Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 28.11.2022, svátek má René 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13314
Komentářů: 11326


MěřeníHYSTERIE UMĚNÍ - Originálně pojatý pohled do světa umění

04.01.2020   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nečekejte historii, ale hysterii. Proč je změněno písmenko ve slově pochopíte hned po otevření knihy. Jsou to nebo nejsou „dějiny umění“? Hned na obálce na vaše smysly zaútočí kousek Hieronyma Bosche a po „návodu k použití“ kresba pravěkého lovce. Pak už se nestačíte divit a oceňovat přínos mladé autorky, která už něco o umění ví, ale nic nebere příliš vážně.
 


Svižně a mimořádně vtipně si studentka plzeňské Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara na Západočeské univerzitě v Plzni Martina Scholleová vybrala toto téma pro svoji diplomovou práci. Cílem bylo vytvořit odlehčenou rekapitulaci českých a světových dějin umění. Martina Scholleová nepotřebuje slova, jichž je v „tlustých“ dějinách umění od Matěčka po třeba Pijoana přehršel. Stačí jí náznak či přesmyčka, okomentování obrazu jako kresleného vtipu či hra, kdy jméno umělce připomíná něco z reálného života. 
Knihu mohlo vytvořit jen mládí – autorka Martina Scholeová (*1992) přiznává, že „má subjektivní tvořivost vyplývá z nudy, kterou pociťují již od období školky.“ Dále vyznává: „oceňuji odlehčenou formu, jež v sobě snoubí obsahovou hloubku, vrstevnatost a vzdělávací potenciál.“ A na otázku proč „hysterie“ říká, že „mírná hysterie provází studenty i v rámci příprav na zkoušky z dějin umění. Tato kniha se snaží projevy této hysterie zmírnit.“ Proto lehkost a nadhled, humor, hravost, poznání. 
Každý si v knize najde to, co ho zajímá. Můžete ji otevřít na kterémkoli místě a vždy najdete zajímavý podnět, humorný pohled či komentář k některému slavnému jménu či obrazu. Je asi dobré být trochu připraven a něco z dějin umění již znát, ale není to podmínkou. Kniha je proto vhodná jak pro děti i dospělé, ocení ji jistě studenti a učitelé uměleckých oborů.
Nechme jen letmo nahlédnout do obsahu. Srovnání Bosche s pračkou stejného jména je možná trochu naivní, ale paralela Goya s Yoga vás rozesměje. Otázky typu Co zmařil Mařák?, Jak často marodil Marold?, Zemřel Schikaneder na šikanu?, Byl sochař Levý levý?, či Od kdy je Boštík nebožtík? doprovázené díly jmenovaných umělců vás nenechají lhostejnými. Ale jsou tu i místa k zamyšlení – např. v přehlídce jmen Kdo zemřel mlád? a Kdo žil dlouho? A co spojení Toyen – To je ona či Yoko Ono – To je ono jen dovršuje pocit, že se ke knize budete rádi vracet a často v ní listovat. 
Foto: youtube.com, hithit.com
*************************************** 
Martina Scholleová : HYSTERIE UMĚNÍ
vydalo záslužně nakladatelství Labyrint,
Praha, 2019 

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0387 s