Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 28.2.2024, svátek má Lumír 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


Měření6 důvodů, proč očkovat děti proti chřipce. Jde to i bez jehly!

29.11.2023   Michaela Wilhelmová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Chřipková sezóna je tu. Minulý rok chřipka nabírala na síle, takže letos není důvod k optimismu. Lékaři proto opět doporučují zejména ohroženým skupinám nepodceňovat očkování. A jsou to právě dětské kolektivy, ze kterých se generuje řada rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky.

Dobrou zprávou je, že opět přichází do ordinací pediatrů moderní vakcína „bez žihadla“, tedy bez použití jehly, aplikovaná jednoduchým způsobem – vstříknutím vakcíny přímo na sliznici nosu. Očkování dětí proti chřipce je u nás velmi opomíjené, proto přinášíme několik důvodů, proč byste raději neměli příliš váhat, a navštívit co nejdříve svého dětského lékaře.
  1. Děti šíří virus mnohem déle, než dospělí! Dětské kolektivy mohou být již od začátku školního roku zdrojem rozličných nákaz a nejinak je tomu i u chřipky. Tou se ročně nakazí 20 -30 % dětí, přičemž pak často nemoc přenesou i na další členy rodiny. Studie dokazují, že děti od 2 – 9 let patří mezi největší přenašeče chřipky typu A. Dětští pacienti bývají více infekční, než dospělí. Malé děti mohou virus chřipky. A šířit až osm dní před nástupem příznaků.
  2. Chřipka může způsobit závažné onemocnění nebo dokonce velmi výjimečně i úmrtí. Malé děti jsou z hlediska chřipkové infekce jednou z nejohroženějších skupin.Velmi ohrožení jsou v rodinách rovněž senioři a chronicky nemocní pacienti.
  3. U dětí je nejčastější chřipkovou komplikací akutní zánět středního uchaa představuje až 80 procent všech předepisovaných antibiotik u infikovaných dětí.
  4. Chřipku provází vysoké horečky, bolesti hlavy, svalů a kloubů. Minulou sezónu přitom poznamenal nepříjemný výpadek řady léků, velký problém byl sehnat léky snižující horečku a některá antibiotika. I tomuto problému se včasným očkováním můžete vyhnout.
  5. Kromě zdravotních komplikací pro celou rodinu přináší chřipka v rodině mnoho zameškaných školních hodin i pracovních absencí, což se podepisuje i na domácím rozpočtu.
  6. Očkování proti chřipce bez použití jehly je u nás sice krátce, ale v zahraničí funguje dlouhodobě. Na britských ostrovech se používá již od roku 2013 a ročně zde naočkují více než 3 000 000 dětí. Více informací najdete i na www.bezzihadla.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0308 s