Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 5.10.2023, svátek má Eliška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13535
Komentářů: 11387


MěřeníKmotr načtený Oldřichem Kaiserem se stal vítězem ankety Audiokniha roku

01.05.2023   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Absolutním vítězem ankety Audiokniha roku 2022 se stala mafiánská sága Kmotr Maria Puza načtená Oldřichem Kaiserem, která ovládla tři hlavní kategorie - Absolutní vítěz, Interpret a Jednohlasá četba. Všechny oceněné v celkem deseti kategoriích vybrala dvacetičlenná odborná porota z 97 přihlášených titulů od 20 vydavatelů v anketě, kterou pořádá již podesáté Asociace vydavatelů audioknih. Nejlepším počinem v kategorii vícehlasá četba se stal titul Zvuky probouzení načtený Ivanem a Klárou Trojanovými, nejlepší dramatizací strhující audio-koláž Já, vrah, která zvítězila i v kategorii Zvukový design. Nejlepší audioknihou mimo kategorie pak autobiografie Michaela Kocába Vabank, nejlepším titulem pro děti a mládež Myši patří do nebe načtený Ondřejem Brouskem, nejlepší interpretkou Klára Suchá, která načetla Kláru a Slunce Kazua Ishigura. V hlasování posluchačů zvítězil titul Předávání ohně Petera Podlesného, rok po loňském prvním místě slovenské verze Odovzdávania ohňa. Cenu za mimořádný přínos v oblasti audioknih a mluveného slova za rok 2022 získala Taťjana Medvecká. Ocenění Oldřichu Kaiserovi předal Milan Němeček, vrchní ředitel sekce živého umění Ministerstva kultury České republiky.

 

Letošní přihlášené tituly si drží v naprosté většině vysokou úroveň zpracování. Oproti situaci před několika lety narostl počet produkčně náročných dramatizací, který se ustálil na zhruba tuctu nahrávek, převahu ale stále mají jednohlasé četby,” hodnotí letošní ročník předseda odborné dvacetičlenné poroty Tomáš Macháček. Tvoří ji nezávislí odborníci - publicisté, kritici, divadelní režiséři, pedagogové, spisovatelé a recenzenti. Zajímavostí je umístění dvou interpretů, kteří se zatím v audioknižním světě příliš neobjevovali - Karel Dobrý na druhém místě v kategorii Interpret roku za Slavnou Nemesis - a především Klára Suchá, která nominaci v kategorii interpretek dokonce proměnila ve vítězství,” dodává Tomáš Macháček.

 

Kmotr vydavatelství OneHotBook v sobě skrývá vedle vysoce kvalitní předlohy a mimořádného výkonu Oldřicha Kaisera i pečlivě vybranou hudbu a precizní zvukový design. Čím je Marlon Brando v Coppolově filmové adaptaci Kmotra, tím je Oldřich Kaiser v audioverzi této mafiánské ságy. Kaiser jde vlastní cestou, pojímá četbu s úctyhodnou lehkostí, z každé vyslovené věty je znát hluboké pochopení díla a interpretovo umění posluchače přenést do popisovaného prostředí. Dokáže posluchače držet v napětí a neustále překvapovat. Žádná věta není pronesena náhodně či nedbale, každé slovo, každá odmlka nese význam, každá postava je obdařena hlasem, za kterým je příběh. Režisér Michal Bureš dokázal, že Kmotr se může do historie zapsat také jako geniální audiokniha. Sugestivní vyprávění Oldřicha Kaisera činí z této velké mafiánské ságy ještě větší požitek, než jaký sama o sobě ve své literární podobě představuje,” zdůvodňuje hodnocení porota. Ukázka k poslechu zde.

 

První místo v kategorii vícehlasá četba získala audiokniha Zvuky probuzení Petra a Petry Třešnákových vydavatelství Audiotéka, kterou načetli Ivan a Klára Trojanovi. Interpretace značně emotivního vyprávění je pojata citlivě a volba interpretů značnou měrou přispěla k uvěřitelnosti výpovědi obou vypravěčů. Jejich projev je v souladu s obsahem, jde z něj cítit porozumění, emoce i určitý druh poselství, které posiluje,” dodává porota. Ukázka z audioknihy k poslechu zde.

