Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníPodobnost čistě záměrná (a ještě něco navíc)

04.08.2005   David Šeterle   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tak zní název výstavy Ondřeje Suchého, jeho karikatur, obrazů a fotografií. Galerie Zjeviště jí propůjčilo útulné prostředí. Zároveň tak vzniknul malý, leč silný, svět minulosti - z pohledu Ondřeje Suchého.

Karikatury většinou zjednodušenou formou zachycují určitou myšlenku. Myšlenka to může být ironická, satirická, ale i důvtipná, jasnozřivá či snad pravdivá, milá. Každopádně tahle myšlenka, ať už je jakákoliv, tvoří duši karikatury. Chybí-li myšlenka, pak má i karikatura příznaky čisté formálnosti a bezobsažnosti. Přímým protikladem tomu jsou ale karikatury Ondřeje Suchého.

Ony totiž dýchají a žijí svým vlastním životem, jenž sděluje a přímo září svým duchem. Jestliže v jednoduchosti je síla, tak zde právě tak. Proč se nepodívat na osobnosti z uměleckého světa naší nedávné minulosti či současnosti očima člověka, který byl bezprostředně v jejich blízkosti.

Jak už Ondřej Suchý sám uvedl, s humorem jeho rodině vlastní, za skromností a jednoduchostí vystavovaných děl se skrývá originalita i hloubka. Po karikaturách, na nichž lze oči nechat a rozplynout se na chvíli v obrazu nějaké osobnosti, následuje série šesti maleb. U nich se k jednoduchosti přidává harmonie barev a - alespoň pro mě - neznámá hlava, neboť právě hlavy jsou zde zachyceny šestkrát a vždy jinak, dostává půvab neurčitého.

Karikatury měly za cíl zachytit určitého člověka, malby naopak. Třetí částí výstavy jsou série fotografií, zachycující setkání Ondřeje Suchého, pro změnu, se zahraničními uměleckými osobnosti. Fografie doplňují napsané Suchého vzpomínky z tehdeší doby.

Výstava pro potěchu a radost. Zároveň výstava, nesoucí přívlastek „prodejní“, nabízí koupi jakéhokoliv vystavovaného díla. A tak o to větší může být radost, když i u sebe doma budete moct rozjímat nad „několika čarami“, dávající dohromady nepopsatelné kouzlo.


Viz: http://www.zjeviste.cz/
Zdroj obrázku: http://www.rozhlas.cz/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0277 s