Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 11.12.2023, svátek má Dana 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13633
Komentářů: 11402


MěřeníJitka Malczyk – housle ve víru vášní a cest

03.03.2020   Pavla Hložková   Hudba   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Houslistka Jitka Malczyk je nejen zdatná experimentátorka, ale především žena činu, která se během svých cest nebojí nasávat atmosféru rozličných kultur a národů a ztělesňovat a předávat ji v domácí atmosféře českých klubů a koncertních pódií. Pojďme se podívat na její současné projekty…

Jedním z déletrvajících projektů Jitky Malczyk je její fúze s kytaristou Vojtěchem Jindrou ve formě tzv. Neotradu, jímž nazývají moderní autorskou hudbu s keltským nádechem. Sice takto v komorní sestavě, ale možná o to upřímnější a přesvědčivější podání nejen kvůli tomu, že se dokáží na sebe dokonale nacítit. Během prvního roku společného působení na scéně odehráli dokonce kolem padesáti koncertů.

V dubnu 2018 proběhla v pražské La fabrice premiéra komediálního rytmikálu HRA tanečníka a choreografa Andreje Mikulky. Jitka Malczyk a Vojtěch Jindra k němu složili hudbu a zároveň v něm vystupují. Nová premiéra a reprízy tohoto představení jsou plánovány na sezonu 2020.
Druhým z pilířů umělčina růstu je spolupráce na projektu Deliou (bretonsky Listí) s francouzskou harfenistkou Celestine Doedens.  Během ní Malczyk často rozezvučí i norské hardangerské housle, na které hrála například i během festivalu Pražské jaro Rohanskou jízdu z Pána prstenů. Deliou budete moci slyšet v rámci několika koncertů během jarního českého turné začátkem dubna 2020.

Představivosti se meze nekladou, a proto jedním z posledních projektů Jitky Malczyk je spolupráce s bosenským zpěvákem Predragem Duronjičem, nové uskupení  pojmenovali Sarraf. S kytarou ho doplňuje Jan Pácha a s kontrabasem Martin Chaloupka. Jejich potenciál se rozvíjí s každým koncertem a každou písní, předvést dokáží jak živou balkánskou dechovku, tak tklivé lidové písně. Sarraf znamená v překladu pokladnice  a jaké poklady z ní dále představí během jejich historicky první koncertní sezony, přiblíží následující pozvánka: „Z té naší balkánské pokladnice vám nabídneme šperky různých národů, které projely, zdržely se a žijí v těchto krajích. Není nutné je jmenovat, neboť kultura, kterou vytvořili, se podobá jídlu s názvem lonac (hrnec). Je plné chutí, vůní a koření a každý si vybere to své.“

Sarraf mají za sebou  zimní tour a chystají bohatou letní sezonu 2020.

Více informací: jitkamalczyk.com
Zdroj fotografií: archiv autorky
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0296 s