 

V kategorii dramatizací těsně o bod zvítězila strhující audio-koláž Já, vrah vydavatelství Audiotéka autora Davida Laňky v interpretaci Davida Švehlíka, Ondřeje Malého, Anny Fialové, Cyrila Dobrého, Vojtěcha Vondráčka, Davida Novotného a Ladislava Cigánka. Seriálová dramatizace Já, vrah přináší do audiálního světa něco, co se zde vidí jen vzácně: Přiblížení skutečných situací a rozhovorů v rámci dokumentu nikoli četbou, ale režijně, dramaturgicky i herecky uvěřitelným podáním, které si uchovává napětí kriminalistického podcastu i věrnost dokumentu. Sugestivní zpracování vyvolává silné emoce i intenzivní prostorový dojem,” zdůrazňuje porota. Na teaser se podívejte zde.

 

Mimo kategorie nejvíce zabodovala vzpomínková biografie Michaela Kocába Vabank vydavatelství Témbr interpretů Lukáše Hlavici, Jana Vlasáka, Jana Vondráčka, Vasila Fridricha, Jany Stryk

ové, Fedora Gála, Jana Urbana, Petra Mančala a Michaela Kocába. Audioknižní Vabank není jen kniha přečtená více hlasy. Naopak díky užití publicistických postupů může v mnohém připomínat audiodokument či dokonce dokumentární audiohru. Režisér Petr Mančal povolal celý zástup herců, kteří se mezi sebou smysluplně střídají. Velkým plusem je také hudba a písně Michaela Kocába. Toto široké uchopení vícehlasé četby, které dodává audioknize plastičnost a tím i přehlednost, je počinem dosud prakticky nevídaným.

 

V kategorii pro děti a mládež nejvíce porotu zaujal titul Myši patří do nebe vydavatelství Tympanum od Ivy Procházkové načtený Ondřejem Brouskem. Právem oceňovaná knížka, která nevšedním způsobem dětem zprostředkovává téma smrti, je hodna ocenění i ve své audiopodobě. Četba Ondřeje Brouska je nebývale chytlavá a zábavná. Herec podává skvělý výkon, který ocení děti i dospělí, pečlivě odstiňuje promluvy jednotlivých zvířat, ale nekarikuje je. Zvukomalebnost jazyka ožívá a proplétá se s hravým hudebním doprovodem,” uvádí porota. Ukázka k poslechu zde.

 

Jako nejlepší interpretka v hlasování poroty zvítězila Klára Suchá, která načetla knihu Klára a Slunce Kazua Ishigura vydavatelství OneHotBook. Dojemný příběh o přátelství člověka a umělé inteligence dokáže Klára Suchá zprostředkovat velmi jímavě, soustředěně a s vnitřním pochopením. Zdánlivou nenápadností svého projevu vystihuje absenčně chladnější robotku Kláru. Balancování na hraně mezi emotivní četbou a vykreslením neemotivní vypravěčky dává skvěle vyniknout nelehkému textu,” zdůvodnila své rozhodnutí porota. Ukázka k poslechu zde.

 

Více informací na www.audiokniharoku.cz.

 

---------------------------------------------------

Kompletní výsledky Audiokniha roku 2022

 

Nejlepší audiokniha – jednohlasá četba

1. Kmotr (OneHotBook)

2. Mechanický pomeranč (Tympanum)

3. Mezi dvěma Kimy (Radioservis)

 

Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

1. Zvuky probouzení (Audiotéka)

2. Ptáci v trní (Témbr)

3. Srdce temnoty (Tympanum)

 

Nejlepší audiokniha – dramatizace

1. Já, vrah (Audiotéka)

2. Anima 2: Návrat (Audiotéka)

3. Made in Norway (Radioservis)

 

Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

1. Vabank (Témbr)

2. Skutečná cesta ven (OneHotBook)

3. Ženy (Supraphon)

 

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

1. Myši patří do nebe (Tympanum)

2. O zvířátkách a divných věcech (Tympanum)

3. Psí dny (OneHotBook)

 

