Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.11.2023, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13617
Komentářů: 11402


Měření



O mrtvých jen dobře. Nikoliv tak o Gottovi.

07.10.2019   Kateřina Sovová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Karel Gott zemřel. Charakterní člověk, na kterého můžeme být právem hrdí, ovšem nekonvenuje všem. Na tom by jistě nebylo nic zvláštního, kdyby z úst kritiků Mistrova odkazu nezaznívala toliko populární Anticharta či poklonkování komunistickému režimu. Opravdu?

&Sok, smutek a častokrát i slzy nad odchodem patrně největšího českého (či chcete-li československého) umělce současnosti, Mistra Karla Gotta. Tak by se dala bez nadsázky popsat atmosféra posledního týdne. Jenže, jak už to v naší české kotlině bývá, na nikom nelze ponechat nit suchou. A tak i národem převážně milovaný Gott nyní čelí množství hanlivých článků, plnící český internet. Zaslouží si Karel Gott pohřeb se státními poctami? Byl to skutečně tak dobrý člověk, když se těšil přízni i za komunismu? A co ta Anticharta, na to bychom, vážení, neměli zapomínat!

Je neuvěřitelné, jak média dokážou během několika hodin přeměnit úctu v pohrdání a tichou vzpomínku v hlasitou výčitku. Opět je na výsluní téma komunismu, přemítání o tom kdo tehdy s kým a proč. Nechutné bilancování nad životem výjimečného umělce, žijícího v době, kterou si on sám nevybral a kterou jeho kritici znají často především z hodin dějepisu (pan Halíka, byť také za jeho plamenný projev do médií se stydím, sem pochopitelně nepočítám).  

Spojování Karla Gotta s komunisty a snižování jeho uměleckého i lidského přínosu pro naši společnost považuji za velkou ostudu. Letmým pohledem do seznamů signatářů Anticharty nacházíme jména našich často nejvěhlasnějších umělců. Snižuje skutečně jeden jediný podpis, k němuž řadu těchto osobností dotlačily okolnosti, jejich morální kredit? Lze s takovou samozřejmostí, s jakou to současní tzv. novináři činí, odsuzovat generaci umělců žijící a tvořící ve stínu železné opony?

Osobně se na nic podobného necítím a každému, kdo podobná svinstva píše, přeji dostatek vědomostí a argumentů, aby si svoje postoje obhájil. Nedomnívám se, že ti, kteří jednoduše zvolili nekonfliktní život v režimu, byli automaticky špatní či zbabělí. Naopak věřím, že každý, kdo v inkriminované době existoval, Karla Gotta nevyjímaje, prošel komunismem tak nejlépe, jak dovedl. Ani Gott, stejně jako mnozí z nás doposud žijících, nebyl dokonalý, nicméně, vytahování kostlivců z mnohokrát otevřených skříní ještě před posledním rozloučením je bezesporu nevkusné a zoufalé. Jsem každopádně ráda, že žiji ve společnosti, kde tolik z nás může bezstarostně hodit kamenem. Nakonec, je mnohem jednodušší odcházející generaci kritizovat, když jejich strastem i starostem dávno odzvonilo. Můžeme se jenom modlit, aby ta nastupující generace stejně nemilosrdně neměřila nám.

foto: wikipedia.cz

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0286 s