Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je čtvrtek 22.2.2024, svátek má Petr 

Hledej na Rozhledně

Statistika Rozhledny

Počet autorů: 509
Registrovaní čtenáři: 524
Publikovaných článků: 13677
Komentářů: 11411


MěřeníNárodní divadlo vstupuje do 123. sezony

03.09.2005   Jindřiška Kodíčková   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

" Po velmi náročné loňské sezoně, která vyvrcholila historicky prvním uvedením kompletního Ringu R. Wagnera v ND, se letos vrátíme ke standardnímu provozu", řekl na tiskové konferenci k zahájení 123. sezony ředitel ND D. Dvořák (na snímku).

Neznamená to ovšem, že by se začalo odpočívat. Dvacet letošních premiér (oproti loňským 31) přinese též velké pracovní nasazení, ale s klidnějším a soustředěnějším uměleckým zaměřením.
První premiérou baletu ND bude 10. listopadu 2005 slavný dramatický balet dle Puškinova románu Oněgin, v lednu tanečníci a choreografové představí úspěšné Miniatury. Rok 2006 ozdobí 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, balet ho oslaví premiérou Mozart? Mozart! v březnu. V dubnu se na prkna vrátí balet ruského choreografa J. Grigoroviče Raymonda. Nezapomíná se ani na děti, v červnu se mohou těšit na pohádku Zlatovláska.

Činohra ND do nové sezony vstupuje pod heslem „Cizí duše – temný les“ a bude se hrát o bolestech lidské duše, při kterých můžeme plakat, nebo se i smát, tak široká stylová škála se nabízí. Žánrově trochu vybočuje první premiéra Pygmalion, odložená z důvodu onemocnění B. Rosnera. Jeho roli bude alternovat posila souboru I. Bareš. V listopadu se představí Duše – krajina širá a hned poté komorní psychologické drama Na ústupu. V prosinci následuje klasická komedie španělského zlatého věku Vladařka Závist. V březnu zahrají největší historickou tragédii Richard III. Současnou rakouskou hru Josef a Marie, která vypráví příběhy dvou starých osamělých lidí, uvidíme v dubnu. Komedie Arkádie nás zaujme formou historické detektivky. Sezonu uzavře válečné drama Zvony z pera F. Šrámka.

Ani soubor opery ND nezůstane stranou. Hned v září uvede operu Její pastorkyně, kde se představí i finský tenorista Jorma Silvasti. Na jeviště se po půl století opět vrátí oblíbená Aida. Ve spolupráci s festivalem Struny podzimu uvede soubor chrámovou operu Řeka Sumida, s hlubokým duchovním nábojem. V prosinci zazní Don Pasquale, vtipná buffa plná situačního humoru. V lednu vyslechneme operu Maloměšťáci, dávanou v rámci cyklu her obětí koncentračního tábora v Terezíně. K Mozartovskému roku připravují Apollo et Hyacinthus, na námět jedné Ovidiovy Proměny. Na Zelený čtvrtek si poslechneme Řecké pašije. Poprvé v ND zazpívá í M. Kožená roli Mélisandy v opeře Pelléas et Mélisande. V květnu znovu uvidíme „operu oper“ Don Giovanni, s kostýmy od T. Pištěka, kostýmního výtvarníka oscarového Amadea. Tajemství bude mít premiéru v červnu v rámci festivalu Smetanova Litomyšl.

Kromě uvedených premiér se divák může samozřejmě těšit i na stávající repertoár.

Vedle klasického abonmá zavede ND i přenosnou Kartu věrného diváka, jež umožní návštěvu bez dlouhodobé rezervace a postupné slevy předčí tradiční předplatné.

Zdroj fotografie: archiv autora

Ředitel Národního divadla s náměstkem ministra kultury.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0471 s