Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 29.11.2023, svátek má Zina 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13619
Komentářů: 11402


MěřeníV síti nechutností a perverze

24.02.2020   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zhruba tak můžeme shrnout několikaměsíční „zážitky“ tří odvážných hereček, předstírající dvanáctileté dívky, které si právě založily účet na různých běžně dostupných sociálních sítích. &Sokující, ale především zdrcující dokument Báry Chalupové a Víta Klusáka, příznačně nazvaný V síti, vstupuje tento týden do kin.  Patří jednoznačně mezi filmy, na které se nezapomíná. A také mezi ty, které jste nikdy vidět nechtěli.
 

Když jsem před několika týdny usedala do křesla pražského kina Světozor, abych mezi ostatními učiteli shlédla předpremiéru snímku V síti, byla ve mně malá dušička. Věděla jsem, co „tam“ asi uvidím, ale na některé filmy, resp. na jejich obsah, se připravit nelze. Tím spíš, pokud jsou tématem děti, úchylové a sociální sítě, které se už dávno staly součástí běžného života velké většiny z nás.

Tři plnoleté dívky dětského vzhledu usedají před monitor počítače, aby se v dokonale postavených kulisách dětských pokojů, coby dvanáctileté puberťačky, připojily na Facebook, Instagram či jiné sociální sítě. Dívky vystupují jako nevinné děti. Nekoketují, neprovokují, nevyhledávají kontakt s cizími osobami. Stačí profilová fotografie s dětským dívčím obličejem a první zájemci o "obyčejný pokec“ už se hlásí. Desítky, stovky nadržených mužů – predátorů a jejich počty narůstají s každou hodinou. Kdo jsou a o co jim jde?

Prvním děsivým odhalením dokumentu je skutečnost, že často nejde o pedofily ani o kohokoliv s jakoukoliv psychiatrickou diagnózou. Navenek solidní pán, úspěšný podnikatel či táta od rodiny - i takhle může vypadat člověk, který touží po skalpu vašeho dítěte. Přestože všichni z mužů mají v dokumentu rozmazaný obličej, dokážeme odtušit, že kromě jednoho relativně pohledného mladíka je velká část predátorů z kategorie (vysoce) neatraktivních mužů různých věkových kategorií, kteří o skutečnou ženu tak říkajíc ani nezavadí. Přesto, jednoznačný návod jak poznat potencionálního predátora neexistuje. Samotné herečky říkají, že během tohoto experimentu mluvili také s vysloveně sympatickými a charismatickými muži, od nichž by podobné choutky rozhodně nečekaly. Tak či onak, přímočarost a drzost, s níž svádějí náctileté dívky je vysloveně odzbrojující. Své žádosti o ukázání "prsíček", fotku přirození, video masturbace či posléze žádost o osobní setkání, na jehož konci bude v ideálním případě pro predátora pohlavní styk s malou naivní holkou, pronášejí zkušeně a v klidu. Jednoduše tak, jako by nic špatného nedělali. Jako by to, čeho se dopouštějí, bylo úplně normální. Jako by nevadilo, že si při rozhovorech o koníčcích inkriminovaných dívek dělají pod zorným polem webkamery dobře, jako by nevadilo dětem posílat videa masturbujících penisů anebo pornografická videa. Jenže, soudě dle ohlasů české společnosti, která film V Síti diskutuje už několik měsíců před jeho premiérou, to vadí. Hodně. Ale, co s tím?

Tahle otázka napadne při sledování filmu asi každého a jednoduchou odpověď rozhodně nečekejte. Z pohledu pedagoga bych doporučila s dětmi co nejvíce komunikovat, a to i o tématech, která v jejich věku byla pro nás samotné zapovězená. Velké pracovní nasazení rodičů děti často odsouvá na druhou kolej a jsou to právě sociální sítě a sexuální predátoři, kteří dokážou našim dětem od pocitu samoty a neporozumění "spolehlivě" pomoci. Cena je vysoká. Bohužel, taková je doba a proto více než kdy jindy platí, že štěstí přeje připraveným. Právě k tomu směřuje záměr školních projekcí filmu V síti. Ústřední protagonistky v nich vstupují do děje filmu a radí dětem, jak se v podobných situacích, do kterých se dívky během chatů a videohovorů  na internetu dostaly, zachovat. Jedná se samozřejmě o dětskou verzi filmu, ale i tak ji tvůrci nedoporučují dětem mladším 11 let věku. Projekce budou nabízeny školám, ostatně, většina z nich je má v tuto chvíli již naplánované anebo v jednání. Necenzurovaná verze přichází do kin tento čtvrtek a měla by být přístupná od 15 let.

Film V síti nikoho nehodnotí. Ukazuje realitu takovou, jaká je. Celou "past" dokumentuje od prvotních castningů, budování filmového studia, první chaty s predátory. Provádí nás celým procesem až po osobní setkání dívek s některými z můžů, nechybí osobní konfrontace. Protože téma je to opravdu hutné, Klusák atmosféru chytře odlehčuje mnohdy bizardními situacemi či dialogy, které kinosál nejednou rozesmějí. Ale i tak tenhle dokument není pro každého a strávit ho, tím spíš pokud máte malé dítě, nějakou dobu spolehlivě potrvá.


Žijeme v době, kdy nebezpečí číhají takřka na každém rohu. Velkou většinu z nich má na svědomí paradoxně jeden z největších vynálezů lidstva - internet. Film V síti není hezká podívaná, ale vidět by ji měl nepochybně každý, kdo má děti. Možná se některým konečně rozsvítí a pochopí, že jejich ratolesti skutečně data v mobilu nepotřebují, a že vstup na sociální sítě od určitého věku má svoje dobré důvody. Možná se po shlédnutí filmu V síti začnou bát. A možná je to tak dobře.

Foto: hithit.com (https://www.hithit.com/cs/project/6099/v-siti)


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0384 s