Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníUŠLECHTILA STEZKA – román Petera Maye z válkou zmítané Kambodže

21.03.2023   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Kdo z čtenářů zná detektivky britského spisovatele Petera Maye (třeba OSTROV ENTRY, trilogie SKÁLA či série příběhů z čínského prostředí počínaje PÁNEM OHNĚ) určitě rád sáhne po nejnověji vydané knize UŠLECHTILÁ STEZKA. Ale pozor: May se odklání od žánru, jenž ho proslavil, a dal volno svému dalšímu zaměření – dobrodružnému  thrilleru. Vydejte se s jeho knihou do Kambodže (v té době Kampučie) sedmdesátých let, kdy tamní dění ovládli Rudí Khmerové v čele s Pol Potem a po sobě zanechali miliony mrtvých a zpustošenou zemi.

Peter May přiznává v úvodu, že knihu psal již v polovině osmdesátých let, takže vycházel z čerstvých informací, ale dokončil ji až mnohem později v roce 2018. Síle jeho drsného příběhu to neubralo na poutavosti a přesvědčivosti, navíc jeho nové vydání koresponduje s dnes živým problémem migrace lidí, kteří  z války a chudoby unikají do civilizovaných částí světa. Sám autor říká: “Já ho... vnímám...jako velmi lidské dobrodružství odehrávající se na pozadí brutální situace jihovýchodní Asie sedmdesátých let“ Pro poznání tamní situace neváhal navštívit sousední Thajsko, když do Kambodže to nebylo možné.

Za hlavní postavu si zvolil velice nebezpečného bývalého armádního důstojníka Alexandera Elliota. Není to kladný hrdina, s nímž by se mohl čtenář ztotožnit, ale žoldák, který za prachy je ochoten k čemukoli a neváhá za sebou zanechat desítky mrtvých. Za půl milionu dolarů je ochoten se vydat do Kambodže a zachránit zde ženu a děti bohatého podnikatele. Na cestu, o níž všichni prorokují, že bude jeho poslední, si přibere dva další bývalé vojáky stejného ražení a nebojící se pohlédnout smrti do tváře.

Složitá cesta, skrývání se a vlastní operace v Kambodži je nejen dobrodružná a životu nebezpečná. Je doslova šílená a mnohý útlocitný čtenář ji možná odmítne s aktéry absolvovat. To, co trojka dobrodruhů najde je na - rozdíl od Danteho Pekla - skutečné peklo, navíc způsobené samotnými lidmi. Elliot musí překonat mnoho úskalí i podrazy lidí, kteří mu mají pomoci. Musí čelit nesnesitelnému vedru, milionům hmyzu, mrtvolám všude kolem a pachu jejich rozkládajících se těl, ale také kulkám a nožům zešílených Khmerů, kteří neznají slitování. Přiznávám, že tolik násilí, krutosti a nelidskosti jsem snad v žádné knize zatím nenašel a Peter May to mistrovsky dovede popsat i se všemi nechutnými detaily. 

Jako protiklad vraždících monster a hrdlořezů putujících Kambodžou zvolil May nevinnou dívenku Lisu, která až na pohřbu matky zjistí svého pravého otce, o němž ji matka tvrdila, že je dávno mrtvý. Chce se s ním sejít, hledá kontakty ale dozví se, že odjel. Je dosti těžko pochopitelné, že nezaváhá a rozhodne se za ním do Bangkoku vydat a pokusit se ho najít. Samozřejmě se to neobejde bez násilí, krutostí a ztráty nevinnosti. Lisa málem přijde o život, ale hlavně definitivně ztratí jakékoli iluze životě a lidech, kteří jí údajně pomáhají.

Tyto dvě linie se prolínají a vzájemně vyvažují. Lisin příběh je však jakoby z jiného světa a od její motivace k cestě až po její chování v kritických situacích málo pravděpodobný až skoro neuvěřitelný. Pokud k tomu přidáte i nepříjemné hlavní postavy (nedá se říci hrdiny) vytvořil May drsný román, v němž příliš nebere na vědomí schopnosti čtenáře jeho děj přijmout neřkuli pochopit. Pokud se ale do něj ponoříte, pak máte v rukou jedno z nejkrutějších děl současné literatury, z něhož si odnesete řadu poučení – např. o tom, že nemůžete nikdy nikomu věřit a že lidé jsou schopni páchat mnohem větší zvěrstva, než si dokážete představit. Možná proto je dobré si podobnou knihu přečíst a zamyslet se nad ní. Navíc May dává na závěr ještě jedno ponaučení – pro smrt si nemusíte jezdit do dalekých zemí – může na vás čekat i ve vašem bytě.

Škoda jen, že pro mladší čtenáře bude chování Rudých Khmerů i celé dění v Kambodži nesnadno chápatelné. May se sice snaží základní fakta do knihy vnést, ale zasvěcený doslov (či předmluva) poučeného historika by dokázal vnést hlubší poznání a poučení.
*********************************
Peter May: UŠLECHTILÁ CESTA
z anglického originálu The Noble Path přeložila Radka Klimíčková
vydalo nakladatelství Host, Brno v roce 2023

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1528 s