Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž ...  Dnes je pátek 30.9.2022, svátek má Jeroným 

Hledej na Rozhledně

Webmagazín na FBStatistika Rozhledny

Počet autorů: 507
Registrovaní čtenáři: 518
Publikovaných článků: 13280
Komentářů: 11316


MěřeníBezpáteřní Češi (1/2)

27.09.2005   David Šeterle   Rozhledy   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Čech je dosti abstraktním pojmem. Přesto ale dostává v každém z nás zcela jasnou a živou podobu. Takže i takové zprvu bezbarvé slovo, Češi, se velice rychle promění v zcela zřetelné človíčky.

Ať chci či ne, i ve mně dýchá jakýsi Čech. Specialitkou tohoto slova pak je, že se vyvíjí společně s jednotlivými generacemi. Roste od jedné k druhé a pojímá je všechny do sebe.

Co to ve mně tedy vlastně dýchá? Čeho jsem to nositelem? Nejsnadnější bylo by porovnat Čecha s dalšími národy. Odhlédnu-li pak od chvály a hany, docházím k zajímavé charakteristice: nevídaná schopnost nedoceňovat se, nedostatek sebevědomí, z čehož pak pramení to podvůdkářství, korupce, české techtle mechtle, naše lišáctví, obcházející každý zákon. K Čechovi patří i ledabylá lhostejnost, naše lví povaha: vyhřívat se na slunci a tiše pozorovat, dokud nás opravdu, ale opravdu něco nerozlítí a nedonutí pořádně zařvat, jak se na lva sluší. Přitom má však ten náš lev takovou zkřivenou tlamu, skřípe zuby a odvrací svůj pohled pryč od smradlavých bažin, jež jakoby mu něco vyčítaly, a s nimiž nechce nic mít...

V čem to vězí? Málokterý národ se nám v tomto vyrovná. Toto je ona česká otázka. Netýká se jen politiky, kultury či hospodářství, nejenom schopnosti konkurovat, soutěžit či soužít, ale týká se mne  a tebe, jak žijeme, myslíme, přistupuje k problémům - otázkám - chováme se...

Řekl-li jsem, že obsah slova Čech se vyvíjí napříč generacemi, měl jsem na mysli vliv historie. Propluji teď na vlnách dějin a lehce se dotknu zásadních zlomů české minulosti - a zlomů doslova, neboť jsme byli ustavičně lámáni na kousky a kousíčky.

Přišla doba, kdy se český stát nedovedl postavit na vlastní nohy, neměl dostatek sil či si navzájem podrážel jednu nohu druhou? Každopádně přišla neúprosná habsburská hůl a na dlouhá staletí jsme ohnuli svůj hřbet. Záda se nám zakulatila a počala nést čím dál tím těžší náklad: útlak, nedocenění, ponížení, závislost. Přesto jsme se nenechali zlomit a dovedli se opět napřímit. Čech opět ožil ve svém novém státě, s tatíčkem Masarykem. České štěstí netrvalo ani třicet let a přišla těžká rána. Mnichovem jsme se zlomili. Ano, my sami jsme se zlomili a od té doby nenarovnali - nevyrovnali.

 

Druhý díl vyjde ve středu 28.9.05
Zdroj obrázku: http://www.cojeco.cz/Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Martina Bittnerová - 27.9.2005 - 13:54

Já bych řekla,že nejsme rozhodně horší národ, než jsou jiné, jen trpíme trochu syndromem malé země a bohužel k české povaze patří udavačství v rámci prospěchu, utrhnout pro sebe co nejvíc.
Na druhou stranu kdo z nás je ryzí Čech, já mám německé a snad i francouzské předky, někdo má zas ruské, jednoduše jsme tak promixovaní, že bych to spíš řekla, že to tak nějak souvisí s naší kotlinou, s tím co se děje tady, protože když Čech vyrazí do světa, bývá jiný...

Od: Líba - 27.9.2005 - 23:57

Já bych řekla, že jsme se narovnali ještě v Pražském jaru 68, potom přijely tanky z východu a tak jsme se zase zlomill. Po sametové revoluci jsme se zase narovnali a dne po 15 letech se zase lámeme. Nás vzbudí až zase nějaká pohroma. Jen aby nebylo pozdě až se komunisti zase ujmou moci.

Od: Martina Bittnerová - 28.9.2005 - 9:18

Pravda je,že na pohromy umíme reagovat docela rychle...To ano, ale já by musela přijít...

ISSN 1802-2863 . RSS . Tiráž

Copyright © 2001 - 2022 Rozhledna.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0693 s