Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníTerezín stále žije

20.07.2005   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Terezínská Malá pevnost před lety plnila funkci koncentračního tábora. Dneska se stala kulturní památkou (ne-li turistickou „atrakcí“ - v tom nejhorším slova smyslu). Od roku 1940 k sobě prazvláštním způsobem přitahuje tisíce a tisíce lidí. Proč vlastně?

Pominu náležitý historický výklad a zejména údaje o počtech. Neboť „počty“ v tomto případě nutí přemýšlet a mohly by nás ohromit tím, kolik lidí tak trpělo. A podrobný dějepisný popis pro změnu láká podlehnout vyprávění, vžít se do osudu někdejšího terezínského vězně a zhrozit se z takových pocitů. Tyto dva způsoby, jak poznat Terezín, totiž často neobsahují jednu důležitou věc. Uvědomění. Uvědomit si, proč lidé umírali a proč v tak nelidských podmínkách...

Nedávná minulost v nás neustále probouzí nelibé pocity, což je důkazem nedostatku jejího pochopení. Neboť co jiného než pochopení si žádá naše minulost? Od toho zde máme historii. A proto žijeme, abychom se poučili - zdokonalil, zmoudřeli...

Druhá světová válka je extrémním údobím naší historie a koncentrační tábory ještě extrémnějším jevem. Proč - můžeme se ptát neustále. O důležitosti takových odpovědí snad hovořit nemusím... Má-li nám tak minulost, již jsme nezažili, posloužit bezprostředně je nejlepší si ji zažít. Protože odkazy minulosti koukají na nás ze všech stran. Terezín pak je o to ojedinělejší, že neustále dýchá. Žije.

Malé místnosti, tak zvané cely, do nichž se musely vtěsnat desítky lidí. Tato skutečnost působí podmanivěji než jakékoliv historické vyprávění. Když jsem chodil z jedné cely do druhé provázel mě pocit, jenž z části omámil moje tělo a hned na to mě počal tlačit myšlenkami. A jaká úleva, když jsem opět vylezl „na vzduch“. Jakási energie v těch místnostech je. Energie, kterou nenahradí hodiny dějepisu, ani desítky přečtených knih k dané tématice.

Dalo by se takové místo nazvat až posvátné. Památka. Naši předci, když před tisíciletími zakládali svá posvátná místečka si k tomu vybírali energii zcela opačnou, ale stejně tak silnou. A tak jako naši předci i my jsme přitahováni k takovým energiím, leč za poněkud jinými účely a zcela jiným chováním. Možná za naše chování může respekt a tolerance, jež jsme také pozapomněli někde v minulosti, a dnes nám schází. Nejen v dennodenním životě, ale i na takových místech.

Chtít se vyfotit s hrobem svého předka, může býti poněkud morbidní zábavou. Fotit se pak s terezínskými památkami s radostným úsměvem, postrádajícím ono „pochopení“, stejně tak.

A tak objevujme poklady, ukryté pod všedností dne. Nalezněme i ducha památek (a nejenom jich), jež navštěvujeme.


Zdroj fotografie: http://www.pamatnik-terezin.cz/Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Jana - 21.7.2005 - 22:14

No mna by
do koncentraku nikto nedosatal...pozriet sa. A keby som tam bola, urcite by som sa neubranila slzam. Nemozemm pochopit, ze ludia dokazu byt take havada - a tera z vlastne urazila dobytok.

Od: 3lipy - 19.8.2005 - 9:08

Jeden z mých vnuků chtěl jít na vojenskou školu, jeho idol v pubertě byl Hitler. Nešťastní rodiče ho vzali do Terezína, aby viděl kolik lidí zahynulo vinou Hitlera. Místo aby byl otřesen, doslova se vznášel při jeho porohlídce, lítal z cely do cely jak u vytržení. Zásobila jsem ho literaturou o válce a Hitlerovi. Výsledek byl, že po čase místo školy vojenské, studuje školu výtvarnou a je v ní výborný. Zaplaťpánbů.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0622 s