Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 5.10.2023, svátek má Eliška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13535
Komentářů: 11387


MěřeníČeští lékaři říkají: „Chceme pomáhat“

07.03.2022   redakce   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čeští praktičtí lékaři vyjadřují jednoznačnou podporu Ukrajině v boji proti ruské invazi a snaží se všemi dostupnými způsoby pomoci lidem postiženým válečným konfliktem. K pomoci poskytnout zdravotní péči vyzvala i organizace sdružující praktické lékaře v čele s MUDr. Šonkou. Pro mnoho Ukrajinců však může být problém jazyková bariéra a špatná orientace v cizí zemi. Někteří navíc budou potřebovat akutní ošetření a nemohou si dovolit čekat než se vyřídí potřebná povolení a pojištěni. 
 

Proto je důležité, aby se zapojili zejména lékaři a zdravotní personál, který ovládá ukrajinský jazyk. Jazyková bariéra může zkomplikovat situaci, zejména lidem, kteří ještě nezískali takzvaný statut strpění. K zapojení do iniciativy "Lékaři pro Ukrajinu" se vyjádřil i MUDr. Rodion Schwarz z Přílepské ordinace. „Narodil jsem se na Ukrajině a vždy jsem byl na to pyšný. Do teď tam mám rodinu a kamarády, svou první lásku, vzpomínky na dětství a část svého srdce. I přesto, že je to jen několik set kilometrů od nás, nedokáží si představit jaké peklo nyní mí krajané zažívají. Proto všem svým druhům ze své rodné země nabízím okamžitou a bezplatnou zdravotní péči ve své ordinaci, kdykoliv během pracovní doby. Je mi ctí, že mám tu možnost pomáhat. Kontakty na všechny lékaře zapojené do této iniciativy naleznou na webových stránkách lekariproukrajinu.cz,“ uvádí MUDr. Rodion Schwarz.
Lékaři taktéž zasílají finanční pomoc. Na výzvu současně zareagovali i čeští kardiologové, kteří vyčlenili finanční příspěvek v hodnotě 150 tisíc korun, který zaslali na účet SOS Ukrajina neziskové organizace Člověk v tísni. Nezbytně důležitá je i materiální pomoc, zejména léky a zdravotnické potřeby, kterých je v současné době fatální nedostatek. „O víkendu naše ordinace odeslala na Ukrajinu první letošní zásilku obsahující zejména analgetika, obvazy, infuzní sety, termofolie a zdravotnické nástroje. K této výzvě se přidali i mí kolegové,“ popisuje MUDr. Rodion Schwarz, praktický lékař Přílepské ordinace.
MUDr. Rodion Schwarz již v minulosti působil na několika humanitárních projektech v Africe a od roku 2015 spolu s přáteli a svými pacienty pořádali sbírky pro dětské domovy ve válečné části Ukrajiny.
Vzhledem k současné situaci, kdy za hranice míří tisíce lidí (a jejich počet bude narůstat), se bude zvyšovat  i tlak na organizace, které koordinují a zajišťují pomoc uprchlíkům. „Nabízím konzultace a jakoukoliv odbornou součinnost organizacím či Vládě ČR. Lékařů hovořících ukrajinsky bude určitě potřeba,“ vyzývá MUDr. Rodion Schwarz.
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0336 s