Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníPřejme si les - nová básnická sbírka je na světě

01.12.2022   redakce   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V básnické sbírce „Přejme si les“ reaguje Marek Vojtěch Řezanka na nejistotu doby, kdy ve vzduchu dlouhodobě visí přízrak jaderné apokalypsy. S pocitem takové permanentní hrozby se žije těžko – a cokoli plánovat se zdá být malicherné až nemožné.

 Autor ale nehodlá ve svých čtenářích bezmoc ještě více rozdmýchávat. Naopak. Již samotný název básně napovídá, že jim chce předat naději a víru v něco lepšího. Na spáleništi opět vyroste nový hvozd.

 Symbolika lesa a stromů se v této sbírce vyskytuje hned na několika místech, například v básních „V plamenech“, „Jen škrtnout postačí…“, „Když zdi nahradí lesy…“, „Zas vnímám naději…“ a pochopitelně v básni pojmenované stejně jako celá sbírka.

 Některé z textů jsou vyloženě osobní, věnované konkrétním lidem: „Za obzorem i v nás“, „Ať najdeš cestu…“ či „Kde srdce skotačí“. Sem lze zařadit i básně motivované odchodem výrazných osobností („Místenka na leden“ či „Stopa Abrháma“).
 Celá řada textů čtenáře burcuje, aby se nevzdával – a hledal svou cestu: „Nerezignovat“, „Za to dík…“,  „Na křídlech prosby“, „Chci slyšet Múzy“ či „Nebuďme balvany…“ 

 Marek Vojtěch Řezanka ve svých básních rovněž připomíná některé pro něho podstatné historické události jako například v textech „Březnový smutek“, „Memento května“ či „Poděkování hrdinům“.

 V roce 2022 se poněkolikáté zúčastnil projektu E-Moc-E – a potřetí se umístil mezi vítězi v sekci poezie. Konkrétně se jedná o básně „Předobraz“ a „Převozník a muž“.

 Autor sám dodává: Uvědomuji si, že se musíme potýkat s čím dál většími, až bych řekl existenčními, problémy. Přeji nám všem, abychom na jejich zvládání nebyli sami. A abychom se dočkali dní, kdy na místě neutěšeném uvidíme opět silný vzrostlý zdravý les.

 
Kniha ke stažení:  http://www.romanyzdarma.cz/knihy/537.pdf


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0193 s