Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníFenomén Snowborďáci

11.03.2005   Martina Bittnerová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mladí lidé potřebují mít své idoly a taky své filmy. &Sestnáctiletého mladíka pravděpodobně více osloví příběh jeho vrstevníků, než filosofické debaty čtyřicátníků, byť v podání hvězd z Hollywoodu. Bohužel v tomto směru česká kinematografie poměrně zaostává za světovou, která chrlí desítky komedií pro dospívající mládež. Této mezery na českém trhu obratně využili tvůrci filmu Snowborďáci, kteří vsadili na nekomplikovaný příběh a méně známé tváře.

Děj je prostý, dva pubescenti Rendy (Vojtěch Kotek) a Jáchym (Jiří Mádl) vyrazí o vánočních prázdninách na hory bez rodičů a jejich úkolem je jednak zvládnout jízdu na snowboardu i po praktické stránce a rovněž sbalit nějaká děvčata. Celou věc jim komplikuje Jáchymova sestra Marta (Ester Geislerová) a poněkud šílený Jáchymův bratranec Milan (Jiří Langmajer), provozovatel horské chaty, kde se ubytují. A aby tvůrci film ještě více okořenili, vženou do náruče jednoho z hrdinů nakonec dívky dvě, aby s nimi prožil žhavou noc.

Co diváka zaručeně nepřekvapí?

Mluva hlavních hrdinů plně kopírující to, co uslyšíte ráno, když se projedete pražskou tramvají číslo 9 směrem k dopravnímu učilišti v Motole. Vzduchem létají „hustý hlášky“ a volové, pánové paří, koží a rozčilují je kromě školy a rodičů ještě jejich „starý“.
Také vás nepřekvapí, že hrdinové mají neustále smůlu, vše na čem si dávají záležet nakonec krachne, což má vyvolávat v divácích smích, přeci jen dochází díky jejich třeštění ke komickým situacím, kdy si našinec říká, že je zázrak, když takový pobyt na horách vůbec přežili.
Při cestě k ulovení vytoužených dívek se musí vypořádat s partou frajerů na sněžných skútrech, kteří zřejmě ohromují i obsahem svých peněženek, narozdíl od chudých středoškoláků, a tušenými gymnasticko-postelovými dovednostmi.

Co diváka naopak velmi překvapí?

Neteř nestárnoucí zpěvačky Vondráčkové Lucie s podivnými dredy ve vlasech jako filmová Klára byla tak upravena zřejmě záměrně proto, aby její obraz působil co nejuvolněněji. Nehledě na to, že Lucie už dávno překročila dvacítku, tudíž se naskýtá otázka, proč právě volba padla na ni.

Když přemýšlím nad hereckým obsazením filmu, nejsem si jistá, zda právě dívčí hrdinky budou pravými vzory pro patnáctileté dívky, přesto mládí touží po revoltě a čím extravagantnější osobnost, tím více sympatií sklízí. Ze starší gardy herců opět předvedl Jiří Langmajer své mistrovství, ne nadarmo kraluje pražskému Divadlu pod Palmovkou. Zaujala mě také menší role náruživé dámy v podání Pavly Tomicové, která touží po vášnivé noci s jakoukoliv osobou opačného pohlaví.

Pánové Mádl a Kotek předvádí sebe samotné a tam bych snad nehovořila ani o zárodku herectví. Oni prostě na plátně existují. Až budoucnost a jiné náročnější úlohy ukáží, co se v nich skrývá.

Snowborďáci možná měli ambice navázat na úspěšný film let osmdesátých „Sněženky a machři“, ale to se jim nepodařilo. Věřím tomu, že mládež Snowborďáci baví, ale narozdíl od „Sněženek“ si neumím představit, že bude zajímat diváky ještě za dvacet let. Zatímco „Sněženky“ si mohu pouštět třeba pětkrát týdně a vždycky v nich pro sebe něco objevím, tak si neumím představit, že bych stejně často sledovala Snowborďáky. Možná dnešní mladí vyráží na hory s lepším vybavením a v lepším oblečení, přesto uvnitř jsou veskrze stejní jako před dvaceti lety Viki Cabadaj, nebo Radek Převrátil ze „Sněženek“, jen filmoví tvůrci se jim svým filmem snaží namluvit něco jiného. Zatímco pubescenti Cabadaj s Převrátilem se chovají občas povrchně, film v němž se objevili, povrchní není, což ale o Snowboarďácích říct nemohu.

Snowboarďáci
komedie, 99 min

Režie: Karel Janák
Hrají: Vojta Kotek, Jiří Mádl, Ester Geislerová, Jiří Langmajer, Lucie Vondráčková, Barbora Seidlová, Martina Klírová, Braňo Polák, Martin Písařík, Pavla Tomicová, Valérie Zawadská, Michal Novotný, Veronika Freimanová, Otakar Brousek ml., Pavel Nový, Michael Beran, Bohumil Klepl, Dana Morávková, Petr Malásek

Česká premiéra: 4.11.2004


Zdroj fotografií: falcon.czKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: kubas - 9.11.2005 - 23:33

hm.
Kdo hledá, najde. To se alespoň vždycky tvrdilo. Teď by se ale slušelo říct: kdo moc hledá, nenajde a je naštvaný. Nehledejme v odpočinkové komedii pro metafyzicky nezatížené diváky hluboký rozbor moderní společnosti a sondu do psychiky dospívajících. Protože kdo hledá a nenachází, zpravidla nevidí to, co mu stojí před nosem. Snowboarďáci jsou svižná a zábavná komedie, kdy se člověk opravdu nahlas zasměje, což u našich domácích filmů (ani u komedií) bohužel nebývá zrovna pravidlem, prezentuje příběh dvou městských puberťáků v konfrontaci s realitou (sjezdovka, ženy) a rozhodně se nednaží diváka před něčím varovat, nebo ho nedejbože poučovat. (Vlastně ano, nejezděte do sněhuláků, můžou mít tuhý kořínek.)

Od: Martina Bittnerová - 10.11.2005 - 8:33

Já bych řekla, že spíš jde o to, že tím, že mi už není náct, nabídlo se srovnání se Sněženkami, v této optice Snowborďáci prostě prohrávají na celé čáře. Jednoduše je to kýč jak bič.-)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.051 s