Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je sobota 30.9.2023, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13526
Komentářů: 11387


MěřeníMonkey skin

15.08.2005   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zázračná aloe, znovu objevená rostlina našich babiček, se vrací s plnou slávou zcela oprávněně. Připisují se jí značné schopnosti ovlivňovat lidské zdraví bez vedlejších škodlivých účinků.

Aloe arborescens, latinský název (strom) vypovídá, že ve své původní domovině v Africe dorůstá stromového vzrůstu. Je to vytrvalá sukulentní rostlina s růžicí dužnatých ostnitých listů a až dva metry vysokým stvolem zakončeným nenápadným hroznovitým květenstvím. V současné době se pěstuje ve velkém na plantážích třeba v Brazílii. U nás ve značně zmenšené formě ji můžeme najít v různých kultivarech jako nenáročnou pokojovou rostlinu.

Opičí kůže
Droga, kterou lidé znají více než tři tisíce let, obsahuje glykosidy, pryskyřici a další méně prozkoumané látky. Používala se jako posilující prostředek a silné projímadlo (díky příměsi latexu v slupkách listů). Od Egypťanů se dostala k Řekům a Římanům, dále do Evropy v 10. století. Nejstarší zmínky v německých bylinářích pochází z 12. století a od 16. století se pěstovala v klášterech. Původně se pevný extrakt dovážel z jižní Afriky. Balil se po 100 nebo 200 kg do opičích kůží a pod názvem Monkey Skin se dopravoval lodí do Evropy. Někdy se také přepravoval v dutých plodech suchých tykví.

Dnes aloe zažívá renesanci. Používá se v kosmetice, lidovém léčitelství i v oficiální medicíně. Zvláště dnes, kdy žijeme ve světě orientovaném na léky se spoustou vedlejších účinků, se můžeme obrátit k přírodním produktům, které mají stejné blahodárné účinky, ale nejsou známy závažné kontraindikace.

Tělu pomáhá
Můžeme tedy využít léčivých schopností rostliny, aniž bychom si způsobili vedlejší problémy. Aloi používáme vnitřně jako mocný detoxikační prostředek, očišťuje tělo od metabolických škodlivin, které se léta usazují v organismu, tak ho zatěžují a oslabují obranyschopnost těla. Odstraňuje vedlejší účinky léků posílením činnosti jater. Upravuje rovnováhu, i hormonální, v těle. Zlepšuje činnost ledvin a zkvalitňuje zažívání lepší absorbcí živin. Má výrazný protizánětlivý, protiplísňový a protivirový účinek. Díky těmto schopnostem je výrazným podpůrným prostředkem proti všem onemocněním, poradit se s lékařem se doporučuje jen těhotným a kojícím ženám.

Kůži léčí
Aloi používáme s velkým úspěchem i zevně pro již výše jmenované schopnosti protizánětlivé a protiplísňové. Přidává se ještě mírný anestetický účinek. Když potřeme ránu aloí, voda obsažená v jejím gelu se přenáší do poraněných oblastí, aniž by uzavírala přístup vzduchu nezbytného k obnově tkání. Mírně roztahuje vlásečnice, což zvyšuje krevní zásobení v oblasti aplikace. Gel proniká do tkáně, znecitliví ji, uleví od bolesti a svědění, snižuje otékání pokožky a svalů.
Při spáleninách nebo jiném poranění kůže tělo vysílá signály do bazálních buněk, aby pomohly při ochraně. Tak se udělá strup, pod nímž se tvoří zrohovatělá, zjizvená tkáň. Aloe pomáhá regenerovat poškozené buňky tak rychle, že se nestihne tvořit zjizvená tkáň, ale epidermální buňky začnou uzavírat zraněnou pokožku. Jakákoli rána, potíraná aloí, je rychleji a lépe vyhojena.

Aloe přináší i krásnou pokožku. Pomáhá uchovat póry tváře otevřené, protože enzymatická aktivita rostliny urychluje cirkulaci krve a zbavuje kůži odumřelých buněk. Aloe navíc vytváří ochranný film, který zpomaluje růst škodlivých bakterií. Gel stahuje, bojuje také proti infekci akné a pomáhá léčit uhry bez rozsáhlých jizev.

Léčivý nápoj
V poslední době se objevila řada nadějných zpráv o úspěšném léčení (pamatujeme i na předcházení této nemoci) rakoviny zažívacího traktu. Můžeme vyzkoušet tradiční recept na přípravu lahodného a léčivého nápoje.
300g tříletých listů rozmixujeme nebo rozemeleme, přidáme ½ kg domácího včelího medu, ¾ l červeného vína, 1 dcl čistého lihu (koňaku, vodky nebo jiného destilátu). Vše dobře promícháme, uzavřeme do skleněné láhve a uschováme v chladnu. Po třech týdnech můžeme začít užívat. Bereme třikrát denně jednu lžičku, druhý týden zvýšíme na polévkovou lžíci, vždy dvě hodiny před jídlem, po dobu dvou měsíců v roce.

Rostlinu s jejími blahodárnými účinky se vyplatí pěstovat doma v květináči na plném slunci, s omezenou zálivkou hlavně v zimních měsících.

Zdroj fotografie: www.info-joe.com/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0646 s