Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 26.2.2021, svátek má Dorota 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13021
Komentářů: 11212


MěřeníZ historie Švandova divadla

17.12.2004   Martina Bittnerová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Historie Švandova divadla na Smíchově sahá až do roku 1881, kdy uvedením Hubičky za účasti skladatele Bedřicha Smetany zahájilo toto divadlo svou činnost. Původně se toto divadlo jmenovalo U Libuše, pak Švandovo, posléze Realistické divadlo Zdeňka Nejedlého, poté Labyrint, aby dnes působilo opět pod jménem svého zakladatele Pavla Švandy ze Semčic. Na půdě původního Švandova divadla se především hrála Shakespearova dramata, ale jeho zakladatel Pavel Švanda ze Semčic / 27. 11. 1825 - 5. 1. 1891/ se nebál ani experimentovat a tak uvedl zdramatizované romány Emila Zoly - Nanu a Zabijáka.

Pavel Švanda ke konci svého života začal budovat na Smíchově druhé divadlo - Arénu na Smíchově, které se udrželo přes šedesát let a nakonec se stalo divadlem operetním. Za svůj život Pavel Švanda ze Semčic vychoval i mnoho slavných herců jako např. Hanu Kvapilovou, či Eduarda Vojana.

Pavel Švanda ze Semčic pocházel ze zemanské rodiny Semčiců. První divadlo, kde působil jako režisér, bylo ochotnické u sv.Mikuláše na Starém Městě, nicméně už v roce 1862 se stal dramaturgem a režisérem Prozatímního divadla. V roce 1865 jej pověřili vedením divadla v Plzni a k tomu účelu zřídil i vlastní společnost. Posléze měl několik divadelních arén, jak v Plzni, tak v Praze. Nakonec zakotvil na Smíchově v již zmíněném divadle U Libuše, což byla tehdy druhá stálá česká divadelní scéna v Praze. Aby toho nebylo málo, od roku 1886 působil v zimních měsících v brněnském divadle a U Libuše působil zas v letních měsících.

Význam Pavla Švandy ze Semčic pro české divadelnictví je velký, jeho divadelní společnost určovala směr českého divadelního vývoje. Švanda měl cit pro vyhledávání vynikajících herců, navíc se zasloužil o rehabilitaci české veselohry a propagoval realismus na českém divadle. Jeho aktivity hojně podporovala také jeho žena herečka Eliška Pešková.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0657 s