Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníFenomén Dobříš – Domov českých spisovatelů

28.11.2023   Monika Škubalová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Dobříš, malebné město ležící na Benešovsku v České republice, v sobě skrývá tajemství, která lákají spisovatele a literární nadšence z celého národa. Toto nádherné město, obklopené překrásnou přírodou, se stalo jakýmsi kouzelným místem pro tvůrčí duše, které hledají inspiraci a klid pro svá literární díla. Pozveme vás na cestu do tohoto literárního ráje, kde se spojuje historie, kultura a vášeň pro psaní.

Dobříš, nacházející se v srdci Benešovska, je městem, které si získalo srdce mnoha českých spisovatelů a umělců. Proč? Možná to souvisí s jeho neopakovatelným šarmem a atmosférou, která se zde linie z každého rohu. Někteří by mohli nazvat Dobříš magickým místem, kde se slova ožívají.

Jedním z nejvýznačnějších spisovatelů spojených s Dobříší byl Karel Čapek. Tento geniální autor, známý svými významnými knihami a divadelními hrami, strávil v této části Čech mnoho času. Jeho vila, známá jako "Útulna," stále stojí na okraji Dobříše a připomíná jeho tvůrčího ducha. Návštěvníkům se naskytne jedinečná příležitost nahlédnout do myšlenkového světa jednoho z největších českých spisovatelů.

Dalším význačným jménem, které s Dobříší úzce souvisí, je Josef Čapek, bratr Karla Čapka a významný malíř a spisovatel. Společně s bratrem se zde často scházeli a diskutovali o literatuře, umění a světě kolem nich. Tato setkání přispěla k formování jejich tvůrčího myšlení.

Dobříš byl a stále zůstává místem, kde spisovatelé mohou najít klid a inspiraci. Krásné zámecké zahrady, které se rozkládají nedaleko centra města, nabízejí idylické prostředí pro psaní. Proč nezakoušet něco z tohoto kouzla sami?

Zajímavosti:

  1. Karel Čapek a jeho vila: Karel Čapek strávil v Dobříši mnoho času, a jeho vila "Útulna" zůstává jako památka na jeho tvůrčí dílo. Vila je otevřena veřejnosti a umožňuje návštěvníkům nahlédnout do života a myšlenek tohoto význačného spisovatele.

  2. Rozsáhlý zámek Dobříš: Zámek Dobříš je rokokovou perlovou kapličkou, která se nachází na východním okraji města. Jeho historie sahá až do 18. století, kdy byla provedena rozsáhlá přestavba původního barokního sídla. Zámek a jeho zahrady jsou otevřeny veřejnosti a nabízejí pohled do minulosti a architektonického mistrovství.

  3. Dědictví bratří Čapků: Karel Čapek a jeho bratr Josef Čapek jsou dvěma význačnými postavami české kultury. Jejich setkání a diskuze v Dobříši přispěly k formování moderní literatury a umění. Jejich odkaz je stále živý a přítomný v městě.

Fenomén Dobříš, jako sídlo českých spisovatelů, je fascinujícím spojením historie, kultury a tvůrčí vášně. Toto místo zůstává inspirací pro mnoho autorů a umělců, kteří sem přicházejí hledat klid a podnět pro svá literární díla. Pokud jste nadšenci do literatury a krásy přírody, Dobříš by mohl být místem, které vás okouzlí a nabídne vám jedinečnou tvůrčí zkušenost. Nechte se unést do světa slov a historie, který se v Dobříši snoubí a vytváří tak jedinečný fenomén.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0765 s