Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 1.3.2024, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření35. Finále Plzeň nabídne exkluzivní předpremiéry i oceněné snímky

10.09.2022   redakce   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Další ročník největší přehlídky tuzemské audiovizuální tvorby začne v Plzni už 23. září
a potrvá až do 28. září. Během šesti dnů nabídne přes sto projekcí toho nejzajímavějšího, co se
(nejen) v Česku za poslední rok natočilo v hrané, animované, dokumentární, televizní, internetové,
celovečerní, krátkometrážní i seriálové tvorbě, včetně devíti premiér či předpremiér.
 

Na co dalšího se mohou diváci těšit?
Žhavé novinky
„Letošní Finále Plzeň potěší všechny milovníky žhavých filmových novinek. V programu se objeví hned devět nových titulů, které budou moci vidět mezi prvními diváky,” láká programový ředitel Peter Badač. Prvním z nich je film Šimona Holého s názvem A pak přišla láska..., kde v niterném tématu hledání štěstí a lásky přivádí Pavlu Tomicovou v hlavní roli za kartářkou, která jí pomůže pochopit komplikovaný vztah ke svému okolí, své dceři i sobě samé. Tento druhý celovečerní snímek mladéhorežiséra měl světovou premiéru na MFF v Karlových Varech v nové soutěžní sekci Proxima. Psychologické koprodukční drama Běžná selhání režisérky Cristiny Grosan, které mělo premiéru na festivalu v Benátkách, sleduje vypjaté osudy tří žen, které nečekaně propojí nevysvětlitelné výbuchy pohlcující město. 
Ivan Trojan se objeví v roli vyšetřovatele s netradiční vyšetřovací strategií v nové detektivní minisérii České televize s názvem Docent, kterou režíroval Jiří Strach. Drama Erhart o divokých časech privatizace a mladém muži, který zjistí, že matčiny bludy mohou být pravdou, je celovečerním debutem Jana Březiny. Třídílná minisérie Král Šumavy, kterou natáčel David Ondříček pro Voyo v Plzeňském kraji, představí osud legendárního převaděče Josefa Hasila. V exkluzivní premiéře rovněž promítneme nový dokumentární portrét Olgy Sommerové o jednom z nejvýraznějších mužů českých novodobých dějin, jehož celým životem se prolíná boj za lidská práva, politickou kulturu a demokracii – Michael Kocáb – rocker vs. politik. Režiséři David Laňka a Martin Müller si do svého psychologického dramatu Spolu o složitém vztahu autistického chlapce s jeho matkou a sestrou vybrali do netradiční role Štěpána Kozuba, který zde exceluje po boku Veroniky Žilkové. Druhý hraný celovečerní film Terezy Nvotové Světlonoc o ženách a tajemstvích ukrytých hluboko ve slovenských horách měl mezinárodní premiéru na MFF v Locarnu, odkud si odvezl cenu Zlatého leoparda. Česko-rakouský detektivní thriller Zločin na hranicích, který vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní stanicí ORF, diváky zavede do prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko.

Kdo si odnese Zlatého ledňáčka?
Snímky v 5 soutěžních sekcích budou hodnotit mezinárodní poroty složené výhradně ze zahraničních filmových profesionálů a studentské poroty ze Západočeské univerzity v Plzni. V soutěži se objeví filmy jako koprodukční drama Michala Blaška Oběť, které mělo svoji premiéru v Benátkách nebo výrazný snímek BANGER. s Adamem Mišíkem v hlavní roli natočený kompletně na mobilní telefon. Soutěžit bude i zahajovací historický velkofilm s Vojtěchem Dykem Il Boemo o Josefu Myslivečkovi, který premiéroval v San Sebastianu a autobiografický příběh Slovo o prarodičích režisérky Beaty Parkanové, který si z Karlových Varů přivezl cenu za režii a Martin Finger za herecký výkon. Ve výběru je i zbrusu nová komedie Alice Nellis Buko s Petrou Špalkovou, Janem Cinou a dalšími či Hranice lásky s Hanou Vagnerovou, která se na snímku, jenž obdržel cenu Mezinárodní asociace filmových kritiků na KVIFF, podílela i scénaristicky. Z dokumentů můžeme zmínit PSH Nekonečný příběh Štěpána FOKa Vodrážky, který na MFF v Karlových Varech vyhrál cenu diváků. Tvůrci vítězných snímků převezmou 28. září na slavnostním zakončení festivalu ocenění Zlatý ledňáček.

