Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 11.8.2022, svátek má Zuzana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13257
Komentářů: 11310


MěřeníS Ježíškem na hory anebo do kuchyně?

23.12.2019   Kateřina Sovová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kuchařka, cestopis anebo autobiografie? Kupování dárků na poslední chvíli bývá pořádná fuška. Každému se totiž líbí něco jiného. Následující tři knížky tento rok nejvíce oslovily mě. Jestli by se mohly líbit vám či vašim blízkým zhodnoťte po přečtení následujícího článku.
 

Kristína Nemčková: Upgrade
Kuchařka letošní vítězky prvního českého MasterChefa, Kristíny Nemčkové, je jiná. V čem? Na rozdíl od nepřeberného množství jejích více či méně si podobných papírových kolegyň Nemčková přichází s nevšedním nápadem, kdy tradiční recepty svojí slovenské babičky upravuje za pomoci vlastní fantazie i bohatých zkušeností v něco naprosto nového a originálního. O tom, že slovenská kuchyně patří společně s tou naší českou mezi nejlepší na světě asi netřeba polemizovat. Konzervativce proto potěší původní domácí recepty ze Slovenska a ten, kdo vyhledává experiment, má možnost za pomoci Kristíniných receptů zažít malou kulinářskou show přímo ve svojí kuchyni. Nemčková není žádná rychlokvaška, jak by se snad díky Masterchefu mohlo na první pohled zdát. Vaření se věnuje už od útlého dětství a její recepty tak určitě nelze doporučit úplným začátečníkům. Kdo se však stejně jako ona rád pohybuje v kuchyni, tuhle neotřelou kuchařku jistě ocení.

David Lama: Free (Cerro Torre, nemožné a já)
Svět alpinismu letos zasáhla zpráva o tragické smrti tří špičkových horolezců v čele s innsbruckým rodákem, devětadvacetiletým Davidem Lamou. Charismatický Lama, žák Petera Habelera, držitel mnoha významných titulů včetně mistra světa v lezení na obtížnost a boulderingu, dokázal jako první člověk na světě přelézt legendární argentinskou horu Cerro Torre volným stylem, tedy pouze svépomocí a za pomoci nejnezbytnějšího jištění. Kniha Free Cerro Torre, nemožné a já, zachycuje tři roky života Davida Lamy, které věnoval tomuto nesnadnému projektu. Kniha vyniká svojí čtivostí, je srozumitelná pro naprostého laika stejně jako pro ostříleného lezce. Lama v ní odkrývá zákulisí profesionálního lezení, vztahů panujících mezi jednotlivými členy této jedinečné komunity a v neposlední řadě řeší řadu etických otázek, kterým musel během tohoto projektu sám čelit, aby obhájil svoje dobré jméno.

Adam Ondra: Lezec tělem i duší
Náš nejlepší „pískař“ a bezesporu jeden z nejlepších lezců současnosti, Adam Ondra, zvládl v roce plném nervů a příprav na nadcházející olympiádu v Tokiu vydat hned dvě knihy. Tou první je vlastní autobiografie nazvaná Adam Ondra: Lezec tělem i duší v níž Ondra bilancuje a zachycuje svoje dosavadní úspěchy i překážky, které na cestě k těmto úspěchům bylo nutno překonat. Třešničkou na dortu je pak obrazová publikace, resp. fotografická kniha, prostě nazvaná Adam Ondra, zachycující Ondru objektivem Lukáše Bíby, často v těch nejvypjatějších momentech jeho lezeckého umění. Do Vánoc tuhle lahůdku už bohužel zakoupit nestihnete, protože k dostání je pouze na německém Amazonu. Podle autora i hlavního protagonisty ovšem stojí opravdu za to.

Foto: Albatros Media

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0356 s