Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 21.9.2023, svátek má Matouš 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 510
Registrovaní čtenáři: 521
Publikovaných článků: 13511
Komentářů: 11387


MěřeníČeká v prachu cest

23.08.2005   Jindřiška Kodíčková   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čekanka obecná, Cichorium intybus, je původní evropská rostlina. Modrá květenství čekají na poutníky v úvozech polních cest. Název vznikl asi v obrozenecké době překladem z němčiny Wegwarte. Unavení poutníci mohli využít nálevu z blankytných květů ke zlepšení zraku.

A měli pravdu, nálev obsahoval protizánětlivé složky, pomohl vyplavit prach z cest a zároveň působil proti zánětu spojivek.

Bylinka má rozvětvenou, vysokou, přímou, tuhou a trochu osrstěnou lodyhu. Po nalomení roní mléčnou šťávu. Vyrůstá až v druhém roce z vřetenovitého ztlustlého kořene. První přízemní listy jsou křídlatě řapíkaté,dolní lodyžní na bázi uťaté, podobné přízemním, střední a horní podlouhle kopinaté až kopinaté a chobotnatě zubaté. Lodyhu zdobí jasně modré, vzácně růžové, jazykovité květní úbory, podepřené dvouřadým zákrovem, uspořádané v řídkých latách. Květy se otevírají pouze ve slunečných dnech dopoledne, odpoledne se zavírají. Kvete od července do září. Plody tvoří vejcovité nažky lemované štětinkami.

Bylinku milenci považovali čarovnou, přinášející jim štěstí v lásce. Kdo vyryl její kořen na sv. Jakuba jelením parohem ze země, mohl získat lásku člověka, po kterém toužil. Čekanka utržená na den sv. Petra zjednávala lásku té osoby, která se rostliny dotkla. Stejné účinky měla i čekanka vyrytá bosýma nohama na Velký pátek.

Salát z mladých listových výhonků čekanky znali již staří Egypťané a doktor Galenos zdůrazňoval léčivé a posilující účinky a nazýval ji „přítelkyní jater“. Mattioli napsal: „ čekanka je výborná proti rozpálení jater a vně že se má vařit s ječným sladem a přikládat těm, kteří mají bolest v hrdle nebo v požeradle“. V 19. století charakterizuje účinky nálevu S. Kneipp: „ Thé čekankové odstraňuje hleny ze žaludku, odnímá přebytek žluči, čistí játra, slezinu a ledviny a vyvádí chorobiny močí.“

Rostlina obsahuje hořčiny a značné množství inulinu. Podporuje chuť k jídlu, působí močopudně a žlučopudně, vyhání močové a ledvinové kameny, upravuje stolici a čistí krev. Snižuje tvorbu otoků. Rovněž její stimulační účinky na peristaltiku střev nejsou zanedbatelné. Pomáhá i při neurózách slabšího typu.
Z kořenů pěstované čekanky se vyrábí náhražka kávy. Při pražení vzniká karamel, který dává produktu sytě hnědou barvu. Nápoje z čekanky povzbuzují trávení většího množství jednotvárné potravy, třeba brambor, chleba. Naše babičky připravovaly každé ráno zdravý nápoj z melty, která obsahovala praženinu - cikorku, dnes patří mezi skoro zapomenuté.

Cikorka se jako náhražka zrnkové kávy v Evropě rozšířila hlavně v letech tzv. kontinentální blokády, kterou r. 1806 vyhlásil Napoleon I. proti Anglií a která uzavřela evropské trhy veškerému anglickému zboží ze zámoří, tedy i dovozu surové kávy a třtinového cukru. Díky tomu se podnítila ve střední a západní Evropě výroba cukru i cikorky. První výrobna cikorky v Čechách v Mochtíně u Klatov pracovala již na začátku 19. století.

V lidovém léčitelství se z nati i kořene připravuje odvar (dvě čajové lžičky na šálek vody dvakrát denně). Používá se vnitřně na výše uvedené neduhy, zevně k obkladům při kožních zánětech a vyrážkách.

Odrůda čekanky se pěstuje pro tzv. čekankové puky, což jsou rychlené vybělené pupeny kořenové hlavy, používané jako salátová zelenina.Poprvé se začaly pojídat v Belgii kolem roku 1850. Dnes se stávají běžnou zimní zeleninou s dobrým vlivem na zdraví člověka.

Zdro fotografie.: www.szes-horice.cz/Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Hana Formánková - 23.8.2005 - 8:34

Dneska se místo melty či žitovky, do které se přídávala cikorka v podobě mletého prášku vyrábí Caro, instatní kávovinový nápoj obsahující nejenom žito, ale i čekanku. Je nejenom zdravý ,ale i lahodný, můžu vřele doporučit všem, co mají rádi meltu, nebo žitovku.

Od: Jindřiška - 23.8.2005 - 12:50

čekanka
Já mám meltu doma, snad se dá ještě i koupit, určitě ji mají v obchodech zdravé výživy. S mlékem, ale i samotná je výborná.

Od: Hana F - 23.8.2005 - 14:45

Jindřiška
Melta nevím, jestli se dá koupit, tohle žitovka a čekankou, je výborná.

Od: iDA - 23.8.2005 - 17:26

No naša babinka si vždycky dává meltu...Mně to teda moc nejede a máti tomu říká kafe chudých.-)

Od: Jindřiška - 24.8.2005 - 9:36

čekanka
Melta se musí správně vařit. Do studené vody dáme meltu, necháme vzkypět, zchladíme lžící studené vody, ještš jednou vzkypět a zchladit a přecedit. Nebo existuje takový probublávající kávovar. Cutná to jinak, ale s mlékem to nemá chybu.

Od: Hana Formánková - 24.8.2005 - 17:02

ida
Ano říká se tomu tak, ale někomu to chutná. Nakonec chudoba není žádná ostuda, dneska se člověk může lehce stát chudým ani neví jak.

Od: Hana Formánková - 24.8.2005 - 17:03

Ida
Teda chci říct, že dneska se slušný pracovitý člověk může stát chudým.

Od: Libor - 24.8.2005 - 17:28

Také si ji půjdu koupit.Fakt hezky napsany clanek.

Od: witchka - 24.8.2005 - 21:08

Koupit meltu není zas takový problém. Vařit ji tak divoce se ani nemusí. Já ji dávám do vroucí vody a potom vodu zmírnim, nechám zpěnit. Je výborná i tak.
No a k bramborákum si nedokážu představit nic lepšího než sladkou meltu s mlékem.
Takhle jsem to odkoukala od mamky, která to má od své mamky, a jestli to ještě i ona někde okoukala, netuším :8)
Jinak u nás doma se té variantě s mlékem běžně říká "bílé kafe" :8)

Od: Mišelka - 15.12.2010 - 22:57

Melta se dá celkem běžně koupit, buďto v nálevovývh sáčcích nebo sypaná v papírovém sáčku. Já ji mám moc ráda a aji mi chutná, od nás z rodiny ji pije ještě teta a druhá teta si kupuje Caro. Nesladím ji, nedolévám mlékem, piju za tepla i za studena. Je dobrá na trávení.

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2023 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0266 s