Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníUžijte si Halloween v Botanické!

26.10.2023   Aneta Šimonková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

V Botanické zahradě hl. m. Prahy již vrcholí tradiční výstava dýní a dýňových aranžmá. Ta letošní je stejně jako celá sezóna inspirována Asií a její kulturou. K vidění jsou monumentální dýňový drak, gejši, samurajové, vrcholky Himálaje, lampiony a další motivy. Zahradu zaplnilo přes 5 tun podzimních plodů různých tvarů, barev a velikostí. Královnou přehlídky je opět dýně Atlantic Giant, jež váží přes metrák a botanické zahradě ji věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Tu podívanou si nemůžete nechat ujít, proto vyrazte na výrobu dýňových luceren a dlabání pro návštěvníky o víkendu 28. a 29. října od 10 do 17 hodin. 

Výstavu a víkendový program již podpořily patronky, úspěšné české tenistky Lucie Šafářová, Andrea Sestini Hlaváčková a Barbora Strýcová. Ty se v pondělí společně se svými dětmi zúčastnily zábavného odpoledne, při kterém se „utkaly“ v dlabání dýní. 

Výstava dýní v Botanické
V botanické zahradě v pražské Troji probíhá oblíbená výstava dýní a dýňových aranžmá. Zájemcům nabízí pestrou škálu plodů tykví a prostřednictvím dýňových dekorací přibližuje různá známá i méně známá zákoutí zahrady. „Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu a patří k velmi oblíbeným akcím zahrady. Svědčí o tom i zájem o letošní ročník, přehlídku doposud zhlédlo více než 21 tisíc návštěvníků. Na pomyslném piedestalu celé výstavy stojí obrovský dýňový drak a samozřejmě gigantická dýně od pana Staňka, která má úctyhodnou váhu přes 100 kg. Rád bych poděkoval patronkám výstavy Lucii Šafářové, Andree Sestini Hlaváčkové a Barboře Strýcové, které společně se svými dětmi podpořily výstavu a mohly se tak stát vzorem pro návštěvníky, kteří se o nadcházejícím víkendu zúčastní workshopů výroby dýňových luceren,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Dýně od vstupní brány po vinici
Výstava dýní provází návštěvníky celým areálem venkovních expozic botanické zahrady. První zastavení je připravené bezprostředně za expozicí Svět sukulentů. V lesních expozicích najdou návštěvníci monumentálního draka. Další zastavení je provedou lesními expozicemi až k dýňovým vrcholkům Himálaje. V Ornamentální zahradě pak poutníky čekají gejši, samurajové, dýňové hry a gigantická dýně. 

Výroba dýňových luceren a Halloween
Výstavu v botanické zahradě tradičně provází víkendový program. Tento víkend 28. a 29. října mohou malí i velcí návštěvníci společně přijít vyřezávat dýně a vyrobit si dýňové lucerny a halloweenskou výzdobu. Připravený bude i tvořivý workshop malování na perníčky a řezbářská dílna. Dýně budou za drobný poplatek k zakoupení na místě. Cena workshopů je 60 Kč s platbou v hotovosti. I letos se bude v botanické zahradě slavit Halloween, a to v úterý 31. října. Nebude chybět tajemná výzdoba, soutěže a záludné úkoly, ale ani opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí účastníci si mohou vyzkoušet práci řezbáře nebo malování perníčků a pochutnat si na bohatém občerstvení s chutí a vůní podzimu. Program začíná ve 14 hodin a v 17.30 jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.

Celá výstava vyvrcholí 31. října, kdy se chystá halloweenský program a tajemný lampionový průvod setmělou botanickou zahradou. Sledujte dění v botanické zahradě na sociálních sítích (Facebook, Instagram, YouTube).
Novinky a další informace najdete také na www.botanicka.cz

A jaké jsou další akce Botanické zahrady hl. m. Prahy?
1. 6. – 31. 10. 
Královny medu zblízka
Panelová výstava představuje návštěvníkům včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, přiblíží pomocí až 4000násobně zvětšených záběrů detaily ze života tohoto druhu hmyzu. Autorem snímků je fotograf a vědecký pracovník
Viktor Sýkora

13. – 31. 10. 
Výstava dýní
V botanické zahradě tradičně probíhá přehlídka dýní všech tvarů, velikostí a barev. Dýňová aranžmá jsou, stejně jako celá letošní sezóna v botanické zahradě, inspirována Asií a připomenou kulturu různých koutů tohoto kontinentu. K vidění je drak, gejši, rikša, vrcholky Himálaje, lampiony a další zajímavé motivy. Výstavu doprovází interaktivní prvky a hry s dýněmi. Rodiny s dětmi se mohou těšit na zábavný doprovodný program. 
•    28. – 29. 10.     Dlabání dýní
•    31. 10.     Oslavy Halloweenu a lampionový průvod

10. 11. – 16. 12.
Džungle, která nespí 
Na konec sezóny botanická zahrada opět připravuje oblíbené večerní komentované procházky setmělými prostory skleníku Fata Morgana, nazvané Džungle, která nespí. Noční návštěva expozice poskytuje zcela jiný zážitek než návštěva ve dne. Některé druhy rostlin rozkvétají právě za tmy a omamně voní, skleníkem se nese koncertování tropických žabek. Na prohlídku setmělou džunglí se zájemci mohou vydat od 10. listopadu. Vstupenky si mohou zájemci zakoupit už nyní.

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.4052 s