Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 9.12.2023, svátek má Vratislav 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 523
Publikovaných článků: 13631
Komentářů: 11402


MěřeníPříprava oslav na ukončení 2.svět. války

28.03.2005   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

17. března se konala 1. tisková konference směřující ke koordinaci a zajištění oslav 60. výročí ukončení II. světové války v Evropě. Zatím jsou všechny dále uvedené akce ve stadiu příprav, ale už nyní se lze těšit na velmi atraktivní a zajímavou oslavu.

Na našem území se uskutečnily poslední bojové operace šest let trvajícího válečného konfliktu. 6. května byla osvobozena Plzeň americkou armádou a 9. května se dočkala svého osvobození i Praha, kam přijely tanky Rudé armády. Poslední výstřely války padly až 12. května u obce Milín na Příbramsku, kde sovětská armáda zničila poslední zbytky německé armády.
Při této příležitosti proběhnou na celém území republiky vzpomínkové akce, které připomenou miliony obětí II světové války.
Centrem oslav bude Ostrava, Plzeň a Praha. Ale i v jiných místech si připomenou uplynulé události aktivitami, pořádanými místními organizacemi.
Ostrava si připomene 30.dubna své osvobození, kdy v rámci Ostravské operace vstoupila Rudá armáda do města.Uskuteční se pietní i kulturní akce, vojensko-historické kluby předvedou svoji techniku.
I v Plzni se bude 7. května oslavovat příjezd 3. americké armády. Proběhne přehlídka historických vozů, pietní akce a velkolepý kulturní program.
Nejmohutnější oslavy se plánují v Praze. Je zvýrazněn jejich euroatlantický charakter, protože válka v Evropě byla ukončena právě v Praze.
Hlavní akce proběhnou ve dnech 6. - 8. května. Během těchto dnů se bude konat Filmový festival válečných filmů. V kině Oko shlédneme tematické dokumenty a dobové týdeníky, kino Konvikt promítne zahraniční filmy, některé u nás v premiéře. A v Lucerně uvidíme české válečné snímky.
7. května se diváci zúčastní i rekonstrukce bojů u Českého rozhlasu ( v lokalitě Vinohradské a Balbínovy ulice). Během čtyřicetiminutové ukázky, která bude zahrnovat klíčové okamžiky z bojů o rozhlas, uvidíme také částečně dobově upravený prostor. Akci doprovodí synchronně sjednocená ozvučená kulisa, sestavená z archivních, autentických zvukových nahrávek.
8. května na Letenské pláni uvidíme vojensko-historickou přehlídku, kde se předvede technika z období války. V historickém čele projdou legie jako upomínka I. světové války, pak předmnichovská armáda a na závěr naše zahraniční jednotky z II. světové války doplněné o jednotky spojenců. Vše bude zajištěno za vydatné pomoci vojensko – historických klubů. Nad Prahou jako symbol dnešní armády možná přeletí i grippeny. Po přehlídce bude následovat kulturní program na třech podiích ve znamení kultury americké, československé a ruské. Odpoledne pak naváží swingové a jazzové kapely, které budou hrát až do večera.
Na Dejvické ulici bude od 12 hodin program pod názvem Dejvická: Demarkační –vyrostou tu různé zóny ( americká, ruská, anglická, francouzská a polská), a každá se pochlubí svým národním programem a kuchyní.
Z Letné ve 14 hodin vyjedou na svoji spanilou jízdu veteráni, se zastávkou na Staroměstském náměstí
Městská část Praha 4 spolu s kluby vojenské historie pořádá v 15 hod. vojenskou historickou akci Barikáda 2005. Akce se bude konat na louce v ulici U kempinku poblíž nádraží. Během skoro dvouhodinového představení budou mít diváci možnost shlédnout epizody z jednotlivých dnů Pražského povstání – zakrývání německých nápisů, odzbrojování prvních německých vojáků, příjezd vojsk SS, stavbu barikády, její obranu, příchod Vlasovců apod. Vše podpoří dobová technika.
Večer by se měl uskutečnit slavnostní ohňostroj složený z kompozice ohňostrojových, pyrotechnických a světelných efektů s hudebním a ruchovým ozvučením.

Cílem akce je za aktivní účasti široké veřejnosti atraktivním způsobem připomenout podíl našich i spojeneckých vojsk na ukončení II. světové války a uctít tak památku všech padlých českých i spojeneckých vojáků na frontách. Zároveň chceme vyjádřit úctu žijícím veteránům.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0461 s