Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.12.2023, svátek má Barbora 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FB



Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13625
Komentářů: 11402


Měření



Náš vlastní unikátní učební svět

01.09.2023   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jaké to asi je, když se rozhodnete vykročit z řady a vzdáte se běžného školního systému? Co když vaše dítě nikdy nenavštěvovalo klasickou mateřskou školku a na myšlenku stát se studentkou základní školy ani nepomyslí? A přesto, jak se ukazuje, roste daleko za hranice tradičního vzdělávání. Vydejte se s námi na cestu, kdy se vydáváme na nekonvenční výuku, kde objevujeme svět - doma, nikoliv ze školních lavic.

Představte si svůj den bez školního zvonění, úzkostných testů a domácích úkolů. Co kdyby vám někdo řekl, že existuje cesta, kdy se vaše dítě může učit ve svém tempu, objevovat své zájmy a přitom mít daleko větší radost ze vzdělávání? Právě na tohle jsme se rozhodli vsadit, když jsme zvolili cestu domškoláctví pro naší milovanou dceru.

Naše princezna nikdy nenavštěvovala školku a základní školu nenavštěvuje ani nyní. Proč? Protože jsme přesvědčeny, že učení by mělo být o objevování, radosti a osobním růstu, nikoliv o nuceném listování učebnicí. Naše dcerka si neskutečně užívá svobodu, kterou domškoláctví nabízí. Společně trávíme čas, učíme se novým věcem a cestujeme po světě, aniž bychom museli vázat naše plány školním kalendářem.

Nevěříte? Naše dcera je živým důkazem toho, že domácí vzdělávání může být úspěšné a naplňující. Dvakrát do roka absolvuje zkoušky ve své kmenové škole, kde nás ředitel i učitelé neustále ohromují svými slovy uznání. Její výkony a znalosti jsou na úrovni, kterou předčí mnoho jejích vrstevnic. A to vše díky svobodě, kterou domškoláctví nabízí.

K této cestě jsme však museli dojít postupně. Na počátku jsme neměli ani tušení o možnosti vzdělávat se doma. Okolnosti, náhoda a naše povaha nás však nakonec přivedly k této rozhodující volbě. Některé špatné zkušenosti v kolektivu nás přiměly přemýšlet nad alternativními způsoby vzdělávání. Po dlouhých úvahách jsme pochopili, že chceme vnést do vzdělávání naší dcery něco víc, než co nabízí tradiční školní systém.

Změna nebyla jednoduchá, ale stála za to. Dnes vidíme, jak naše dcerka roste nejen v intelektuálním smyslu, ale také jako osobnost. Je to díky tomu, že jsme se odhodlali vzdát se ustálených cest a vybrat si tu vlastní. A právě tato cesta nám dává možnost učit se společně, objevovat svět a podporovat ji na jejím jedinečném vzdělávacím putování.

Proč si vybrat právě domškoláctví? Kromě svobody, kterou dává, je to také možnost individuálního přístupu ke vzdělávání. Naše dcera se neocitá pod tlakem stresu, který často školní prostředí s sebou nese. Díky tomu, že se učí ve svém tempu a podle svých zájmů, je o dva až tři roky napřed. Samostudiem se naučila cizí jazyk, naučila se hrát na hudební nástroje, dokonce se seznamuje s programováním. Nedělá to, protože by ji do toho nutil systém, ale protože to sama chce. Její touha po vzdělání je poháněna radostí z poznávání, objevování a bádání. A právě tato vášeň je klíčovým faktorem k dosažení úspěchu. Když se do něčeho pustíme s opravdovým zájmem a láskou, výsledky jsou zcela odlišné než při mechanickém plnění úkolů nucených systémem.

Dcerka nás učí, že pravým způsobem, jak se učit, je být motivován vnitřním požárem a chutí tvořit. Její pokrok je výsledkem volby, ne nucení, a právě to je tím, co v ní rozvíjí nejen dovednosti, ale také samostatnost a smysl pro zodpovědnost.

Jsem hrdá maminka, která vidí, jak naše rozhodnutí o domškoláctví přináší dceři mnohem více než jen znalosti z učebnice. Vidím, jak její oči září při objevování nových vědomostí, a to je ta nejcennější odměna, kterou můžu získat.

A tak pokračujeme na naší vlastní cestě. Cestě plné objevů, radosti ze vzájemného učení a růstu. Domškoláctví nám otevřelo dveře do světa, který je plný možností. Možnost být průvodci vzdělávání našich dětí a společně s nimi tvořit vlastní unikátní učební svět.
 

Chcete vědět více o domškoláctví? Máte zájem se dozvědět, jak to funguje a co je k tomu potřeba? Ráda zodpovím vaše otázky a podělím se o naše zkušenosti s touto nekonvenční formou vzdělávání.

 



Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1501 s