Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníCzechTek bez lítosti, bez nenávisti

07.08.2005   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Mnoho se toho již namluvilo a napsalo. Mnoho toho máme ještě před sebou. Vypadá to, že se schyluje k další bídné veleudálosti, v níž naši politici vystupují v první řadě. A opět máme dvě strany - u jedněch v zastoupení politiků, u druhých v zastoupení účastníků CzechTeku.

Jejich role se s pravidelností mění. Jedni jsou nenápadní jako myšky. Potichu si pracují na svém a projevují se jen tichou, ikdyž účinnou obranou. Tak vždycky vystupují před akcí organizátoři CzechTeku a tak vždycky vystupují někteří politici po činu - většinou útočném a řekněme také poněkud nepolitickém činu.

V současnosti vidíme sešlé, znavené, snad zarputilé, každopádně nepřirozené obličeje politiků. Vyděšené, rozčílené a rozvášněné obličeje obhájců CzechTeku. Ti první skrývají pod svým chováním nenávist a zlost vůči takovým akcím, nebo trochu jinak: odpor a nechuť. Třetí možností je, že tak trochu jako „pánové Nebes“ vystupují snažíce se ochránit ubohé občany. Ti druzí pak v afektu volají po svobodě a základních principech demokracie.

Omlouvám se, neboť jsem teď značně zkreslil situaci, zobecnil ji a zjednodušil. Ale snad mi to pomůže poukázat, že se často v těchto veleudálostech pohybují na jedné straně rozčílení, na druhé lítostiví. A to se týká i lidí, jež sledují celkové dění z médií a sami se rozhodují, za kým vlastně stojí. Rozčílení a lítost jsou dvě emoce, které činí z člověka zvíře a zejména jej činí neschopným lidsky komunikovat. Pod rozčílením či lítostí dochází k hádkám a podvodům. Chci říci: dokud s námi cloumají takové pocity, může být dobrým na chvíli se uklidnit a až pak začít řešit věci. K našemu podivu pak totiž mizí zlostná či lítostivá mlhovina před našimi oči a hle: vše je jinak.

Nemíním se rozčilovat na politiky za jejich jednání, ani je litovat. Nelituju účastníky CzechTeku, ani k nim nechovám zášť. A jak se pak pro mě tato konkrétní veleúdálost má?

Technaři jsou mládeží, snažící se bavit. Na jednu stranu podnikají něco tvůrčího, sjíždějí se a sbližují. Nesedí doma za humny a neužírají se. To že předmětem jejich zájmu je hudba v takové podobě, nad tím by se udivoval jen člověk nechápající rozdíl jednotlivých generací či nerozumějící odlišnosti charakterů. Na druhou stranu prostředí této akce zavání drogami. Řekněme si ale popravdě: kdy ne? Kdy se v minulosti vedle člověka nevyskytovaly drogy? Ano, ovšem, dneska ve zcela jiné míře. V extrémním měřítku. Dnešní doba však taková je: extrémní.

Ještě kdysi v minulém století bylo zvláštností, když měl doma člověk kus elektroniky - ku příkladu rádio. Dnes? Dneska je to samozřejmostí. Elektrika všude. Stejně tak to máme s drogami. Jestliže už leta tolerujeme alkohol a nikotin, nedivme se že děti se na věc dívají jinak: minimálně ještě marihuanu k tomu. Byly-li nenasytné generace předcházíjící, jež si nedovedli upřít tyto drogy, pak jsou stejně nenasytné i generace nové. Ba co víc. Tak jako vše roste a vyvíjí se, tak i tahle nenasytnost bude mohutnět.

Stále se čeká až se rozhodneme a zaujmeme nový postoj: nejenom k drogám. Lítost nestačí. Zlost nestačí. Buďme lidmi - v tom pravém slova smyslu.

Největší kus práce musí udělat lidi, dívající se na technaře z povzdálí. Mám dojem, že v sobě skrývají nechuť a odpor. - Lidi se štítí sami sebe a tak jako je nepřípustné, aby se zdravotní sestřička štítila pacienta, tak i politik se nemůže štítit obyvatelů své země. Tak i my se nemůže štítit svého souseda, dětí své generace... chceme-li být člověkem na svém místě.

Každý máme určitou roli - jako ta zmíněná zdravotní sestřička. A každá role si vyžaduje odborníka, specifický přístup a chování. Nemá i role člověka svá pravidla? Není něco smysluplným? A něco zase prázdným, ba škodlivým, gestem?

Jakým způsobem se postavit k takovým „vele-událostem“? (Ale i k těm „mini-událostem“...)