Nejlepší interpret

1. Oldřich Kaiser (Kmotr - OneHotBook)

2. Karel Dobrý (Slavná Nemesis - Tympanum)

3. Martin Preiss (Doktor Živago - Audiotéka)

 

Nejlepší interpretka

1. Klára Suchá (Klára a Slunce - OneHotBook)

2. Dana Černá (Ptáci v trní - Témbr)

3. Táňa Pauhofová (Denník Anny Frankovej - Publixing, SLOVART)

 

Audiokniha roku – absolutní vítěz

1. Kmotr (OneHotBook)

2. Anima 2: Návrat (Audiotéka)

3. Skutečná cesta ven (OneHotBook)

 

Audiokniha roku – hlasování posluchačů

1. Předávání ohně

2. Novinářem v Číně (Voxi)

3. Hořím

 

Audiokniha roku – zvuk

1. Já, vrah – dramatizace (Audiotéka)

2. Slavná Nemesis – četba (Tympanum)

 

---------------------------------------------------

Proč poslouchat audioknihy (zdroj: publikace Nečtu! Poslouchám, autoři: Klára Smolíková, Lukáš Vavrečka, 2022):

 

 • Audioknihy podporují sluchovou paměť. Kdo se dokáže soustředit na mluvené slovo, má předpoklady uspět při studiu, protože lépe vnímá učitele či přednášející při výuce.

 • Nejen při studiu, ale i v každodenním životě je důležité dešifrovat vyslovená sdělení, všímat si intonace, tónu hlasu, náznaků a odstínů nejrůznějších promluv. Stejně tak je užitečné pamatovat si, co bylo řečeno – například při telefonním hovoru. Toto kritické rozumění mluvenému slovu lze posílit právě poslechem audioknih.

 • Hlasité předčítání představuje pro děti (ale jak ukazují výzkumy též pro dospělé) nejosvědčenější cestu k četbě knih. Poslech audioknih připravuje na samostatné čtení, děti se učí nová slova, a to i se správnou výslovností.

 • Cvičení sluchového vnímání a paměti je u dětí důležité pro předcházení řečovým vadám.

 • Rodinný poslech umožňuje společné sdílení. Vyposlechnutá audiokniha vyvolává diskuse, podněcuje výměnu názorů, motivuje k vyjádření vlastních postojů a zážitků.

 • Děti, které ještě samy nečtou, zvládnou poslechem vnímat daleko složitější příběhy a obsahy. Pro začínající čtenáře, kteří mají potíže se soustředěním, může být poslech mostem k četbě.

 • Pro mnohé dospělé představuje poslech audioknih v dnešní hektické době úsporu času. “Číst ušima” lze v autě, při domácích pracích či při mechanických činnostech, oči i ruce jsou totiž při poslechu volné.

 • Audioknihy trénují paměť a pozornost. Leckoho možná překvapí, že poslouchat během mechanické či rutinní činnosti je mnohem snazší než soustředěný poslech v nečinnosti.

 • Poslech může udržovat pozornost při monotónní činnosti, jakou je například řízení.

 • Poslechem se podobně jako četbou rozvíjí slovní zásoba, soustředění, představivost, kultivují se postoje, hodnoty a názory, posiluje se empatie i schopnost chápat pluralitu náhledů.

 • Audioknihy jsou branou k obrovskému množství textů a literárních děl, na jejichž četbu nezbývá lidem čas. Poslechem porozumění napsanému nestrádá, naopak kvalitní audioknižní nahrávka nabízí posluchačům interpretační klíč.

 

---------------------------------------------------

Asociace vydavatelů audioknih z.s. sdružuje největší česká vydavatelství produkující audioknihy a mluvené slovo, která společně tvoří majoritní část trhu: Albatros Media, Audiolibrix, Audiotéka, Book Media, Euromedia Group, Fonia, OneHotBook, Publixing, Radioservis, Supraphon a Tympanum. Zpráva o trhu audioknih a mluveného slova v roce 2022 v České republice byla zpracována se stejnou metodikou již posedmé a je sestavena na základě podkladů členů AVA. Výše uvedení vydavatelé společně tvoří majoritní část trhu.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0222 s