Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 28.6.2022, svátek má Lubomír 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13230
Komentářů: 11308


MěřeníHašlerův večer se vydařil

07.02.2022   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vážení čtenáři, knížka „ČESKÝ DIALOG 30“ už je venku, ale málokdo o ní ví, protože z neznámých důvodů, možná, že knih vychází hodně... V  některých knihkupectvích je nutno si ji dokonce objednat. Zde je zase jedna ukázka:
 

ROK 2002
HAŠLERŮV VEČER SE VYDAŘIL
Mezinárodní český klub uspořádal 9. prosince 2001 komponovaný pořad hudby a slova s názvem Karel Hašler, jak ho neznáme. Spolupořadatelem bylo Hlavní město Praha. Finančně přispělo i Ministerstvo zahraničí ČR, Česko-německý fond budoucnosti, American Friends of Czech Republic. Divadlo U Hasičů v Praze 2, kde se 9. prosince v podvečer pořad konal, bylo beznadějně vyprodané. Není divu, kromě toho, že se nepodcenila propagace (několik rozhlasových stanic, časopisů, tv Prima, časopis Český dialog, Květy, Reflex, Mladá fronta Dnes, Naše rodina aj. o tom informovaly), to byl vlastně jediný pořad v Praze uspořádaný k výročí význačného skladatele, písničkáře a milovníka Prahy a zaníceného českého vlastence. A jak to probíhalo? Vchod do divadla byl stylově zpestřen staropražskou hudbou v podání flašinetáře pana Štastného. Lidé si hledali svá sedadla, pozvaní VIP hosté byli postupně usazování (ale vždycky dojde k trapasu, pan Jiří Suchý a lidé z Ministerstva zahraničí si neměli kam sednout… Ale jen chvíli, vše se vyřešilo). A pak už to konečně začalo. Moderátor Jiří Hanák s Pavlínou Filipovskou přivítali návštěvníky a uvedli první hudební skupinu ARCHEUS s tím, že jde sice o amatérskou, dosud málo na jevišti zkušenou skupinu, ale že je živoucím důkazem toho, že Hašlerovy písničky zlidověly v tom nejlepším slova smyslu. Tady si je dokonce zpívají desetileté děti. Kolikátá generace...? Špiritus, špiritus zazpívala Libuše Jandová Hašlerovu pěknou rytmickou písničku, která není příliš známá. Pak přišel první host - Gustav Oplustil. Zavzpomínal na natáčení mnoha dílů seriálu i filmů o Karlu Hašlerovi, kterého byl strůjcem.. A přišli na pódium další hosté. Hilda Hojerová-Čiháková a Thomas Hasler, třetí a nejmladší syn Karla Hašlera. Paní Hilda zavzpomínala na dobu, kdy byla jako mladá dívka společně se svými rodiči přítelkyní rodiny Hašlerových. Byli sousedé a přátelé. Mladičká Mathylda (Hilda) velice umělce Karla Hašlera obdivovala. Chodila na představení do Národního divadla, když jí dal lístky, a jednou si s ním dokonce ve „Zlaté kapličce" zahrála. To bylo tak: vyšlapovala si v roce 1938 hrdě v sokolském průvodu a v sokolském kroji a Karel Hašler ji uviděl.


Hilda Hojerová s Jiřím Suchým a s jeho asistentkou Terezkou o přestávce

Hned ji chtěl v tom sokolském kroji na večerní vlastenecké představení. Když její tatínek dovolil (a přišel s ní jako doprovod), představovala na podiu v sokolském kroji obaleném československou vlajkou Republiku. Paní Hilda dostala na pódiu velikou kytici a velký koláč od firmy Odkolek. Zrovna ten den oslavila své neuvěřitelné 92. narozeniny! Thomas Hasler neměl moc příležitostí promluvit k publiku díky jazykové bariéře. Ale ocenil zpívající děti ze skupiny Archeus a také paní Hildu. „Ty děti a ta starší dáma mne zaujaly nejvíc, až dojaly. Bylo znát, ačkoliv jsem jim nerozuměl, že to co říkají nebo zpívají, jim jde od srdce." Byl též podarován květinou a koláčem. O přestávce si návštěvníci mohli dosyta užít sponzorovaných hašlerek firmy SFINX, či piva z Krušovic, navštívit zdejší kavárnu či restauraci. Někteří se však shromáždili kolem první řady, kde seděla živá umělecká legenda - Jiří Suchý.Na samý závěr koncertu si všichni i publikum zazpívali „Ta naše písnička česká“


