Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.12.2023, svátek má Barbora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13625
Komentářů: 11402


MěřeníKrmte ptáky, nebo vyhynou

20.01.2021   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V posledních desetiletích dochází především v důsledku lidské činnosti (industrializace, užívání pesticidů, kácení lesů atd.) k masovému vymírání zvířat a ztrátě biodiverzity na celé planetě. Vymírání se týká savců, mořských živočichů, hmyzu i ptáků. Některým živočichům pomůže už jen zásah vyžadující rozsáhlou změnu a nový přístup společnosti k přírodě, ale mnohým ptákům může pomoci každý z nás. Jak? V první řadě celoročním přikrmováním. Proč a jak, to se dozvíme v inspirativní publikaci Krmíme ptáky - ale správně, kterou vydalo nakladatelství KAZDA.

Publikace plná obrázků a návodů nás v první řadě nejprve seznámí s aktuálně katastrofálním stavem. Jistě neslyšíte poprvé, že zatímco vrabci byli v sedmdesátých letech 20. století hromadně likvidováni jedy, v současné době už jde o druh, který potřebuje naši ochranu, aby se nedostal do červeného seznamu druhů ohrožených. Když se nad tím zamyslíte, možná si vzpomenete, že zatímco dříve vám pod okny poletovala celá hejna těchto pěvců, teď abyste je po křoviskách vyloženě hledali. Němečtí ornitologové ve výše uvedené knize uvádějí, že vrabců na území německa ubylo od 70. let až o 80 procent.

Podobně je tomu ovšem i s dalšími ptáky. Autoři knihy se zamýšlejí nad všemi důvody, které to způsobily, a není velmi příjemné si připustit, že v konečném důsledku za tento stav můžeme jednoznačně my, lidé. A to i my, kteří to nezapříčinili přímo, my totiž přispíváme svou ignorací. A samozřejmě že si tím podřezáváme i větev sami pod sebou, protože i nás příroda živí, i my ji potřebujeme ne jen k rekreaci; a příroda nám může být užitečná jen do té doby, dokud v ní funguje rovnováha. Každý jednotlivý vymřelý druh přitom v potravním řetězci ovlivní životaschopnost dalšího živočišného druhu - a tak se vymírání postupně šíří, jako by to byla nákaza. A nám se v konečném důsledku také nevyhne. Ochranou životního prostředí chráníme vlastně i sebe.

V knize "Krmíme ptáky - ale správně" se dozvíme, že zatímco dříve se tradovalo, že ptáky stačí přikrmovat pouze při mrazech a souvislé sněhové pokrývce, nyní již takové krmení zdaleka nestačí. V přírodě je totiž mnohem méně potravy než dřív, výrazně ubylo hmyzu a také semen (místo pestrobarevných luk plných květin s různými semeny jsou dnešní krajiny plné jednodruhově osázených polí či pouze travnatých luk, které se často sečou, rostliny nevysemení). Ptáčci v současné době zkrátka potřebují přikrmovat minimálně od časného podzimu až do začátku léta, téměř tedy po celý rok - na podzim a v zimě kvůli potřebě tukových zásob, jež zabraňují umrznutí, na jaře kvůli zvýšené potřebě množství potravy při krmení mláďat. Čím ptáky krmit a jak (na jakých krmítkách), nám v knize poradí odborníci. Ne vždy jsou zcela vhodné lojové koule v síťce, naprosto nevhodné je přikrmování našimi potravinami (např. pečivem, byť ztvrdlým), těmi můžete ptáčkům naopak ublížit.

Celá publikace je logicky a přehledně uspořádaná, dobře se v ní orientuje. Dozvíte se obecné zajímavosti, vyplývající ze statistik a dlouhodobých sledování, ale také spoustu konkrétních rad. Každý dvojlist je doplněn minimálně jedním, ale často spíše více barevnými obrázky, ke kterým nechybí popisky. Milovník přírody se tedy vyloženě kochá (a také si začne srovnávat, jaké z vyfotografovaných druhů již spatřil u svého krmítka). Pevně doufám, že kniha přinese praktický užitek, reálnou odezvu v podobě vzniku mnoha nových krmítek po celé naší republice.

A pokud by vás náhodou zajímalo, jak moc jsou ptáci inteligentní, přečtěte si ještě tento článek: Vědecky ověřeno. Ptáci jsou chytří!


Berthold Peter, Mohrová Gabriele
Krmíme ptáky - ale správně
vydalo nakladatelství Kazda v r. 2018

Zdroj foto, objednávky: knihykazda.cz
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0274 s