Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníReality show: Balzac by se radoval

15.09.2005   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Po Superstar přichází další velejev. Reality show se mi zdá jako vyvrcholení televizní zábavy: počínaje to pokleslými a ziskuchtivými filmy, pokračuje omezenými a též ziskuchtivými seriály, konče (věřme, že opravdu konče) ziskuchtivými a ohromujícími podíváními.

Příchod těchto show na obrazovky připomíná mi stánkaře, hlasitě upoutávajícího a lákajícího davy lidí na své zbožíčko, či do města vstupující kočovné cikány, snažíce se připoutat pozornost a přivábit do svého cirkusu co nejvíce lidí. V obojím případě je společným jmenovatelem potřeba přežít a vyzískat peníze. A tak i za tím kouskem lidskosti a hřejivé lásky se skrývá motiv prabídný.

Reality show podobně úzkostlivě křičí a volá po pozornosti. Jediné, co mi dokáže v současné době taková televizní zábava dát, je studium člověka. Ano, neboť když sledujete lidi, jak se předvádí a nabízí se, či v lepším případě se jen určitým způsobem chovají, můžete pozorněji než jindy (z útulného domácího křesla za poklidného večera) vnímat jednolivé lidí, osoby, jejich charakter. Procítit jejich gesta, grimasy, pohyby. Čeho chtějí dosáhnout, co motivuje je, co se v nich odehrává. Postupně tak prohlédnout tu skořápku malicherného chování a spatřit jádro člověka - spatřit skutečně toho člověka bez jeho přetvářky, bez jeho hraní.

Televizní zábava v zastoupení reality show dohání vývoj literatury a právě se zastavila u realismu. Tak jako Balzac se snaží zachytit obraz člověka takového, jaký je, skutečného, autentického - reálného. Shlédnul-li na nás teď Balzac jedním okem, zaradoval by se, neboť jeho snaha poznat člověka je obnovena.

Pokud by nás sledoval pečlivěji, zaradoval by se dvojnásob, neboť nejenom obyvatelé televizních vil si hrají na život a jsou bedlivě pozorováni, ale i všichni kolem nich, tvůrci reality show - a pak snad i jejich diváci. Všichni si hrajeme na život: jedni si řeknou, že pár týdnů pobudou ve vile a stanou se takovými rybičkami v akváriu. Tvůrci si řeknou, že předhodí davům další zábavu a založí tak i další zlatý důl - tedy už ne jako Balzac, jehož prvotním motivem bylo poznat člověka. A divák udělá snad už cokoliv - a přistoupí na cokoliv - jen aby na chvíli utekl ze svého života, otupil své vnímání a chvíli nemyslel.

Avšak skutečně by se Balzac radoval, shlédl-li by kupu herců, jež sami nevědí, že hrají?


Zdroj obrázku: http://www.mediazone.infoKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 20.9.2005 - 18:52

Myslím, že ani sami aktéři si nepředstavovali, že se stanou živými loutkami v rukou realizačního týmu. Ale šli do toho dobrovolně a všichni do jednoho v sobě musí mít jistou dávku exhibicionismu, když "do toho šli".
Jinak souhlasím s tím, že jediný užitečný přínos může REALITY SHOW mít, když ji lidé budou chápat jako určité studium psychologie. Reklamní kampaně typu "holil se na intimních místech" nebo "sex pod peřinou" však dokazují, že kvůli tomu SHOW sledovanost nestoupá.
Program televize do jisté míry charakterizuje to, jací jsme a jak se naše společnost vyvíjí. Se soutěžemi jsme začali u vědomostí, pokračujeme přes REALITY SHOW a kdo ví, nakonec možná dojde k realizaci filmu RUNNING MAN?

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.047 s