Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 5.10.2023, svátek má Eliška 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13535
Komentářů: 11387


MěřeníVýstava tropických motýlů ve Fata Morgana má velký úspěch. Ještě ji stihnete!

11.05.2023   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tradiční přehlídka křehké motýlí krásy v Botanické zahradě hl. m. Prahy se koná do 21. května. Motivem letošní výstavy je metamorfóza, zaměřuje se tedy na ontogenetický vývoj motýlů. Ve středu 10. května do Prahy dorazilo posledních zhruba 1100 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. K vidění je stále několik desítek druhů baboček a otakárků, mezi nimi též oblíbení krasavci z rodu Morpho nebo soví motýli Caligo. O výstavu je i v letošním roce velký zájem. Za čtyři týdny přehlídku zhlédlo více než sedmdesát tisíc návštěvníků. 


„Průběh letošní výstavy motýlů opět potvrzuje, že patří mezi neojoblíbenější akce naší zahrady. Od jejího zahájení doposud navštívilo naší zahradu více než sedmdesát tisíc zájemců. Do ukončení zbývají ještě dva týdny, a tak očekáváme, že návštěvnost opět dosáhne rekordních sto tisíc návštěvníků. O víkendech je skleník Fata Morgana velmi vytížený, na návštěvnosti se ale projevily i květnové svátky – tyto dva pondělky jsme měli mimořádně otevřeno. Zájemci ještě mají možnost se za motýly vypravit, rád bych ale doporučil návštěvu ve všedních dnech nebo ji plánovat až ke konci otevírací doby botanické zahrady. Také mohu slíbit, že někteří motýli budou ve skleníku k vidění i po skončení výstavy,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Kouzlo proměny
Letošní výstava odhaluje tajemství motýlí proměny z vajíčka přes housenku, která se v kukle vyvine v krásného motýla. Kromě edukativních panelů představujících vývojová stadia několika druhů, s nimiž se návštěvníci mohou ve skleníku setkat na živo, ukazuje vývoj motýla i model v nadživotní velikosti. Díky němu návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních, milimetrových vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel. Konkrétně se jedná o model velkého sovího motýla (Caligo memnon), pro botanickou zahradu jej vyrobil výtvarník Petr Szyroki. Model je umístěn před vchodem do skleníku vedle dalších vzdělávacích a informativních panelů. Jednotlivé části – vývojová stadia jsou vůči sobě ve správném velikostním poměru, návštěvníci si tak udělají zcela přesnou představu.
Motýly vystřídají včely a bonsaje
Trojská botanická zahrada připravuje na červen další akce. Od 1. června se tu bude konat dlouhodobá panelová výstava, která návštěvníkům představí detaily ze života včel a opylování rostlin a ukáže, jak jsou včely pro přírodu i pro nás samotné důležité. V polovině června pak expozici Japonská zahrada opět zaplní několik desítek nádherných bonsají, nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Od 16. do 25. června se uskuteční Festival bonsají a japonské kultury a zájemci se tak kromě umění tvarovaných stromků setkají i s tradiční japonskou kuchyní a kulturními prvky. Součástí výstavy bonsají bude v letošním roce i mezinárodní přehlídka – trienále bonsají, které se zúčastní vystavovatelé z Česka, Polska a Německa.


Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram a YouTube).
Novinky a další informace najdete také na
www.botanicka.czTrojská botanická zahrada má otevřeno každý den
od 9 do 19 hodin, skleník Fata Morgana je v pondělí uzavřený. Vstupné pro dospělé je 180 Kč – včetně skleníku Fata Morgana a výstavy motýlů, děti od 3 do 15 let zaplatí 120 Kč.

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1415 s