Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníSluneční stát aneb hrdinové dělnické třídy

20.05.2005   David Šeterle   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Česko-slovenský film nevybíravým způsobem dává nahlédnout divákovi na podprůměrnou úroveň životů slovenských dělníků, kteří ačkoliv se nacházejí v Evropské unii, setkávají se tváří v tvář s nezaměstnaností – jsou vyhozeni z krachující továrny a jiná zaměstnání se jim těžko shánějí.

Leč čtyři kamarádi, Karel (Oldřich Navrátil), Tomáš (Ivan Martinka), Vinco (Luboš Kostelný a Milan (Igor Bareš), se s tímto problémem snaží vypořádat po svém. Jejich podnikatelské pokusy však vyznívají v praxi stejně neúspěšně jako Campanellova utopie, Sluneční stát...
Ať se snaží sebe víc, jejich naděje se topí v takových „zlomyslnostech osudu“, nešikovnosti a nevyzrálosti jejich podnikatelského ducha, že se na konci ocitají ve stejné situaci jako na začátku, avšak o mnoho bohatší – a to ne peněžně, jak by se jim líbilo, ale spíše bohatší o zkušenosti a strasti, jež zvládly více či méně s humorem, o zážitky, jež jim ukázaly v životě jejich pravá místa, o bolesti a radosti, díky nimž se stali o něco chytřejšími, ačkoliv zároveň finančně chudšími.

V určitých momentech filmu, kdy už bída, smůla i smutek hlavních postav byly k nevydržení, jsem si říkal, že film je krajně realistický, že se „jenom“ pokusil originálně zachytit obrázek nepříznivého prostředí chudoby. Tato myšlenka ve mně dlouho nesetrvala, neboť ať už to jsou samotná neštěstí, na nichž ztroskotaly jejich plány, neštěstí, která jsou natolik výjimečná a právě nereálná (a svou kuriózností buď k smíchu nebo k pláči), a nebo ať to jsou vyváženě zachycené příběhy, vzájemně se prolínající a doplňující; vše dodává filmu ono kouzlo někde v neurčitu se vznášejícího symbolického obláčku „Slunečního státu“, tedy obláčku nesmírného nadšení,síly změnit svůj život především k lepšímu a je stíhajícího neúspěchu přetvářejícího se v neúprosnou tragiku života.

A to právě dělá ze Slunečního státu film, jenž nenechá diváka nezamyslet se, film, jenž vyvolá pocity smíchu, radosti, škodolibosti možná, ale zároveň pocity uvědomění vlastních nenaplněných snů, především ale soucit s miliony lidmi, kteří onen Sluneční stát žijí každým dnem.

Kromě tohohle prožitku, jejž vyvolává, nemůžeme filmu upřít jeho notnou dávku uměleckého nadhledu, který Slunečním státem zní v podobě opakující se znělky doprovázející ponurý pohled na polorozpadlou továrnu, špinavé ulice měst či povadlou a jakoby vše říkající přírodu, jež se tváří stejně nedbale jako hrdinové filmu, „hrdinové dělnické třídy.“

Napadlo mě také při filmu, zda je tento snímek tím, na nějž se za léta budou naše děti s požitkem dívat – s požitkem, jenž jim dává právě kousek uměleckého díla. A myslím, že ano, myslím, že až se za desítky let budou lidé dívat zpět, uvidí ten smutek a bídu, jež vzbuzovaly život tak bujarý, bohatý a přemrštěný na jedné straně a na druhé straně potlačený na okraji společnosti. Kupodivu si také všimnou, že právě ten druhý život byl plný té pravé radosti a lásky, které navzdory svému ne příliš šťastnému životu byly tím smysl dávajícím uspokojení z bytí.

 

Režie: Martin Šulík
Scénář: Marek Leščák, Martin Šulík
Kamera: Martin Štrba
Hrají: Igor Bareš, Oldřich Navrátil, Petra Špalková, Ivan Martinka, Luboš Kostelný, Anna Šišková, Lucie Žáčková, Anna Cónová, Csongor Kassai
Délka: 95 minut
Žánr: Komedie / Drama


 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0271 s