Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je středa 7.6.2023, svátek má Iveta a Slavoj 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13455
Komentářů: 11382


MěřeníFANTOM Realistického divadla Zdeňka Nejedlého

02.05.2005   Martina Bittnerová   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Ladislav Smoljak je osobnost známá včem „Cimrmanologům“ a rovněž návštěvníkům „Žižkovského divadla Járy Cimrmana“. Tvůrčí přetlak L. Smoljak vyřešil založením Studia Jára, dnešního Studia Láďa na jaře 1998, kdy se představilo veřejnosti hrou Hymna.

Studio Láďa se svými dramatickými kousky vystupuje v již zmíněném Žižkovském divadle. A do počtu „veselých představení“ má plně zapadat i hra Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. Ta už svým názvem evokuje na tváři budoucího diváka úsměv a tudíž slibnou podívanou.

Bohužel nelze obecně říci, že by zde dramatik Smoljak plně využil potenciálu námětu hry. Mladí divadelníci mají nazkoušet úderné drama o plnění plánu, ovšem jejich snahy jim maří „fantom“, jenž jim pod rouškou hlavičkových papírů z „Ministerstva“ ukládá nacvičovat místo častušek jazzové vypalovačky. Nad tím vším bdí soudruh Saša Děmidov v podání samotného L. Smoljaka, který své repliky vyšperkovává ruskými výrazy. Ne, že by nebyly vtipné, přesto v hledišti přeci jen sedí z větší části velmi mladá generace ruštiny neznalá.

V zásadě se na na scéně vyskytují „mladí divadelní úderníci“ rozdělení do dvou protichůdných táborů. Jeden plně chápe snahy „komunistického zřízení“, druhý spíše pošilhává po „západu“. V roli Pídi Šavrdy se tak kupodivu, v činohře obsahující výrazné hudební vložky, objevuje dlouhovlasý Ivan Hlas a už svým vzezřením dává jasně najevo, čí „kulturu“ považuje za sobě bližší. Kamila Vyhnálková /Sylva Krobová/ zas cítí svou „víru“ opačně a nad tím vším bdí bodrý režisér Láďa Penetr /Marek Šimon/, jehož cílem je uhladit hrany v protichůdných názorech členů souboru. Ovšem jako klasický dobrák nakonec skončí coby vyhnanec odeslaný do divadla kdesi v pohraničí, protože se jeho místa zmocní „uvědomělejší soudružka“.

Hra Fantom Realistického divadla Zdeňka Nejedlého tedy připomíná časy neslavné, pro vývoj českého umění tragickou dekádu let padesátých, kdy jasně vymezuje hranice mezi lidskou hloupostí a rozumem, kdy s odstupem nutí diváka přemýšlet nad tím, proč tehdy kvetoucímu režimu mohlo uvěřit tolik našich spoluobčanů. Poměrně tragikomedický obsah zlehčuje vynikající hudba Ivana Hlase, který s kytarou a mikrofonem dokazuje, že dobrý muzikant nepotřebuje za sebou velkou kapelu a playback, ačkoliv jeho herecký projev se zdá místy toporný, on do té hry patří a dokonce ji svým umem prozařuje.

A proto měla-li bych hodnotit přínos této hry, tak není ani třeskutě vtipná, ani vyloženě špatná, herecké výkony v ní se nevymykají průměru, jednoduše diváka čeká standardně odvedená práce a to v současném, místy přeexperimentovaném divadle, nepovažuji zrovna za nedostačující. Přesto za další hrou Studia Láďa, již řečenou Hymnou, poněkud pokulhává. Přeci jen se Smoljak vyrovnal s „tylovským“ tématem poněkud lépe.


FANTOM Realistického divadla Zdeňka Nejedlého
Ladislav Smoljak, Ivan Hlas
Režie: Ladislav Smoljak
Osoby a obsazení:
Píďa Šavrda a Lopatěv - syn ... Ivan Hlas
Saša Děmidov ... Ladislav Smoljak
Vanda Brůmová a Kalašnikovová ... Doubravka Svobodová
Láďa Penetr a Lopatě-otec ...Marek Šimon
Julek Ostuda a Koroptkin ... Petr Reidinger
Kamila Vyhnálková a Čurkinová ... Sylva Krobovázdroj fotografie: Žižkovské divadlo J. Cimrmana


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0234 s