Zdroj fotografie: http://www.novinky.cz/


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 7.8.2005 - 14:24

Souhlasím, že emoce jsou zbytečné, proto říkám, že se národ zbláznil, to šílenství, co to vyvolalo, to přeci není normální? Navíc se na tom hodlá přiživit spousta jednotlivců a organizací. Je to vážně nechutné...A abych dostávala do mailu, že jsem fašistka a byla jsem tam zdravena Sig heil, tak to už je dost silná káva.

Od: Martina Bittnerová - 7.8.2005 - 14:24

Je to jen kvůli tomu, že odmítám podepisovat petice a chodit na demonstrace!

Od: Hana F - 7.8.2005 - 14:47

Přesně tak, kdyby nebyla vyvolána ta spekulativní protipolicejní hysterie, tak by vše bylo jinak.
Višchni obecně ví, že na technopárty jezdí mladí lidé fetovat a vybíjet si agresivitu, ale ted z nich rádoby demokrati dělají beránčí oběti násilí.
Národ se nechává zblnout hysterií a jelikož demonstrují jen účastníi technpárty, tak to vypadá jo kdyby s nimi všichni souhlasili. Ale kdyby vyšli do ulic i ti co s nimi nesouhlasí, možná by jich je počtem převálcovali.

Od: Adleta Konvicová - 9.8.2005 - 16:28

Všimli jste si, že před rokem řešili problém: "Jak to, že nikdo nezasáhl?" A letos řeší: "Jak to, že zasáhl?"
Nikdo neřeší, že nedodrželi smlouvu o akci pro padesát až sto lidí. Nikoho netrápí fakt, co tam dělali čtrnáctileté děti. Co dělali rodiče?
Opětně se zase nějakou dobu pobaví o tom, že by tuhle záležitost měly řešit. A za rok se tu zase sejdem a pokecáme si opět nad rozlitým vínem.
Kdyby tomuhle státu velel kdokoli, vždy ten na druhém místě bude vinit toho prvního, jelikož ten druhý chce být přeci logicky tím prvním, či ne?
S těmito událostmi marně bojují i v jiných zemích, krušné, ale proč se pro to pozabíjet.
Upřímně, kdyby se tohle dělo na jejich poli šli by proti nim všemi dostupnými prostředky, jenže jejich pole to nebyla, takže proč neprotestovat.
Nikdy se nikomu člověk nezavděčí. A tuto věc evidentně ve skutečnosti nikdo řešit nechce. Inu, aspoň mají dobré téma k debatě a novináři ke psaní.

Od: Honza - 9.8.2005 - 22:15

Celé to má dvě roviny.
Jedna je extrémismus a druhá je paralela s rokem 1989. Extrémismu se dnes každý bojí. A málo kdo dokáže rozeznat pravou a levou stranu, vnímá jen jeho sílu a nebezpečnost. Ve vědomí většiny lidí tak splývá rozdíl mezi fašisty, komunisty, anarchisty, islámskými teroristy a účastníky technopárty. ODS a disidenti tak paradoxně jsou levicovější než ČSSD a navíc ještě mohou být podezíráni z podpory terorismu. Paralelou s rokem 1989 se ovšem nabízí otázka, zda uznáním správnosti dnešního zásahu neomlouváme ten listopadový. Nakonec i tehdy byl porušen zákon. ČSSD mohla předem odhadnout reakce svých protivníků a kalkulovat s nimi.
A našla by se i třetí rovina. Zda dodržovat špatné zákony, zvláště když víme jací lidé je tvoří a proč?

Od: Hanka - 10.8.2005 - 11:55

Honza
Nevím. Tvorí je také lidé a jelikoz jsme to ve volbách názorove vyrovnali, je ten boj uvnitr vetsí a máloco projde. Navíc chybí i jednota v tech stranách, coz sice nicí tu svobodu názoru, ale vylucuje potom schválit treba i ty dobré návrhy. Takze pak jsou tu vázne mozná ti, co to myslí dobre, ale mají tak nejak svázané ruce, házejí se jim klacky pod nohy a v tom vsem si plují média, kterí ovlivnují lidi, coz je vlastne také dobre, ale ne vzdy to musí být to nejspravdivejsí a nejobjektivnejsí. Kazdopádne to bylo opet neco, co zasáhlo politiku a to se, podle mne stát nemelo. Ti, co tam byli, na obou stranách, vedí nejlíp, proti cemu zasahovali a to me stve. Ze, jak tu tusím Adleta psala, by si to sami v míste bydliste rozhodne zakázali, proste by to zatrhli úplne a nikdo by nic nevedel. Takze se spís bojím, jestli se tady nezneuzívá práve té demokracie, co je poskytována, pro své volice. Priznám se, být ted jedním z tech nahore, co k tomu dali pokyn, nevedela bych, jak príste zasahovat a zda vubec. Priznám se, ze bych mozná s tím sekla. A o cem nejvíc pochybuju, ze tem na té druhé strane tak strasne jde o ty chudáky technare, o spravedlnost.

