Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníZáchrana životů v troskách války: Příběh židovských jeslí

23.10.2023   Monika Škubalová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V roce 1941, v okupovaném Amsterdamu, se zdá, že židovské jesle slouží pro mladé, kteří čelí transportu do koncentračního tábora. Tento zdánlivě obyčejný příběh pečovatelky Betty Oudkerkové, která se stává klíčovou postavou zachraňování dětí, nás zavádí do doby, kdy se svět rozpadá. Jaká role jeslí a jejich hrdinek v tomto krutém období hrála?

Kniha "Židovské jesle" nás zavádí do temných let druhé světové války, kdy životy mnoha Židů byly ohroženy. Hlavní hrdinka, Betty Oudkerková, nastupuje do pracovního místa v židovských jeslích. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná o obyčejné jesle, kde se starají o děti. Avšak, v pozadí se rodí něco mnohem významnějšího.

Restrikce proti Židům začínají narušovat nejen chod jeslí, ale i Bettyin osobní život. Situace se stává hrozivou, když se divadlo naproti jeslím mění na deportační centrum pro nizozemské Židy. Jesle se stanou pobočkou divadla a vychovatelky se stávají ochránkyněmi dětí, které čekají na transport do koncentračních táborů.

Jedna z nejdojemnějších a zároveň nejhrůznějších částí příběhu je, když Betty a další ošetřovatelky objevují, že z jeslí občas mizí děti. Postupně jsou zasvěceny do procesu pašování těchto dětí za pomoci odvážných lidí jako je Henriëtte Pimentelová a Walter Süskind.

Kniha "Židovské jesle" nejenže odhaluje promyšlený systém záchrany dětí, ale také detailně popisuje hrůzy Třetí říše. Jedinečným prvkem je, že příběh je založen na skutečných událostech, což mu dodává silný a srdceryvný rozměr.

Zároveň příběh neskrývá těžkosti, kterým čelila Betty a další hrdinky. Odebírání dětí od matek, i když to bylo pro jejich záchranu, bylo nesmírně emocionálně náročné. Kniha nás vtahuje do tohoto strhujícího příběhu a nutí nás přemýšlet o morálních dilematech a lidské odvaze uprostřed hrůz války.

Tato kniha, inspirovaná skutečnými událostmi, se čte jako dojemná a strhující zpráva o lidskosti uprostřed temných časů. Je promyšlená a nesmírně poutavá, což z ní činí knihu, kterou by si měli přečíst nejen milovníci historických románů, ale i ti, kteří se jinak k tématu druhé světové války nehrnou.

Kniha "Židovské jesle" nám zprostředkovává výjimečný příběh zachraňování dětí během druhé světové války, což je důkazem, že i v období hrůzy může lidskost vzkvétat. Příběh těchto hrdinných lidí, kteří riskovali své životy za záchranu nevinných dětí, nám připomíná, že jejich příběh si zaslouží být slyšen. "Židovské jesle" jsou světlým příkladem toho, že i v nejtemnějších chvílích se najde světlo naděje a síla lidskosti.

Tato kniha je nejen dojemným příběhem, ale také důležitým svědectvím o lidskosti v časech hrůzy. Doporučuji ji všem, kteří hledají inspiraci v lidském hrdinství a odvaze v nejtemnějších chvílích.


Odkaz na knihu: Pokud máte zájem o tento inspirativní příběh, můžete si ho zakoupit na webu Knihy Dobrovský.

 

Elle van Rijn, Židovské jesle
Vydáno nakl. Kontrast r. 2022Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0646 s