Co letos uvízlo V síti
Pětadvacet nejzajímavějších snímků uplynulého roku se představí v sekci nazvané V síti.
Osm let připravovaný velkofilm Jan Žižka překročil svůj rozpočet z původně plánovaných osmdesáti milionů na půl miliardy a stal se tak dosud nejdražším filmem české kinematografie. Režisér a scenárista Petr Jákl, kterého inspirovaly filmy jako Statečné srdce či Gladiátor, do něj navíc dokázal obsadit světovou hvězdu – Michaela Cainea. Další životopisný snímek Arvéd se věnuje kontroverzní postavě 20. století Jiřímu Arvédu Smíchovskému jehož život a smrt jsou obestřeny mnoha tajemstvími, Arvéd rozehrál nebezpečnou hru s mocí dvou zločinných režimů, aby živil svou největší vášeň – černou magii. Celovečerní režijní debut scenáristy Vojtěcha Maška ( např. spoluscénář na filmu Okupace) s Michalem Kernemc v titulní roli byl zakončovacím filmem Letní filmové školy. Na své si přijdou i příznivci oddechovější podívané. Přichystána je nová komedie Miroslava Krobota Velká premiéra o herci, který dostane životní příležitost, aby režíroval novou hru, která se má stát událostí sezóny. Tou se nakonec stane, ale trochu jinak, než předpokládal. V příběhu nelítostného obchodníka Karla Rodena, který se bude muset vyrovnat s mravními otázkami svého života poté, co do něho omylem vstoupí duch starého Indiána, se objeví i nová moderátorka festivalu Ester Geislerová. Mladší generaci jistě potěší Vyšehrad: Fylm Jakuba Štáfka, Tři tygři ve filmu: JACKPOT oblíbené ostravské komediální skupiny v čele se Štěpánem Kozubem či letní masakr Párty Hárder: Summer Massacre v režii Martyho Pohla, horrorcorového Řezníka a autora Martyho frků. Své místo v programu mají i pohádky a filmy pro děti. Kromě hraných snímků Tajemství staré bambitky 2 a Zakletá jeskyně, můžete zajít i na animovanou dobrodružnou Petra Budinského Cestu do Tvojzemí, která vznikala dlouhých 11 let, či Mimi a Líza. Úspěch u dětí bude jistě mít i Planeta Praha o nečekaných zvířatech ve městech.


Zvláštní uvedení
Uplynulý rok byl bohatý i na krátkometrážní tvorbu a v této sekci Finále přineseme to nejlepší
z krátkych filmů, které byly uvedené v ČR a na zahraničních filmových festivalech. Objeví se mezi
nimi režijní debut herce Igora Chmely s názvem Barcarole o perné první noci mladičké ošetřovatelky  v domově seniorů nebo oceňovaný animovaný koprodukční snímek Míry, jenž měl premiéru na MFF v Cannes. Všechny promítáme v jednom bloku.


Německé kino
Tradiční sekce Německé kino představuje zajímavé snímky z produkce našich západních sousedů, které v našich kinech jen tak neuvidíte. Ve spolupráci s filmovým festivalem v Cottbusu a festivalem německých filmů v Saarbruckenu jsme letos vybrali celovečerní snímky Teentopie, Vysídlení a Země zaslíbená, které vždy doplní jeden z krátkometrážních filmů – Papoušek z ráje, Pecka nebo packa a Světlá stránka věci.


České filmy nejen v kině, ale i na školách
„Podstatným cílem festivalu je, aby mladá divácká generace začala na film nahlížet nikoliv
jako na zábavu, která končí rozsvícením světel v kinosále, ale aby tito diváci nad filmy analyticky i
kriticky přemýšleli, hledali odpovědi na otázky, které ten který snímek pokládá a chápali jej v
souvislostech. V uplynulých dvou letech jsme promítali pro žáky mateřských, základních i středních škol i na vybraných školách v Plzeňském kraji. Kurátorský předvýběr snímků zajistil programový ředitel festivalu, výsledné promítané filmy si následně zvolili studenti sami. Navíc jsme zprostředkovali lektorské úvody a následné diskuse s odborníky. A v tom hodláme i nadále pokračovat,” přibližuje ředitelka Finále Plzeň Eva Veruňková Košařová. K tomuto plánu jsme získali i významného partnera – společnost Eurosoftware, která již pět let podporuje festival Finále, se rozhodla se přinášet filmy i na Gymnázium a SOŠ v Rokycanech. „Už
léta se snažíme přispívat ke zlepšení technického vzdělání dětí v Plzeňském kraji. Nyní jsme uviděli další možnost, jak jejich osobnost rozvinout, a to po umělecké stránce. Vybrané české filmy mohou žáci zhlédnout nejen v době festivalu, ale dokonce i po jeho skončení v rámci festivalových ozvěn. Na základě spolupráce se studenty rokycanského gymnázia vzniká filmový klub, díky kterému budou moci obyvatelé Rokycan chodit na filmy přímo ve svém městě – do budovy gymnázia,“ doplňuje Stephan Kronmüller, zakladatel a jednatel firmy Eurosoftware, která zanedlouho oslaví 25. výročí.

Kompletní informace a vše o vstupenkách najdete na www.festivalfinale.cz.


Fotografie z tiskové konference, na které jsou zleva: programový ředitel Peter Badač, ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová a nová moderátorka Ester Geislerová, kterou na festivalu doplní Petr Vančura.
 

 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0392 s