Docházelo k milým rozhovorům, podpisování fotek a vzpomínkám. Pak vypukla roztomilá hudební smršt zvaná Šlapeto. Profesiolnální výkon, podložený letitými zkušenostmi a umocněný neutuchající chutí zpívat právě tyto písničky, odlišil první půlku pořadu, která byla spíše publicistická, a dodal celému pořadu ten správný „šmrnc". Šáteček, Když šel pan Johanes za koňskou bránu, Po starých zámeckých schodech, Už to na mne přišlo, Já mám doma gramofon, Čí je Praha? Naše! To jsou známé hašlerovské hity, které zněly z pódia. Ale také písničky s vážnějším podtextem -  například Pětatřicátníci, Dopis ze zákopů či Kampak na nás, bolševici. Loretánské zvonky zpívané hostující Katkou a Vojtou Jandovými braly za srdce a závěrečná Ta naše písnička česká, kterou zazpívaly obě účinkující skupiny za vydatné podpory publika působila jako důstojná hymna k uctění památky jejího tvůrce. Uvádějící a zpívající Pavlína Filipovská nebyla pouhou moderátorkou, ale plnohodnotnou součástí dobře připraveného hodinového programu s dějovou linií poskládanou výběrem písniček i mluveného slova. Však si „Šlapeťáci" dali záležet s přípravou, představení s Pavlínou Filipovskou pečlivě sestavili a nazkoušeli. Nebrali tento večer jen jako „obyčejné" vystoupení, věnovali mu velkou péči.

Mezinárodní český klub se dostavil skutečně reprezentačně. Anička Bošnicová z Bosny a její přátelé. Jan Šinágl ze Švýcarska a jeho přátelé. Viktor Nebeský z Kanady. Pavla Šulcová z USA (a z ČR) – a ta se uvolila překládat Tomovi a jeho zahraničním příbuzným a přátelům během představení důležité pasáže. Z „českých členů“ přišli pražští: Eduard Švehla, který také velice pomáhal s technickým a sponzorským zajištěním, Jana Volfová (s přáteli od Jelena), která zajistila kostým pro Pavlínu Filipovskou, fotky z národního divadla na výstavu a další věci, Jana Herešová se synem Matoušem, která měla „na triku“ celou výstavu, plakáty a mnoho jiného, zatímco dvanáctiletý Matoušek motýlka a elegantní oblečení hodící se k uvádění vzácných hostů. Kulturní atašé klubu Jiřina Hanzlová, účetní klubu Petra Jebavá, autorka recenzí o výstavách Olga Szymanská, Růžena Sloupová (dlouholetá čtenářka ČD, která byla s paní Hildou ve vězení, neboť chtěla přejít hranice na Západ), místopředsedkyně klubu Helena Karasová (dříve a ještě někdy dnes Švýcarsko) se svojí pražskou sestrou. Marina Hužvárová přivedla dvanáctiletého Míšu, který společně s Matoušem pomáhali uvádět hosty, a sedmiletou Marinku, obě děti hezky a stylově oblečené. Matouš, Michal a Marinka na závěr velmi důstojně a roztomile podávali účinkujícím květiny. Jiří Suchý se svou přítelkyní. Darina Sedláčková za Česko-německý fond budoucnosti, který byl též malým sponzorem této události. Zástupci zde žijící rodiny Hašlerů – paní Hana Hašlerová, manželka vnuka Karla Hašlera s dcerou a manželem, manžel její nedávno zemřelé snachy Boženky (ještě jsme  s ní před pár týdny mluvili a zvali ji na koncert). Poprvé v životě se seznámili s Tomem Haslerem.

 OHLASY (i od prezidenta Havla)
Vesměs dobré a nadšené. Dostali jsme také dopis z prezidentské kanceláře s omluvou, že se pozvaný Václav Havel  s manželkou nemohl večera zúčastnit, neboť měl již na dlouhou dobu dopředu naplněný program a navíc ochořel. Ale že si velice váží pozvání na tuhle akci, děkuje za pozvání, pozdravuje a přeje mnoho úspěchů a vše dobré v nastávajícím roce.

Dostali jsme také pozvání přijet s pořadem do Vídně a do Berlína ke krajanům.


Eva Střížovská, Český dialog 30
vydáno v r. 2021 v nakl. Milan Hodek
 Autor článku: Eva Střížovská
Fotografie: archiv Václava Židka
Foto obálky: www.kosmas.cz

Článek vyšel i na: http://www.cesky-dialog.net/  
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0286 s