Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 20.8.2022, svátek má Bernard 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13262
Komentářů: 11311


MěřeníZtracené Múzy

21.04.2021   eva rydrychová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Nepřichází žádná myšlenka? Múzy najdete všude. Koukněte se třeba do zrcadla...

Múzy jsou podle historie dcerami Dia, řeckého boha a bohyně Mnémnosyté. Dius jako nejvyšší božstvo a Mnémnosyté jako celková paměť stvořili dcery – Múzy. Jsou bohyněmi všeho umění. Všech nápadů, všech krásných věcí a myšlenek, které lidstvo dokáže. Múz je hodně. Třeba Kalliopé, múza básníků, Úrania pro astronomy nebo Melpomené pro tragické příběhy.
 

A já mám dnes pocit, že uletěly do jiné dimenze a není vůbec žádná, ani ta tragická. Volám je a otvírám okna, srdce, mysl a nikde ani jedna Múza. Jestli existuje Múza temnoty v mysli, tak jsem ji zrovna potkala a má, potvora, sílu.

Ony prý mají svůj chrám někde v Alexandrii. Nejraději bych vzala nějakou oběť, třeba svíčku, náruč květin nebo básní a šla prosit o políbení na čelo. Ale asi tam jen tak nedojdu od prázdného papíru za hodinku z bytu.

Sedím před tím prázdným papírem už docela dlouho a nápad není. Múzy taky ne.

 

Hledám v knihách, internetu abych zjistila, jak se Múza volá. Nenacházím nic. Našla jsem mnoho o jejich stvoření, životě, tvorbě a tvoření, ale o tom jak je zavolat, ani písmenko. 

 

A že poslouchám při psaní muziku, uslyšela jsem verš: "...tiše šeptal do té hrůzy, ve válce, že mlčí Múzy..." ... a tak mně to došlo! To je jasné, že ve válce Múzy mlčí. Nevejdou se tam! Člověk v tu chvíli myslí spíše na přežití, mír, svobodu a život. K tomu mu Múzy asi úplně pomoci nemůžou. A proto nepomáhají ani mně! Jsem totiž ve válce!

Svádím silný vnitřní boj kvůli práci a rodině. Málo bývám doma a mám výčitky, že se nestarám o domácnost a rodinu tak jako o práci. V práci zase, že nestíhám, co mám. Málo jsem doma i málo odpočívám i spím a pracovně se nedaří.

Zkrátka válčím se svědomím a bojuji s časem. Dobře vím, že investice času do mé práce se vyplatí a velmi brzy se v dobrém vrátí. A bude na rodinu zase čas a možná i víc, než bych plánovala. Jen teď svádím vnitřní válku mezi pracovní dobou a časem pro rodinu. A tak jsem se zamyslela, rozhlédla kolem sebe a také doma.

Paradoxně jsem nahlédla i do telefonu, který mi neustále poslední dny zvonil. Dnes jen dva telefonáty. Prima. Už se to uklidňuje! Dívám se do zpráv. Čtu, co mi kdo psal. Koukám na fotky, přemítám a vzpomínám. Vracím se někam nazpátek.

No, tomu byste neuvěřili, kolik Múz se náhle zjevilo!!! Rozlétly se kolem mě, průvan v hlavě udělaly, šustí křídly a mlaskají polibky, až se mi hlava roztočila a neslyším nic jiného než je.

Psali mi lidé, jejich problémy, radosti, příběhy, postřehy. Lidé, se kterými se denně stýkám, hovořím s nimi a snažím se jim být nejen dobrou šéfovou, ale i morální podporou. Tito lidé jsou mými Múzami. A já, zaslepená vnitřní válkou o své vlastní nedokonalosti neslyšela, neviděla!

Člověk by si měl občas uvědomit, že válka není jen flinta a zabíjení lidí. Válka může být i vnitřní, s našimi vlastními Já. A také je potřeba rozlišit válku a boj. Zatímco válka může být střet několika skupin lidí, s různými cíli a potřebami, kteří zbraněmi a nadvládou si získávají prostředky k prosazení svých věcí. Ovšem s destrukcí jednoho z válčících. Boj může být jen mezi dvěma lidmi, aniž by bylo nezbytně nutno přistoupit k násilí. Třeba v tenisu. Bez nějakých velkých ztrát. Nebo vnitřní boj se svědomím a láskou, povinností a rozumem.

Vnitřní válka je velmi nebezpečná. Protivník i vy samotní dlíte v jednom bodě. Ve vlastním srdci nebo mysli. Znáte se, zbraně znají oba soupeři, je to velmi vyrovnaná válka. Těžko je jednomu vyhrát. A oba chtějí.

Lépe je žít boj. Když už tedy musíte zápasit. Boj je pro dva i více hráčů. Neupřednostňuje násilí, ale rozum, spravedlnost a pravdu. A na mě ta pravda skočila ze zpráv od mého blízkého okolí. Zaskočila mě a já zůstala v zakázaném uvolnění. Takže pochopení boje bylo nahrávkou spoluhráči, tedy Múze, a já dosáhla kýženého osvobození ve hře.


zdroj obrázků: vlastní výtvarná dílna (ewussa.rajce.idnes.cz)
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0441 s