Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je úterý 30.5.2023, svátek má Ferdinand 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13448
Komentářů: 11380


MěřeníFreudovo tajemství duše

09.05.2005   Martina Bittnerová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Rakouský spisovatel a publicista Georg Markus se chopil nelehkého úkolu a to přiblížit současníkům život velkého myslitele a lékaře Sigmunda Freuda, který svými převratnými objevy navždy změnil tvář psychiatrie a ovlivnil vlastně celé 20. století.

Markus se snaží záměrně propojit životní osudy občana Freuda s lékařem Freudem, s jeho vědeckými objevy a psychoanalytickou praxí, kdy ukazuje, že bez pevného charakterového základu, velké pracovitosti a vytrvalosti by Freud nedosáhl nikdy takového světového ohlasu. A tak se na stránkách biografie setkáváme s Freudovou rodinou, ale rovněž i s nejznámějšími případy z ordinace, na nichž Markus čtenáři vysvětluje podstatu Freudova učení. S. Freuda má většina z nás spojeného s výkladem významu snů a lidské sexuality. Málokdo ovšem tuší, že k psychiatrii se dostal vlastně „náhodou“ a rovněž na samotná studia medicíny nezamířil jako člověk od dospívání odhodlaný věnovat se tomuto oboru.

S. Freud se narodil v moravském Příboru, a tak si můžeme říci, že česká zem zrodila světoznámého vědce, nicméně zásluhy na tom má relativní, rodina se často stěhovala a Příbor zůstal domovem Freuda na pouhé tři roky. Zajímavé pro nás zůstává - když Freud začal pracovat s hypnózou, podařilo se mu díky ní coby dospělému muži, osvěžit, resp. najít v paměti dávno zasunutou znalost češtiny.

Freud větší část svého života strávil ve Vídni, až ke konci života, už vážně nemocný, se musel uchýlit do emigrace v Británii. Jeho židovský původ ho donutil uprchnout se svými nejbližšími před nacistickou zvůlí. Ovšem až do posledních chvil pracoval, přestože měl díky rakovině úmorné bolesti.

Popsat na několika řádcích barvité osudy tohoto kultivovaného a noblesního člověka, bohužel nelze a proto jen mohu každému čtenáři doporučit sáhnout po této výjimečně vydařené knize.

Autor dokázal opravdu velmi věcně vylíčit dráhu S. Freuda, aniž by se snažil o nějakou senzacechtivost, zůstal až do poslední stránky „nezávislým tlumočníkem“, který nebulvarizuje „jinou sexuální orientaci“ Freudovy dcery Anny, ale naopak se snaží představit a vysvětlit význam učení S. Freuda i tomu čtenáři, který jeho dílo nezná a který mu třeba ani dosud neporozuměl. Podobným způsobem zpracovaná biografie nebývá ani v našich zeměpisných šířkách častá a snad by si ji měli všichni budoucí životopisci vzít za těžko překonatelný vzor.


Markus, Georg
Sigmund Freud a tajemství duše
Životopis
Z němčiny přeložila Eva Červinková
Vydalo nakladatelství Paseka, www.paseka.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0365 s