, aby vás lékař léčil, máte na to právo, a to i v případě, kdy je zřejmé, že neposkytnutí zdravotní péče může vážně poškodit zdraví nebo ohrozit život. „Máte totiž právo podepsat tzv. negativní revers, v němž odmítáte poskytování zdravotních sužeb,“ vysvětluje Hlaváčová. Před podpisem tohoto prohlášení je povinností lékaře, aby vás opakovaně poučil o důsledcích takového rozhodnutí.

Chcete se léčit, ale jinak!
Máte pocit, že léčebný postup, který vám lékař navrhl není ten nejlepší? Chtěli byste se léčit stejným způsobem jako soused nebo sestřenice vašeho známého? Přestože o tom, zda se budete léčit nebo ne rozhodujete ve finále jen a jen vy, způsob léčby si však zcela podle svého zvolit nemůžete. Každý lékař by měl postupovat „de lege artis“, tj. podle posledních poznatků vědy. Přesto ale nejste zcela bez práv. Navržený postup léčby můžete totiž konzultovat s jiným lékařem stejné odbornosti, kterého si sami vyberete. (A pokud bude mít jiný názor, který vám bude lépe vyhovovat, můžete se léčit u něj.) Taková konzultace však nemusí být vždy hrazena z veřejného zdravotního pojištění – raději si to tedy dopředu zjistěte.

Když si nevíte rady
Někdy se stane, že nevíte jak dál. Potřebujete se zeptat, na co máte právo, jak postupovat nebo jen potřebujete zjistit, zda lékař postupuje správně. Pro tyto případy je tu Kancelář Ombudsmana pro zdraví, kde vám zdarma pomohou. „Poradíme vám, jak se na situaci, ve které jste se ocitli, dívá platná legislativa. Řekneme vám, co všechno můžete dělat a co by naopak dělat dobré nebylo. S informacemi od nás už budete vědět, jak máte postupovat. V průběhu řízení se na nás můžete obrátit i opakovaně, nikdy za naše rady nebudete nic platit,“ uzavírá Mgr. Ilona Hlaváčová.

Bezplatných služeb Kanceláře Ombudsmana pro zdraví mohou využít jednotlivci, firmy, spolky, nadace, lékaři, sestry, ošetřovatelé a další nelékařští zdravotničtí pracovníci, stejně jako poskytovatelé zdravotní péče a sociálních služeb. 
www.ombudsmanprozdravi.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0378 s