Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 28.5.2022, svátek má Vilém 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13217
Komentářů: 11304


MěřeníPříroda chytrá. Lidé hloupí.

06.05.2019   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Když jsem poprvé objevila knihy o přírodě vydané nakladatelstvím Kazda, byla jsem nadšená. A dnes, kdy už je čtu celkem pravidelně, jsem nadšená pořád stejně. Žádný titul mě zatím nezklamal, naopak. Vždy se dozvím něco nového, vždy jsem fascinovaná úžasnou přírodní moudrostí. Jeden z novějších titulů se jmenuje Tajná síť přírody a její autor, Petr Wohlleben, nám v něm popisuje propojenost každého ekosystému. Velmi rychle pochopíme, že tajná síť přírody je především neuvěřitelně flexibilní a úžasně geniální. Snaží se za každou cenu zajistit rovnováhu, kterou bohužel neustále narušujeme my, lidé.

Dozvíme se na příklad, jak spolu souvisí a vzájemně na sebe působí žížaly a prasata, jak se z lososů stanou stromy a proč vlci pomáhají stromům. Pochopíme užitečnost i hrozbu mravenců, zaostříme na organismy v šálku vody a posvítíme si na noční život v lese. Wohlleben se zamýšlí i nad námi, lidmi, jako živočišným druhem, který se neustále vyvíjí a reaguje na životní prostředí, ve kterém žije. Pozastavuje se nad vyhynutím neandrtálců a poskytne nám trochu jiný úhel pohledu na evoluci. 

Poznáváme přírodu jako fascinující svět, ve kterém malá změna na jednom konci může způsobit masivní změnu na jiném. Všechno souvisí se vším. A tohle uvědomění má to jeden negativně-pozitivní efekt: o to hůř pak vnímáme sami sebe - lidstvo, které to všechno na své moderní vědeckotechnické cestě ignoruje, a způsobuje tak nenávratné přírodní změny. Ano, tu a tam se skupina nadšených ochránců pokouší zachránit nějaký ohrožený druh, ovšem i tady je třeba se dívat na to, jak prosazovaná změna zapůsobí na všechny ostatní živočichy.

Autor se zamýšlí nad blahem jednotlivých druhů i nad blahem přírody jako celku. Co všechno jsme způsobili vykácením evropských listnatých pralesů? A jak šikovně či nešikovně se snažíme leckdy tyto škody napravit? Chceme-li se pustit do opravy pomyslných hodin životního prostředí, má to pořádný háček: jak vůbec přesně poznáme, že jsou rozbité? zamýšlí se Wohlleben. Příroda se lecky již přizpůsobila změnám, které jsme zapříčinili, našla si novou cestu. A naše snaha o návrat k původnímu by mohl přinést zase škody. Je to balancování na ostří nože a je třeba mít neustále na mysli přírodu jako celek provázaný neviditelnou sítí

Jestliže shrneme, co nám Wohllebenova "Tajná síť přírody" popisuje, tak každá změna ovlivní systém. Chápeme jasné - i když v knize nevyřčené - poselství: lidstvo přírodu ničí, ale jestliže drobná změna může způsobit lavinový efekt, stačí přece opravdu začít sám u sebe... A každý máme vždycky možnost něco pro přírodu ve svém okolí udělat, každý z nás může jednou malou změnou ve svém chování způsobit změnu v přírodě kolem nás. A tak doufám, že nás kniha nejenže náležitě okouzlí, ale třeba i ty nejzatvrzelejší odpůrce přinutí k tomu třídit odpad, šetřit vodou, nepoužívat insekticidy, krmit ptáčky, zakládat a pěstovat rozkvetlé louky nebo třeba uklidit hromadící se skládku za plotem... 


Wohlleben Peter, Tajná síť přírody
nakladatelství kazda 2018
www.knihykazda.cz
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.038 s