Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.6.2022, svátek má Petr a Pavel 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníNa svou první velrybu nikdy nezapomeneš

14.09.2019   Renata Šindelářová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jedinečná setkání s delfíny, keporkaky či vorvany popisuje potápěč a fotograf Ralf Kiefner v knize Na svou první velrybu nikdy nezapomeneš. V průběhu let se mu tento podmořský koníček stal povoláním a životním posláním. Poukazuje na sociální pouta a inteligenci velkých ryb a zároveň také jejich snižující se populace v důsledku nadměrného lovu. Přírodovědnou publikaci s mnoha obrázky vydalo v letošním roce nakladatelství Kazda

Více než stovka fotografií na sto šedesáti stranách knihy nám dává jasnou bilanci: na každé dvoustraně je minimálně jedna. Najdete tu velké ryby a velryby zdálky i zblízka, pod vodou i nad vodou. Nic nenahradí srovnání mohutnosti těchto tvorů oproti lidskému tělu na fotkách, kde např. vedle keporkaka plave potápěč. Můžete si představit, jaký je to asi pocit, plavat vedle tak obrovského tvora.

Doprovodný text je reportážním vyprávěním lovce fotografií, který se snaží o přátelský kontakt s většími mírumilovnými rybami. Což se někdy povede, ovšem jindy přesto hrozí nebezpečí. Např. když se obrovský keporkak rozhodne, že vám ukáže, kde je vaše místo a začne vám předvádět svou sílu. Nemusí to být právě žralok lidožravý, aby vám nahnal strach. Když plave přímo proti vám několikatunový kolos a pak vedle vás plácne svou obrovskou ploutví, i tady jde doslova o život. Stejně jako ve skupině rozdováděných delfínů, kteří radostně surfují ve vlnách a míjejí vás jen o centimentry.

Ralf Kiefner spolu s konkrétními zážitky s jednotlivými rybami, z nichž některým dal i jména, popisuje také zvyky těchto tvorů. Velmi zajímavé jsou rybí způsoby lovu, u kterých je důležitá spolupráce. A pak úžasně rozmanitá komunikace. Kiefner popisuje složité dorozumívací prvky a mnoho zajímavých zvyků, např. jak se běluhy zbavují staré kůže.

Přestože autor líčí všechny zážitky spíše jednoduše, z každého jeho slova čiší úcta a obdiv ke všem mořským tvorům, láska k přírodě a také obrovská pokora, které je na výpravách třeba. Spousta hodin strávených čekáním. Respektování svobody a také vlastní závislosti na počasí, se kterým nemá smysl bojovat.

Zajímavá publikace netypického tvaru je přehledně rozdělena podle objektů zájmu do šesti částí či chcete-li kapitol: 1.) delfíni kapverdští a plejtváci malí, 2.) keporkaci, 3.) velrybovití, 4.) vorvani, 5.) běluhy, 6. surfující delfíni. A v každé z částí je několik podkapitol.

Text je psán drobným písmem, ovšem důležité autorovy postřehy jsou ještě zvlášť vypíchnuté písmem zvětšeným, podobně jako v novinách či časopisech. Každá z fotografií obsahuje popis s poznámkou. Rychločtenáři proto mohou přelétnout pouze tyto popisky, ale byla by to škoda, protože dobrodružství se schovává právě až v příběhu.

 


 Ralf Kiefner
 Na svou první velrybu nikdy   nezapomeneš

 Nakladatelství Kazda, 2019
 160 stran
 1. vydání
 Foto obálky: knihykazda.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0293 s