Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 25.9.2022, svátek má Zlata 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13278
Komentářů: 11316


MěřeníZměňte pohled na svět a změníte tím svět

20.07.2005   David Šeterle   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Šrí Ramana Maharši - Poselství
Šrí Ramana Maharši (žijící mezi roky 1879 a 1950) je jedním z největších duchovních učitelů Indie, mystikem, osvícencem, jehož základní poselství zní „poznej sám sebe“. Po většinu svého života přijímal lidi, kteří za ním přijížděli z celého světa, a rozprávěl s nimi, pomáhal jim nalézat svoji cestu...

Jeho rozhovory byly sepsány a vydány knižně. Dneska existuje mnoho takových zaznamenaných dialogů. V knize „Poselství“ Jiří Navrátil vybírá z onoho nepřeberného množství již publikovaných rozmluv snad ty nejzářnější a uspořádává je v přehledné tématické celky, jež v součtu nabízí ucelené učení tohoto mistra.

Obecně a krátce můžeme říci, že východní filosofie a mystika Evropu vždy přitahovala. Je zcela určitě něčím jiným - pro Evropana jiným. Východní filosof se nezastavuje na rozumovém poznání, jde dále a stává se mystikem - svým vlastním hlubokým poznáním, zážitkem, se ztotožňuje s tím, co říká, co si myslí. Tak i učení Maharšiho pramení z toho nejhlubšího vlastního poznání, k němuž pak též nabádá druhé.

Maharšiho rady však nejsou od života odtažitou teorií. Sám se s nimi totiž niterně ztotožnil, a tak vycházejí z něho samotného a ne ze zkušenosti jiných. Jeho rady jsou pravými podstatnými myšlenkami, skrytě hýbajícími našimi životy. „Místo, abyste si hověl v pouhé spekulaci, oddejte se zde a nyní pátrání po Pravdě, která je stále uvnitř Vás!“ (s. 188) I toto nejzákladnější moudro stojící v popředí Maharšiho rad lze praktikovat v každodenním životě, aniž bychom byli nuceni se uchýlit do absolutní samoty, vzdálit se všeho městského ruchu.

Maharšiho myšlení nepředstavuje žádné uzavřené a konečné řešením pohledu na skutečnost. Naopak co nejvíce reaguje na aktuální situaci na měnící se problémy lidí. „Práce konaná s připoutaností je poutem, kdežto práce konaná odpoutaně se konajícího nedotýká.“ (s. 162) Slova a pojmy, jichž se užívá, ztrácejí svoji nepochopitelnost, dosadíme-li si místo nich konkrétní situaci, anebo zastavíme-li se nad nimi na chvíli a zamyslíme se nad přesným významem oněch slov. Neboť velice často se dnes stává, že jako vítr prolítneme řádky a aniž bychom se pokusili zamyslet se nad nimi, usoudíme, že je to nic neříkající či nesmyslné. Avšak obzvláště slova plynoucí od Maharšího si zaslouží úsilí pojmout je za vlastní, pozastavit se u nich a věnovat jim svoji pozornost.

A tak ono „poznejte nejprve toto já a poznáte tak pravdu“ (s. 112) zařadíme-li do své každodennosti, činí zázraky. Změňte pohled na svět a změníte tím svět.

Šrí Ramana Maharší, Poselství, Výbor z rozmluv a veršů, přeložil: Jiří Navrátil, Avatar, 2005

Zdroj fotografie: www.avatar.cz/Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Libuše Čiháková - 13.10.2005 - 10:53

Je dobře ozřejmit lidem, že východní učení není odtrženo od křesťanství ani od reality. Zjednodušeně zlo je zlo a dobro je dobro-všude, i když jinak řečeno.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0367 s