Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 1.6.2023, svátek má Laura 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 508
Registrovaní čtenáři: 520
Publikovaných článků: 13451
Komentářů: 11381


MěřeníSophiina volba aneb Právo na život

18.07.2005   Radka Zadinová   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vždycky, když si vzpomenu na tento citlivý a neobyčejný příběh, zamrazí mě a nemůže mě nenapadnout, jak bych volila já.

K Sofiině volbě se přidává ještě vzpomínka na poměrně nedávnou reportáž o ničivých tsunami, kde reportér zachytil matku, která držela své dvě děti – dvouletého a pětiletého chlapce, a aby zachránila alespoň sebe a jednoho z nich, staršího pustila. Nakonec se zachránili všichni – ale jak by tahle žena mohla žít dál, kdyby se starší syn utopil? A jak mohla dál žít Sofie, žena, která s vědomím jisté smrti poslala do plynu svou mladší dceru právě proto, že starší syn měl v tehdejších prapodivných poměrech větší šanci na přežití?

Nevěřím na osud, věřím na náhodu. A byla to jen a jen náhoda, že Sofie, matka dvou malých dětí, se ocitla ve vlaku smrti, který mířil do nechvalně proslulého vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Nebyli židé, ale to nikoho nezajímalo. Osud si se Sofií krutě pohrál – nejprve přišla o otce i manžela, nakonec i s dětmi skončila na rampě v Osvětimi. Na scénu, kdy její malá dceruška odchází vstříc jisté smrti a naposledy se ohlíží směrem k mámě, která ji tam poslala, nikdy nezapomenu. I po letech mě mrazí v zádech a ničí mě vědomí toho, že lidé jsou schopni dopustit i daleko horší věci. Máme pak právo ještě na to, nazývat se lidmi?


Sofiina volba nás jistě přivede k nejedné takové myšlence. Ale je to příběh především o tom, jak žít dál. S vědomím dětských očí, které se na nás budou dívat v nesmazatelné vzpomínce po celý zbytek života s jemnou a přesto nikdy neutuchající a nevyslovenou výčitkou: Proč já?
Ano, proč? Určitě se mnou bude každá máma souhlasit – není prostě možné volit. A přesto bychom to zřejmě udělaly, už proto, abychom nepřišly o všechny děti, abychom alespoň jedno zachránily.


Příběh Sofie je příběhem ženy, která to všechno nakonec přežila, ačkoli netoužila po ničem jiném, než umřít. O její snaze zapomenout a začít nový život, v novém místě, s novými lidmi. O její touze po lásce a porozumění. A o její bolesti. O tom, že člověk nikdy nepřekročí svůj vlastní stín.


A tak vždycky, když se mi zdá, že ke mě osud nebyl právě velkorysý, vzpomenu si na ni. A jsem vděčná za všechno, co mi osud dopřál. Za všechny ty dny a noci, kdy mohu být se svými dětmi, kdy prožívám mámivé okamžiky nevratného štěstí z každodenních, drobných radostí, a každá prožitá starost se mi zpětně jeví malicherná v porovnání s tím, co leckdy prožívají jiní.Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Ada - 23.7.2005 - 14:21

volba
Sofiinu volbu jsem poprve videla jako film co by velmi mlade devce.Pamatuji se, ze jsem u toho hrozne brecela, ale byla jsem i hrozne rozcilena.Nechapala jsem, jak se mohla vzdat svoji holcicky.Prislo mi to hrozne necitelne a krute.
Nedavno jsem tento film videla znova, opet me to velmi hluboce zasahlo.Ted jsem o par let starsi a jsem i matka.Premyslela jsem, co bych na jejim miste udelala ja.Opravdu nevim.Myslim, ze clovek se v extremni situaci zachova uplne jinak, nez si predstavoval.Zmenil se i muj pohled na Sofii, vlastne chtela za kazdou i tak krutou cenu, zachranit aspon jedno ze svych deti.Ale potom se s tim vyrovnat, to uz asi opravdu nelze.
Nevim, jestli jste nekdo videli film Prozit si sve peklo.Matka ma dve deti.Syna a dceru.Syn trpi vuci sve mladsi sestre chorobnou az psychopatickou zarlivosti.Jednoho dne se sestra ztrati.On je stastny, protoze pomaha sestru hledat, citi se byt dulezity a nepostradatelny pro svoji matku.Pozdeji vyjde najevo, ze on sam sestru odvlekl a zavrazdil.Matka, ktera samozrejme milovala obe svoje deti se ocita v hrozne situaci.Je to vlastne uplne jiny zanr a jiny pribeh.Ale je to podobne.Kde zacina a konci hranice materskeho citu?Jak se rozhodnout a jak s necim takovym zit?
Jinak se uplne ztotoznuji se zaverem clanku.Lide si nekdy kazi zivot nepodstatnymi a malichernymi vecmi a starostmi.Nikomu nic zleho nepreju, ale clovek si opravdu uvedomi cenu zivota a stesti, az kdyz ho postihne opravdu neco tak kruteho a zleho.

Od: Witchka - 1.8.2005 - 20:13

Jen malá poznámečka
S většinou souhlasím, viděla jsem film a dlouho jsem ho pak vstřebávala a přemýšlela. Nikdo by se neměl dostat do "Sofiiny kůže".

A ta poznámka, autorka článku píše ve druhém odstavci, že na osud nevěří, ale pak asi ve čtvrté větě píše, že si osud se Sofií pohrál. Možná to vzniklo, že se autorka nechala inspirovat jiným článkem, ale myslím si, že by si na to měla příště dát pozor :8)

Od: Radka Zadinová - 1.8.2005 - 21:49

Jiný článek mě neinspiroval, ale jinak je to pravda. Myslela jsem to spíš tak, že náhoda je vlastně osud v jiné podobě. A že kdyby Sofie nebyla v určitý čas na určitém místě, nebylo by se to stalo - jenže všechna tahle kdyby jsou úplně zbytečná, protože nikdo nikdy nemůže vědět, co se v příští chvíli stane, ani že zrovna jedno určité rozhodnutí ovlivní celý jeho příští život. Nevím, jestli je to skutečně osud - jestli má člověk prostě předurčenou cestu, po které půjde, ať už chce nebo ne, a nebo jestli je to všechno o nenápadných a leckdy hloupých náhodách - někdy šťastných a jindy "osudových"...
Každopádně se budu snažit si příště dávat na takové protiřečení pozor:-) Díky za upozornění.

Od: Witchka - 2.8.2005 - 20:42

:8)
Od toho jsme tu my, čtenáři, kteří si někdy všímají až moc :8)

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.5847 s