Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je neděle 25.9.2022, svátek má Zlata 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13278
Komentářů: 11316


MěřeníMartina Formanová – Skladatelka voňavého prádla

31.03.2003   Milan Ciler   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Hlavolam jejího života se začíná komplikovat v okamžiku, kdy se na jednom mejdanu v Brně seznámí s Karlem Gottem. Zamilovanost, kterou k němu cítí, znamená, že během dalších deseti let uvízne v pavučině jakéhosi vztahu – nevztahu s tímto podivuhodným umělcem. V marné, živočišné touze po naplnění svých citů, zkouší vybřednout ze své závislosti na Karlovi, již ve skrytu srdce stále považuje za lásku, která by měla vyvrcholit manželstvím, do něhož se ovšem král českého popu příliš nežene.

Je nucena spolknout spoustu hořkých pilulek v podobě dalších milostných avantýr, kterými její miláček přirozeně koření svůj jinak velmi blazeovaný život, aniž by jí jakkoliv dal najevo, že sen, který si vysnila v podobě jejich společné budoucnosti, nabývá alespoň částečně realistických kontur. Ve chvílích, kdy se oba průběžně vzájemně odmlčí, hledá muže, který by zaplnil náhlou prázdnotu v jejím srdci. Vrhá se proto zbrkle a bez rozmyslu do dalších krátkodobých vztahů, jež končívají trapným vystřízlivěním, předcházeny většinou vcelku kvalitní souloží. Kocovinu z nenaplněné lásky léčí ve společnosti sestry Simony, která je její věčnou vrbou, nepohrdne ani vínem, zkouší též psát. Průběžně – podle toho, jak má hluboko do kapsy - pracuje v modelingu, dělá křoví v kapele Jiřího Korna a studuje scénáristiku na FAMU. Její životní vzlety a pády jsou popsány s poněkud pravidelně se opakující sebeironií, která se mísí se smutkem a rozčarováním z toho, jak se život podivuhodně zamotává do serpentin, kterými se chtíc nechtíc musí proplétat, zatímco jiným lidem se zdánlivě daří být mnohem víc sebejistí, zaměření k určitému cíli a mající i dostatek sil na to, aby jej naplnili.

V okamžiku, kdy se její sestra provdá do USA, kde později porodí syna, začne se jí brzy stýskat. Zároveň při první návštěvě svého malého synovce zatouží konečně ukončit dlouhá léta obav, citové frustrace a neklidu. Chce mít rodinu, chce dostudovat, chce štěstí. A její předsevzetí a plány se brzy naplní. Zaplatí si kurs angličtiny v USA, ubytuje se u sestry, seznámí s atraktivním mužem, kterého si po krátkodobé známosti vezme. Už za dva měsíce však žije opět sama. Celé extempore působí spíše jako formální svazek, aby legalizovala svůj dlouhodobější pobyt, neboť její sestra prochází manželskou krizí, jež vyvrcholí rozvodem a návratem do Čech. Nápad, vybrat si jako téma pro diplomovou práci tvorbu Miloše Formana, přichází právě včas. Miloš ji neodmítne. Natáčí právě oscarového Larry Flynta a při všem tom stresu a náročnosti filmové práce, mu je vhod setkání s atraktivní mladou dívkou, která má velkou slabost pro úspěšné, starší pány. Netrvá dlouho a Martina s Milošem začne tvořit nejen pracovní tým. Láska, která mezi nimi vzplane, se po čase promění v trvalý svazek, který trvá až dosud a je požehnán dvojčaty Andym a Jimem. Přiznám se, že mne knížka zklamala. Pokud čtenář zná například autobiografické práce Belly Chagalové, Almy Mahlerové – Werfelové, Charlotty Martinů, je schopen při jejich čtení vycítit hloubku jejich pohledu na život a práci jejich slavných manželů. Poznat způsob jejich tvůrčího myšlení, obraz prostředí, které je obklopovalo, různorodost vztahů umělecké bohémy v kontextu tehdejšího světa, jejich nábožensko – sociální postavení, názory na jejich umělecké souputníky atd…, prostě úhrnem všechno to, co se v této publikaci nevyskytuje. Nenajdete v ní ani žádné zvláštní pikantérie ze sexuálního života Karla Gotta či Miloše Formana, když se vyskytne pár zmínek o slavných spolužácích ( I. Chaun ) či přátelích ( J. Korn, K. Kornová, S. Tofi ) jsou pouze ve formě telegrafických glos. Nemohu se ubránit tomu, že se mi někdo snaží podsunout, že vzpomínky na bujaré a rozhárané výstřelky mládí stráveného v Praze vedle několika slavných a vrcholící manželstvím s neméně proslaveným režisérem, mají být „uměleckou literaturou“, zatímco já jej vnímám spíše jako příběh vhodný na stránky časopisu SPY, Xantipa apod.. Každopádně může být zajímavé, zda se autorka někdy projeví i jako scénáristka.

Vydalo nakladatelství Petrov v r. 2002, vydání první, cena 159 Kč
Foto: dbagency.cz


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.038 s