Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 3.7.2020, svátek má Radomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 501
Registrovaní čtenáři: 508
Publikovaných článků: 12912
Komentářů: 11140


MěřeníČT odvysílá film o Jiřině Štěpničkové - Past. Syn Jiří prozradil i něco navíc...

16.02.2020   Aneta Šimonková   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Česká televize dnes odvysílá snímek Past se Zuzanou Stivínovou v hlavní roli. Film o životním osudu herečky Jiřiny Štěpničkové, dílo se zaměřuje zejména na její pokus utéct za hranice a následné zatčení, pobyt ve vězení. Ve filmu se objevuje i malý chlapec. Spolu s jeho slzami se vám budou kutálet po tváři ty vaše, až uvidíte bezbranného chlapce, který několik měsíců jen chce za mámou. Místo toho putuje po různých místech, kde nikoho nezná. V předpremiéře takto viděl sám sebe jako čtyřletého i Jiří Štěpnička.
 

Past odvysílá ČT1 dnes ve 20.10. Jestli se Jiří Štěpnička znovu podívá, je otázka. Návrat do patrně nejtěžší etapy života nenese lehce ani po těch letech. „Nemohu to hodnotit,“ svěřil se po představení herec, kterému se vrátily vzpomínky. Když jej režisér Viktor Polesný požádal o svolení, přinesl mu scénář. Štěpnička přečetl pár kapitol, vzpomínky jsou dnes po 68 letech stále silné. Režisérovi ale věřil a dal svolení ke ztvárnění příběhu. „To víte, že jsem rád, že někoho zajímá osud mojí mámy,“ prozradil herec na promítání. Promítání nebylo lehké už jen z hlediska, kdy Štěpnička viděl na plátně své čtyřleté „Já“, které mimochodem skvěle zahrál Adam Vojtek (syn Pepy Vojtka z Kabátů a tanečnice Jovanky Vojtkové). Štěpničkovi se vrátily i vzpomínky na to, jak se musel potkávat s herci, kteří podepsali souhlas s nejtvrdším potrestáním (trest smrti) pro jeho matku. „Ale po letech jsem se dozvěděl, kolik lidí se za mámu přimluvilo. Herci z Národního divadla…,“ říká zastřeným hlasem herec. „Vidíte, i po letech mě to dojímá,“ přiznává se slzami v očích. To ve Vinohradském divadle, dřívější scény, kde působila jeho matka a kde právě onen soubor podepsal souhlas s jejím potrestáním, byla situace napjatější. Po letech chtěl režisér právě na této scéně nabídnout Štěpničkovi angažmá. Jenže pak si zjistil, jak by se na to soubor díval. „Tam je nenávist až za hrob,“ řekl režisér, že s příjmením po Štěpničkové má Jiří na této scéně utrum.

Je zajímavé, že zrovna v tento okamžik, kdy se filmem Past herec vrací do dětství, se mu stala až tajemná příhoda. Na vrátnici Národního divadla, kde účinkuje, m někdo nechal obálku. V ní herec našel rodný list z Londýna, kde se narodil. „Bez vysvětlení,“ přibližuje Štěpnička, že neví od koho obálku dostal, ani neví, kde celou tu dobu jeho rodný list byl.


Foto: ceskatelevize.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2020 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.2185 s