Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníVojcek ve Švandově divadle

06.01.2005   Martina Bittnerová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

František Vojcek /M. Kačmarčík/ pracuje jako vojenský holič, vnitřně bohatý, ale zároveň nemocný člověk, který se nechá zneužívat „místní honorací“, aby mohl své milované Marii /K. Cibulková/ a dítěti přinést domů nějaké peníze. Vojcek píše básně, ale druzí se mu za ně vysmívají. Byl by to možná docela všední příběh, kdyby jej Vojcek nevyprávěl ve vězení paničce /Klára Pollertová- Trojanová/, manželce jednoho z těch, kdož Vojcka využívali.

Odpovídat přímo na otázky, proč se Vojcek do vězení dostal, nebudu, na ně ostatně odpoví stejnojmenná divadelní hra Vojcek - Der romantiker ve Švandově divadle.

Představení se koná ve studiu, kde herci díky umístění jeviště musí hrát doslova panoramaticky. Herci se pohybují pár metrů od diváků a proto ti se mohou cítit lépe vtaženi do děje hry. Na opačných stranách jeviště stojí dva mikrofony, které použijí obě ženské protagonistky, ale rovněž i Vojcek k přednesu několika zajímavých písní/šansonů.
Kromě mikrofonu a židlí se na jevišti celou dobu hry nachází ještě akvárium představující symbolicky Vojckovo dítě. Vojcek, jak už jsem uvedla, miluje Marii, ale ta bohužel vyhledává i společnost jiných mužů, což Vojcek chápe jako zradu. Samozřejmě na počátku, když se ho „honorace ptá“, co na té „flundře“ vidí, snaží se Marii hájit, v jeho očích zůstává božská, ale pak i on pochopí, že jeho nemocné a rozedrané srdce nemůže tento vztah unést.

Zrádcem, kdož Marii obloudil nejen svým tělem ale i penězi, není nikdo jiný, než zástupce honorace, Vojckův nadřízený /R. Jasków /. Kamarád Vojcka /M. Hádek/ jej přesvědčuje, aby se nechodil dívat na Marii tančící s jiným mužem, ale Vojcka nepřesvědčí. A ten kamarád, který tvrdil, že jen on to s Vojckem myslí dobře a upřímně, jej nakonec zradí.


Vojcek v podání M. Kačmarčíka je stejnou měrou přihlouplý, jako lidský a trpící. Vlastně by si divák mohl pomyslet, co na něm Klára Pollertová -Trojanová našla tak neobyčejného. Vojcek nic nepředstírá, narozdíl od „honorace“, která si prostřednictvím jednoho ubohého člověka potřebuje něco dokazovat a posilovat své sebevědomí a výsadní postavení. V tom autor hry Georg Büchner vystihl odvěké kastování na mocné a využívané. I v běžném životě potkáváme řadu těch, jimž peníze umožňují, resp. je motivují k tomu, aby určitou část jiných lidí ponižovali. A ti, kteří peníze mocných potřebují, se ponižovat nechají i za cenu ztráty hrdosti.

Představení Vojcka se opírá především o vynikající herecké výkony, kdy bych vyzdvihla zvláště výkony K. Cibulkové, M. Kačmarčíka a R. Jaskówa. Ukřičený doktor křečovité Kristýny Frejové by si zasloužil ubrat na hlasitosti a zároveň více přidat na přesvědčivosti.

Další představení Vojcka se koná v úterý 18. ledna od 19 hodin ve Studiu Švandova divadla na Smíchově. V lednu se ještě Vojcek hraje 27. a 31. ledna.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0247 s