Od: Honza - 10.8.2005 - 15:29

Hance
"A o cem nejvíc pochybuju, ze tem na té druhé strane tak strasne jde o ty chudáky technare, o spravedlnost."

Presně tak, to si uhodila hlavičkou o hřebík. Každému jde hlavně a především o sebe. Říkejme tomu tržní politika. Celá podstata naší demokracie je dosti nedemokratická. Rozhodují kliky uvnitř sekretariátů politických stran, co nikdo nevolil a často na objednávku někoho, kdo má vliv a hlavně peníze. A tomu úplatkářství se říká lobing. Úplatkáři si zakládají poradenské agentury, jsou řádně registrováni a platí daně. Volení poslanci často neví co schvalují, posedávají v parlamentní kantýně, nebo spí a zvedají ruce jako divadelní orchestr podle not. Metoda kdy většina rozhoduje o tom, zda 1+1=3, je vše jiné jen ne hledání pravdy - potažmo optimálního řešení.

Od: Martina Bittnerová - 10.8.2005 - 16:00

A nejvíc se mi zdá, že se celou akcí zastřely mnohem větší problémy, které tato země má!
Emoce byly zbytečné od začátku, a vůbec všecko kolem.
Založením vnitřním jsem anarchista, ale chápu, aby mohla nějaká země fungovat, musí být nějaký systém a nějaký řád. Všichni ti, kdož volají proti zásahu, jsou zastánci totální anarchie. Ale ráda si to nechám vymluvit...

Od: Hanka - 11.8.2005 - 7:41

Martina, Honza
Celkove se mi zdá, ze ceská povaha je tak nejak ode zdi, ke zdi. Dríve totalita, dnes demokracie. Dríve se nesmelo nic, dnes se muze vsechno. Kdyz má clovek silné paze, zná klicky v zákonech a má dost penez a cím víc toho vseho, stává se mocnejsí, beztrestnejsí a muze vseho lépe vyuzívat. Na tom clovek asi nic nezmení, jen je to ohromná skoda. Prý ceský clovek je velice inteligentní, ale nejsme schopni toho vyuzít. Drív byla jedna strana, bylo to spatne. Dnes více a je to taky spatne, protoze se nemuzeme domluvit. Bylo pár politiku, kterí se mi i pozdávali (plus, mínus), ale v cele se dlouho neudrzeli, neumeli tak dobre mluvit a ovládat média, mozná, pusobit na lidi. My potrebujeme v cele osobnost s velkým O. Kdo vládne slovem a tou mocí. Protoze, je-li tam nekdo, kdo tam chce práve udelat ten porádek, je trochu tvrdý, nemilosrdný - je nedemokrat a brutál. A pokud mozno sup s ním pryc, co nejdrív, nez se rozkouká. Uz mi je i jedno, zda je mi nekdo sympatický, ci ne, spís uz koukám na to, co delá, proc asi a co ho k tomu vede... proto spís z té psychologie prirovnání "máme holé ruce" pro obycejného ceského Pepu, ci Frantu, kterí tomu uverí, mám strach, protoze tam málokdo byl a nekterí, co byli, mají moznost leccos ve svuj prospech zvelicit, lidi, co treba tam byli opravdu jen proto, ze se jim ta hudba líbí, urcite mláceni nebyli. Ted se to hodí, volné pole pusobnosti pro sprayery, vandaly, zlodeje, kazdý se dnes bude ohánet neprimerenou obranou. A kam to asi tak muze vést...

Od: M.Novák - 15.8.2005 - 15:38

Srovnání,které pokulhává
Jak můžete srovnávat kouření a alkohol s drogami?
Srovnáváte nesrovnatelné a to nejen v návykových látkách,ale i v chování generací.
Přílišná tolerance je živnou půdou zla,to vidíme po sametové revoluci,kolik je najednou vražd,narkomanů a AIDS.Slušně se umí chovat pouze vychovaný člověk a to dnes díky úpadku rodiny spoustě mladých chybí.

Od: pwl - 15.8.2005 - 16:41

TEKNO
Konečně smysluplný článek, zatím jsem potkával jen výplody Bittnerové, ze kterých jsem byl zděšen.
Na konci stránky mě ještě dorazil Novák, takže sem úplně zapomněl čím jsem chtěl reagovat:o) Tak se aspoň zeptam tebe Nováku: co si asi tak myslíš, že je alkohol? Proč by se měl řadit mimo, do vlastní skupiny, když patří mezi tvrdé drogy? IMHO ta věta s přílišnou tolerancí, jenž plodí půdu zla, dost smrdí bolševikem anebo minimálně předsudkama...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0734 s