Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 8.8.2022, svátek má Soběslav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13254
Komentářů: 11310


MěřeníDýchání jako živoucí dění

24.04.2019   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dech je základ našeho života, léčí nás a očišťuje.  Ovšem pokud mu v tom sami nebráníme - což se právě často stává. Býváme v křeči a dýcháme povrchně a plytce, s čímž souvisí mnoho zdravotních potíží. Správné dýchání nás přitom může znovu nastartovat. Není náhradou léčby, ale jejím důležitým doplňkem. Musíme však samozřejmě vědět, jak na to. Pomoci nám může kniha Dýchání jako živoucí dění s podtitulem Dechová terapie v praxi, jejíž autorkou je dechová terapeutka Susanne Barknowitzová.

Odborná publikace o 112 stranách nás srozumitelným jazykem nejprve seznamuje s trochou teorie o dechu, dále pak uvádí několik příkladů z praxe a více než na polovině stran najdeme popis jednoduchých cvičení.

V samotném úvodu pochopíme, jak spolu souvisí dech a fungování bránice, co to je sluneční pleteň a jak souvisí s našimi emocemi. Že častou příčinou vnitřních bloků bývají citové problémy či přesycení podněty. Že nám často v našem těle chybí hlavně jeho uvědomění. Vnímání sama sebe. Svého těla i dechu. Neustále řešíme nějaké vnější problémy, děláme si starosti a zapomínáme vnímat sami sebe. Dech uvolňuje všechny takto vzniklé blokády a křeče a pomáhá léčit nemoci jimi způsobené. "Dech je základ všeho, spojení ducha s tělem." Díky této knize také pochopíme, že každý z nás má jedinečný rytmus dechu, podobně jako máme jedinečné otisky prstů, hlas či chůzi.

Na příkladech z praxe, které autorka popisuje s ohleduplností a vnitřním vhledem, pochopíme, že se správným či nesprávným dýcháním souvisí opravdu úplně každá oblast našeho těla, fyzická i psychická. Že hlubokým a procítěným dechem si můžeme pomoci s depresí, stejně jako s vážnými nemocemi či fyzickými blokádami. Dech sice není vždy jediným řešením - může jím být! -, ale vždy pomůže s obnovou správného fungování celého těla. V podstatě se dá říci, že "restartuje systém", naši schopnost samoléčení. 

Ve třetí části nás autoka seznamuje s řadou jednoduchých cvičení, které zvládne naprosto každý. Jen je třeba se soustředit a provádět vše důkladně a pomalu, v rámci svých možností a s nasloucháním vlastního těla. Jako první v řadě cvičení je nácvik dechových cvičení se zaměřením na povzbuzení dechového poyhbu a krevního oběhu. Následují cviky na správné držení těla a dále pak popis cvičení protahujících různé částí těla (chodidla, ramena...). Všechna cvičení jsou dobře a detailně popsána a doprovází je názorné ilustrace, takže všichni pochopí, co a jak mají dělat.
 
Publikace je psána jednoduchým, snadno pochopitelným stylem, který zbytečně nezabředá do odborných popisů, přestože je znát, že autorka zná lidské tělo velmi důkladně. Knihu lze proto doporučit úplně každému. Uvědomovat si své tělo a svůj dech je důležité nejen až v momentě, kdy nás již něco trápí, ale také jako prevence. 


Barknowitzová Susanne, Dýchání jako živoucí dění
nakladatelství Kazda, 2019, 112 stran
www.knihykazda.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.032 s