Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pondělí 4.3.2024, svátek má Stela 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníShakespearovské slavnosti

20.04.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Přestože léto se zdá dosti vzdálené, i pohled na teploměr někdy trochu zamrzá, přípravy na letní Shakespearovské slavnosti jsou v plném proudu.

18. dubna začala první čtená zkouška stěžejní inscenace Večer tříkrálový. Tuto a další hry uvidí diváci pod širým nebem v prostorách purkrabství na pražském Hradě od konce června do poloviny září. Souběžně se bude hrát i na hradech v Brně a Bratislavě.

Po třech letech, kdy se uváděly krásné tragedie – Král Lear, Hamlet, Romeo a Julie, organizátoři připravují komedii Večer tříkrálový.
„ Když jsem uvažoval, jaký titul bych ve starobylých hradních prostorách rád inscenoval, napadl mě právě Večer tříkrálový,“ říká režisér Viktor Polesný. „ Tahle hra bývá označována také jako hra proti nepohodě a já mám pocit, že právě pro takový titul dozrál ten pravý čas. Osvěžující komedie je zkrátka něco, co člověk čas od času bytostně potřebuje – ať už jako tvůrce nebo divák.“
Aby komedie opravdu působila lehce a sehraně, dal si velkou práci s výběrem herců: „ snažil jsem se vybrat herce tak, aby si vyhovovali, můžu říct ,měli se rádi´, aby tato vzájemná sounáležitost vyzařovala z celého kusu. Všechny role, kromě jedné, mají alternaci,“ doplnil Polesný.

Ústřední roli Šaška svěřil režisér Jiřímu Langmajerovi, již velmi zběhlému shakespearovskému herci, alternuje ji Miroslav Táborský. Krásnou Olívii si zahraje Linda Rybová ( Hana Igonda Ševčíková), tragikomického sluhu ztvární Alois Švehlík ( Jan Vlasák).
Dále hrají Jitka Schneiderová, Vilém Udatný, Oldřich Navrátil, David Švehlík, Marek Taclík a další.

Scénograf Petr Matásek se musel vyrovnat s daným historickým prostředím a zvolil jednoduchý schod, nad ním malé prostranství, kde se odehrají všechny zápletky, dvojsmyslnosti a záhady, divák tedy bude mít přehled o probíhajícím ději a neutopí se ve velkém množství postav současně přítomných na jevišti.

K přehlednosti a jednoznačnosti postav jistě přispěje rafinovaná jednoduchost kostýmů Aleny Schaferové. Její návrhy vycházejí z renesančního stylu, ale vyloučila zbytečné zdobné detaily a spíše se orientovala na výraznou siluetu a barevnost ve spojení určitého pohodlí pro herce. Materiály budou lehounké, přesto si podrží žádaný tvar. Jednotlivé postavy mají kostýmy tón v tónu v různých barvách, Malvolio bude v černém s bílou hůlkou, Olívii ozdobí šaty šedozelené se závojem. Určitou symbolickou výjimku představuje šat Šaška, který je vytvořen sešívanou technikou ze všech použitých látek. V jeho obleku se spojuje začátek s koncem, všech se všemi, jak ostatně prochází svým posláním celou hrou .

Představení doplňuje podmanivá, jindy radostná a skotačivá hudba Miloše Štědroně.
Premiéra proběhne 24.června 2005 v Nejvyšším purkrabství.

Co ještě uvidíme

Letos je připraven nejpestřejší program v historii festivalu. Kromě dvou repríz ( Romeo a Julie a Hamlet s J. Langmajerem) se chystají hned tři premiéry. Festival zahájí Shakespearovi šašci, které připravil Martin Hilský. Kromě již zmíněného Večera tříkrálového program doplní několik představení Kupce benátského s Bolkem Polívkou v hlavní roli.

V rámci Slavností chce skupina PPF uspořádat výstavu fotografií. „ Půjde o soubor snímků, souvisejících s právě probíhajícím výročím konce druhé světové války a bude zdarma,“ naznačila podobu výstavy mluvčí PPF R.Tomasová.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0279 s