Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 1.3.2021, svátek má Bedřich 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 504
Registrovaní čtenáři: 513
Publikovaných článků: 13022
Komentářů: 11216


MěřeníKrvavá suita aneb Děvčata v Neratovicích

11.03.2003   Martina Bittnerová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Divadelní spolek Tyl z Rakovníka byl založen již v roce 1872. Ač je to stále ještě soubor amatérský, patří ke špičce u nás, o čemž jistě svědčí účast na takových přehlídkách, jako je například Jiráskův Hronov. Sám se pak podílí na přípravě krajské přehlídky amatérských divadelních souborů Wintrův Rakovník.


Se spolkem Tyl spolupracovali v minulosti i profesionální divadelníci. Zdeněk Štěpánek se stal i čestným členem Tylu a hra z jeho pera Nezbedný Bakalář (podle Zikmunda Wintra) byla napsána přímo pro Divadelní spolek Tyl, kde byla také provedena ještě dříve, než se dostala na filmové plátno. Kromě Zdeňka Štěpánka je čestnou členkou divadelního spolku i rakovnická rodačka - herečka Otýlie Beníšková.
V současnosti soubor divadla tvoří spíše mladí lidé, kteří připravují představení pro dospělé i děti pod vedením předsedkyně spolku Aleny Mutinské. Svou základnu má pak v budově Tylova divadla v Rakovníku, které bylo zbudováno v bývalém Lidovém domě, jenž si spolek v roce 1938 zakoupil. V roce 1948 byla tato budova nově vzniklého divadla zestátněna a poté v roce 1951 Divadelní jednota Tyl zrušena, což ale její členy od další divadelní aktivity neodradilo, přejmenovali se na Divadelní soubor Tyl a hráli dál v jiných prostorách. Po roce 1989 se stali Divadelním spolkem Tyl, avšak v restituci o navrácení budovy Tylova divadla nepožádali. Dohodli se pouze s městem na možnosti využívat prostoru divadla pro svou činnost, což jim město pochopitelně umožnilo.

Do divadélka Lípa v Neratovicích přiveze soubor hru "Krvavá suita aneb Děvčata", jenž je psaná z "okouzlení" tvorbou španělského básníka a dramatika García Federica Lorcy (* 1898, † 1936), k jehož nejznámějším hrám patří: Cikánské romance, Krvavá svatba a Pláňka. Z těchto motivů vzniklo díky Jaroslavu Kodešovi (autor dramatizace i režisér) představení pro šest žen, které budou v různých pestrých kostýmech na jevišti tančit i známé ohnivé flamengo. Hudba je pak dílem Leoše Janouška.
Pokud se tedy chcete seznámit s divadelním uměním jednoho z nejlepších amatérských souborů u nás, můžete tak učinit 15.3. 2003 od 19 hod. v divadle Lípa v Neratovicích. Vstupné je 50 Kč.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2021 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.052 s