Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníPorodní sestra z Osvětimi: Hrdinka, která září jako anděl naděje

07.11.2023   Monika Škubalová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Stanisława Leszczyńská, porodní sestra z Osvětimi, je andělem naděje v těžkých časech. Její hrdinský příběh a odvaha jsou nezbytnými světly ve stínech tábora smrti.

Porodní sestra z Osvětimi, napsaná na základě hrdinských činů Stanisławy Leszczyńské, je knihou, která nám přináší pohled na lidskou odvahu a naději v prostředí nesnesitelného utrpení. Leszczyńská se ocitla v pekle koncentračního tábora, ale místo toho, aby se podvolila beznaději, rozhodla se zachraňovat životy.

Tato kniha nás zavádí do stínu Osvětimi, kde jsou podmínky nelidské. Stanisława, porodní asistentka z Lodže, čelí nekonečným výzvám a hrůzám. Porodní akce probíhají na kamnech zakrytých starou dekou, bez základních lékařských nástrojů a léků. A přesto, riskujíc svůj život, odmítá podlehnout nemilosrdným rozkazům Josepha Mengeleho.

Tím, co tuto knihu dělá zajímavou, je náš pohled na tuto hrdinku. V období druhé světové války, když mnoho životů bylo zmařeno, Stanisława Leszczyńská zachránila více než 3 000 dětí. Během jejího působení v táborech smrti nezemřelo žádné dítě ani žena.

Nyní, se pojďme zaměřit na samotnou knihu. I když jsem četla mnoho knih o tomto období, tato bohužel nepatří k těm nejlepším. Pletoucí se názvy kapitol a časové skoky mohou čtenáře zmást. Některé pasáže a věty často působí nepřehledně. To mě bohužel často vyvedlo z rytmu čtení.

I přes tyto nedostatky jsem knihu dočetla, (ale popravdě řečeno jsem se musela hodně přemlouvat a těšila jsem až bude konec). Důvodem bylo zajímavé téma z pohledu porodní sestry, což je něco, co se v literatuře o holocaustu neobjevuje často. Přestože to mohlo být silné a dojemné čtení, kniha trpí svou nekonzistencí a chaotickým vyprávěním.

Tato kniha možná čerpá svou sílu z kontextu Osvětimi, který mnoho lidí fascinuje. Nicméně silný příběh a hrdinství Stanisławy Leszczyńské nemohou zakrýt nedostatek jasného a poutavého vyprávění.

Příběh o tom, jak člověk může zůstat člověkem v nelidských podmínkách, jak může přežít tábor a nakonec se začlenit zpět do normálního života, je důležitý. Tato kniha nám připomíná, že se to nikdy nesmí zapomenout.

V závěru mohu říci, že "Porodní Sestra z Osvětimi" je nesmírně silným příběhem, který bohužel trpí chaotickým zpracováním. Ačkoli se jedná o důležité téma, může být pro některé čtenáře náročné se v knize orientovat.

Tato kniha nám připomíná hrdinství a naději v nejtemnějších chvílích naší historie. Je to příběh, který stojí za přečtení, ačkoli si zasloužil lepší zpracování, aby mohl oslnit tak, jak si zaslouží.

Magda Knedler
Nakladatelství: Kontrast
Rok vydání: 2020Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0288 s